خانه محصولات کاربری سبد خرید0
آیا کویل های سرامیکی ایمن هستند؟

آیا کویل های سرامیکی ایمن هستند؟

کویل‌های قدیمی کانتال و استیل ضدزنگ‌تان را فراموش کنید. کویل‌های سرامیکی به‌عنوان اختراع جدیدی که تجربه استفاده از ویپ (سیگار الکترونیکی) را متحول می‌کنند، ابزاری بسیار قابل اعتماد هستند. اما آیا آن‌ها به همان اندازه که تبیلغ می‌شوند، خوب هستند؟ و از همه مهم‌تر اینکه آیا ایمن‌اند؟

شاید کویل‌های سرامیکی طعم بهتری داشته باشند و در مقایسه با کویل‌های سنتی، عمرشان طولانی‌تر باشد، اما نگرانی‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه شاید استفاده از آن‌ها به قیمت سلامتی شما تمام شود.

کویل سرامیکی چیست؟

ویژگی مشترک خاک رس، آجر، کاشی، شیشه و پروتزهای چینی چیست؟ همه آن‌ها نمونه‌هایی از سرامیک هستند. سرامیک ماده‌ای است که همه ما همیشه در زندگی روزمره‌مان با آن روبه‌رو می‌شویم و به خاطر استحکام، قابلیت مقاومت در برابر دمای بسیار بالا و نیز، مقاومت در برابر فرسایش ماده‌ای شگفت‌انگیز محسوب می‌شوند.

کویل سرامیکی چیست

کویل‌های ساخته‌شده با سرامیک طرح‌های مختلفی دارند. شاید مشهورترین آن‌ها کویل سرامیکی CCELL Vaporesso هستند که با یک سیلندر سرامیکی پوشانده شده‌اند. این طرح، طرح کاملاً بی‌فایده‌ای است؛ زیرا ماهیت ریزمتخلخل سرامیک باعث می‌شود که ایجویس آزادانه وارد کویل شود و جریان پیدا کند. این امر باعث ایجاد عطر و طعم بهتر و طولانی‌تر شدن عمر کویل می‌شود و به خاطر وجود نداشتن پنبه در ساخت آن‌ها، امکان آسیب‌دیدن از خشک‌شدن بافت وجود ندارد. همچنین، به طور بالقوه این امکان را به شما می‌دهد که به دلیل گرمایش عالی سرامیک از آب کمتری استفاده کنید.

علاوه بر این، کویل‌های سرامیکی نیز وجود دارند که از نظر ظاهری شبیه کویل‌های معمولی هستند، اما با روکشی از جنس سرامیک روی آن‌ها را پوشانده‌اند. فتیله این کویل‌ها همچنان از جنس پنبه است، اما این روکش سرامیکی آن‌ها مانع از اکسیداسیون بیشتر فلز می‌شود و همین عامل می‌تواند به وجود فلز در بخار‌ها بینجامد.

در نهایت، اگرچه این موضوع متداول نیست، اما کویل‌های سرامیکی هم وجود دارند که در آن‌ها لایه‌ای از پنبه بین کویل و سیلندر سرامیکی قرار داده شده باشد. این طرح بسیار ضعیف و شکننده است و اگر درست از آن استفاده نشود، احتمال شکستن آن خیلی زیاد است.

در صورتی که برای ویپ خود به کویل نیاز دارید، سری به محصولات ما بزنید.

