خانه محصولات کاربری سبد خرید0
نحوه شارژ ویپ های قلمی

نحوه شارژ ویپ های قلمی

مزیت ویپ های قلمی ساده، راحتی فوق‌العاده‌ای در عین کاربردی بودن است که به مصرف کنندگان نیکوتین ارائه می‌کنند. اما تا زمانی که ویپ شارژ نشود، قابلیت استفاده ندارد!

نگران نباشید، نحوه شارژ انواع ویپ های قلمی در همه دنیا یکسان است. به طور کلی، تمام ویپ های قلمی با کمک پریز شارژ می شوند که قلم با یک آداپتور رشته 510 یا یک کابل USB معمولی به آن متصل می شود. در ادامه بیشتر توضیح می دهیم.

بیشتر ویپ های قلمی، از جمله قلم‌های داب، از باتری‌ استفاده نمی‌کنند، اما در صورتی که از باتری‌های قابل جابجایی استفاده می‌کنید، مراحل استفاده از شارژر باتری خارجی را نیز بررسی می‌کنیم. راهنمای یک مرحله‌ای ما برای شارژ قلم‌ها  به شما نشان می‌دهد که چگونه متوجه شوید باتری رو به اتمام است و مراحل آسانی را برای به حداکثر رساندن طول عمر باتری قلمتان انجام دهید.

ویپ های قلمی ویپ از چه باتری هایی استفاده می کنند؟

ویپ های قلمی دستگاه‌های ساده و کوچکی هستند که دارای باتری‌های مستقل و اتصال 510 هستند. اکثر آنها کنترل های کاربر بسیار محدودی دارند. روشن، خاموش شده و گاهی اوقات تنظیمات ولتاژ قابل تنظیم دارند. همچنین باتری های 510 رشته ای وجود دارد که معمولا ظرفیت باتری و کنترل ها و تنظیمات اضافی را ارائه می دهند.

یک ویپ قلمی استاندارد از طریق USB شارژ می‌شود – یا با کابل مشترک یا آداپتوری که به رشته‌های 510 پیچ می‌شود. تا زمانی که یک پورت USB و یک کابل یا آداپتور در دسترس باشد، نیازی به سازگاری شارژر و دستگاه نیست.

به ندرت پیش می آید که ویپ های قلمی دارای باتری های ویژه یا قابل تعویض باشند.

 • باتری های تخصصی: برخی از ویپ های قلمی تی اچ سی، نیکوتین یا CBD دارای باتری های مخصوص دستگاه هستند. این باتری ها اغلب با USB سازگار هستند.
 • باتری‌های قابل تعویض: معمولاً به ویپ‌های قلمی بزرگی که از باتری‌های قابل جابجایی استفاده می‌کنند، می‌گوییم، اما گاهی اوقات به آنها قلم می‌گویند. اگر بخواهیم چیزی از قلم نیافتد، دستگاه‌هایی را نیز در نظر می‌گیریم که از باتری‌های 18650 یا سایر اندازه‌ها استفاده می‌کنند که معمولاً باید برداشته شوند و در یک شارژر باتری خارجی شارژ شوند.

نحوه شارژ ویپ قلمی با USB

پس از تعیین اینکه ویپ قلمی شما دارای باتری سازگار با USB است، فرآیند شارژ ساده است. این مراحل را انجام دهید تا دستگاه شما در کمترین زمان تمام قدرتش را نشان دهد.

• بررسی کنید که آیا به سیم یا آداپتور نیاز دارید: در حالی که راحت‌ترین ویپ های قلمی از طریق کانکتور USB 510 رشته شارژ می‌شوند، برخی به کابل میکرو USB یا USB-C نیاز دارند که ممکن است توسط سازنده عرضه شوند، غیر این صورت، از سیم های مشابه سایر دستگاه های رایج مانند تلفن های همراه و تبلت استفاده کنید.

• آداپتور را به رایانه یا پریز وصل کنید: با وصل کردن آداپتور USB به رایانه خود شروع کنید. یک اتصال USB استاندارد روی کامپیوتر 5 ولت برق می دهد. از اتصالی که بیش از آن است استفاده نکنید. اگر از شارژر جداگانه یا پریز دیواری با اتصال USB استفاده می کنید، همین توصیه ها را رعایت کنید.

• باتری ویپ قلمی خود را به آداپتور وصل کنید: باتری خود را به آداپتور متصل کنید. اگر باتری به آداپتور خود متصل می شود، از سفت کردن بیش از حد آن خودداری کنید. فشار بیش از حد می تواند منجر به آسیب  صفحه اتصال شود.

• چراغ نشانگر را بررسی کنید: مطمئن شوید که چراغ نشانگر باتری شما روشن است. برای اکثر دستگاه‌ها، هنگام شارژ شدن چراغ قرمز می‌شود و پس از رسیدن به شارژ کامل، سبز می‌شود.

• بعد از شارژ شدن ویپ قلمی خود را جدا کنید: به محض اتمام شارژ، قلم را از برق بکشید. از ویپ دلخواه خود لذت ببرید.

نحوه شارژ ویپ قلمی با باتری های قابل تعویض

گرچه  استفاده از USB گسترده شده است اما همه باتری های ویپ به این روش شارژ نمی شوند. هنوز دستگاه‌های قلمی وجود دارند که – مانند بسیاری از مدل‌های جعبه‌ای – به باتری‌های قابل جابجایی متکی هستند که معمولاً با یک شارژر باتری خارجی شارژ می‌شوند. (بعضی از دستگاه های ویپ به شما امکان می دهند یک باتری قابل جابجایی را در داخل دستگاه با اتصال USB شارژ کنید.)