آیا کویل‌های سرامیکی ایمن هستند؟

کویل‌های سرامیکی را پاسخی به همه مشکلاتی می‌دانند که در حال حاضر، مصرف‌کنندگان ویپ در خصوص کویل‌های خود با آن مواجه هستند؛ اما سوال اینجاست که آیا این کویل‌ها صرفا مشکلات کنونی‌مان را کناری می‌گذارند و در عوض مشکلاتی بسیار خطرناک‌تر را به جای آن‌ها قرار می‌دهند؟

یوول در پژوهش و تجزیه و تحلیل عینی خود درباره چگونگی تأثیر کویل‌های سرامیکی بر سلامت کاربران کویل‌های سرامیکی مختلف و ریزساختارها و اندازه پودر آن‌ها را با استفاده از میکروسکوپ مشاهده و بررسی کرد. آنها کشف کردند که تکه‌های کوچک کویل‌های سرامیکی پتانسیل شکسته‌شدن و انتشار پودر سیلیس را دارد. این پودرها برای سلامتی شما بسیار مضر هستند. استنشاق طولانی‌مدت آن‌ها که در زمان سیگارکشیدن اتفاق می‌افتد، می‌تواند منجر به آسیب‌دیدن نای و ریه و همچنین، ابتلای فرد به سرطان ریه شود.

در بررسی‌های میکروسکوپی مشاهده شد که کویل‌های سرامیکی ناخالصی‌های زیادی دارند و ذرات شیشه‌مانندی در آن‌ها وجود دارند که ناهموار، نامنظم و تیز هستند.

اگر بتوان آن‌ها را با اعمال زور کافی خراشید، تکان داد، خرد کرد یا لرزاند، این احتمال وجود دارد که پودر سیلیسی را به اطراف بپاشند که برای سلامتی شما بسیار مضر هستند. این پودر از بلورهای ریز و تیزی شبیه کریستال تشکیل شده‌اند که با چشم غیرمسلح قابل‌مشاهده نیستند. در صورت استنشاق آن‌ها احتمال آسیب‌دیدن نای و ریه بسیار زیاد است.

و اگر این فکر ذهن‌تان را مشغول کرده است که :«اما من خیلی مراقب هستم و هرگز کویل سرامیکی را روی زمین نمی‌اندازم یا آن را نمی‌خراشم، پس من در امان خواهم بود!»، دوباره به این موضوع فکر کنید.

یوول خاطرنشان می‌کند که به دلیل فرآیند تولید، پودر سیلیس پس از خروج کویل از قالب ساخته می‌شود. این گردوغبار به‌شدت چسبنده است و داخل کویل‌های سرامیکی می‌چسبند. در قسمت داخلی هر کویل سرامیکی موجود در بازار پودر سرامیکی وجود دارد و به دلیل سرعت زیاد هوای داخل مخزن در زمان استفاده از سیگار (حداکثر 223 مایل در ساعت)، احتمال زیادی وجود دارد که این گردوغبار وارد ریه‌های شما شود.

عوارض بالقوه بهداشتی ناشی از استنشاق گردوغبار سیلیس

  • سیلیکوز: نوعی بیماری ریوی شغلی ناشی از استنشاق گرد و غبار سیلیس کریستالی.
  • آسیب ریوی
  • مشکل در تنفس
  • زخم‌شدن نای
  • سرطان ریه

نتیجه‌گیری

کویل‌های سرامیکی مزایای زیادی برای استعمال‌کنندگان سیگار الکترونیکی به همراه دارند، اما به نظر نمی‌رسد که استفاده از آن‌ها ارزش خطرکردن داشته باشد. به خاطر احتمال ذرات سرامیکی که باعث خردشدن و تولید گردوغبار سیلیس می‌شوند که خطر زیادی برای سلامتی دارند، استفاده از این کویل‌ها را اصلا توصیه نمی‌کنیم.

حتی وجود کوچک‌ترین خراش، شکستگی یا لرزش می‌تواند باعث آزادشدن این گردوغبار شود و این ذرات به دلیل فرآیند تولید قطعاً در تمام کویل‌های سرامیکی وجود دارند. حفظ ایمنی بهتر از متاسف‌شدن است و سلامتی شما شوخی نیست. ترجیح می‌دهم خودم عمر طولانی‌تری داشته باشم تا کویل‌هایم. نظر شما چیست؟

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×