در اینجا نحوه شارژ باتری های 18650 و سایر اندازه های سلول های لیتیوم یون قابل شارژ مورد استفاده در برخی دستگاه ها آورده شده است:

 • درب باتری ویپ قلمی را باز کنید و باتری را بردارید: درپوش باتری را در دستگاه خود پیدا کنید. این کاور در کنار یا پایین قرار دارد و می‌توانید برای باز کردن آن، سر انگشت شست را به آن فشار دهید. باتری را بیرون بیاورید.
 • شارژر باتری خارجی خود را به برق وصل کنید: قبل از قرار دادن باتری، شارژر خارجی خود را به پریز دیواری (یا در صورت داشتن آداپتور DC مناسب به پریز لوازم جانبی خودرو) وصل کنید. مطمئن شوید که چراغ نشانگر یا صفحه نمایش روشن است. برای عملکرد بهینه، از شارژر خود در فضایی بین 50 تا 85 درجه فارنهایت استفاده کنید.
 • باتری را در شارژر خارجی خود قرار دهید: با بررسی اینکه قطب ها به درستی ردیف شده اند، باتری خارجی را در شارژر خود قرار دهید. باید با صدای کلیک به راحتی داخل شود. اگر باتری جا نمی شود با فشار سعی نکنید آن را جا دهید چراکه شارژر شما ممکن است با آن اندازه سازگار نباشد.
 • صبر کنید تا شارژر نشان دهد شارژ کامل شده است: برای شارژ کامل، بیشتر باتری های قابل جابجایی 2 تا 3 ساعت زمان نیاز دارند. البته برای باتری‌های قدیمی‌تر یا باتری‌هایی که ظرفیت بالاتری دارند، ممکن است بیشتر طول بکشد. هنگام شارژ شدن باتری بهتر است از خانه خارج نشوید. بسیار نادر است، اما باتری های آسیب دیده یا معیوب گاهی اوقات می توانند هنگام شارژ باعث آتش سوزی شوند.
 • باتری با ظرفیت کامل را بردارید: اطلاعات مربوط به ظرفیت باتری شما باید روی صفحه شارژر نمایش داده شود یا با یک چراغ نشانگر علامت داده شود. از شارژ بیش از حد باتری خودداری کنید، زیرا ممکن است به آن آسیب برساند.
 • باتری را دوباره در ویپ قلمی خود قرار دهید: با توجه به قطب ها، باتری را مجدداً در محفظه ویپ قلمی خود قرار دهید. درپوش را ببندید . قلم شما آماده استفاده است.

چگونه بفهمیم که ویپ قلمی نیاز به شارژ دارد؟

به چراغ نشانگر ویپ قلمی خود دقت کنید. دستگاه های مختلف سیگنال خاص خود را برای کم بودن باتری دارند، بنابراین می توانید برای جزئیات به دفترچه راهنما مراجعه کنید. به عنوان مثال، ممکن است وقتی دستگاه شما در حال اتمام است، چراغ قرمز شروع به چشمک زدن کند.

برخی از دستگاه ها دارای چراغ هایی هستند که با نصفه شدن شارژ تغییر رنگ می دهند. به عنوان مثال، یک چراغ آبی چشمک زن می تواند نشان دهد که باتری شما نیمه خالی است.

از طرف دیگر، چراغ سبز یا سفید معمولاً نشان می دهد که باتری کاملاً شارژ شده و آماده استفاده است.

برخی از قلمهای ویپ (معمولاً ارزان) هیچ راهی برای نشان دادن ظرفیت باتری ندارند. بهتر است از خرید آنها اجتناب کنید، مگر اینکه بخواهید قمار کنید (یا همیشه یک چیز اضافی به همراه داشته باشید).

شارژ ویپ قلمی چقدر طول می کشد؟

اگر باتری داخلی شما خالی شده باشد، شارژ کامل آن بین یک تا دو ساعت زمان نیاز دارد. باتری های با ظرفیت بالاتر ممکن است بیشتر طول بکشد. باتری ای که فقط تا حدی خالی شده باشد ممکن است در 60 دقیقه یا کمتر شارژ شود.

باتری های مجتمع اغلب سریعتر از باتری های قابل تعویض خود شارژ می شوند.  باتری قابل جابجایی خالی شده که با شارژر خارجی شارژ می شود ممکن است تا سه ساعت طول بکشد تا شارژ شود.

نکته: در حالی که برخی از مقاله‌ها و ویدیوها نکاتی را درباره شارژ سریع‌تر ویپ های قلمی ارائه می‌دهند، بهتر است اجازه دهید دستگاهتان با سرعت خودش شارژ شود. تلاش برای سرعت بخشیدن به فرآیند به صورت مصنوعی می تواند منجر به سرخ شدن باتری یا حتی آتش سوزی یا انفجار شود. از آداپتورهایی که بیش از 5 ولت برق یا آداپتورهای «شارژ سریع» دارند دوری کنید.

چگونه عمر باتری ویپ قلمی را افزایش دهیم؟

با روش‌های مناسب شارژ، می‌توانید طول عمر باتری ویپ خود را به حداکثر برسانید.

هیچ باتری برای همیشه دوام نمی آورد. به طور کلی، باتری های لیتیوم یونی حدود 500 بار شارژ کامل را تحمل می کنند. باتری های خوب حداقل یک سال دوام خواهند داشت. از این نکات برای افزایش عمر باتری خود تا حد امکان استفاده کنید.

 • هرگز ویپ قلمی خود را با برق بیش از 5 ولت شارژ نکنید: ویپ های قلمی ویپ دستگاه های فشرده ای هستند که به ندرت به برق زیادی نیاز دارند. به اتصالات USB استاندارد 5 ولتی پایبند باشید.
 • همیشه از یک شارژر یا آداپتور سازگار استفاده کنید: اگر باتری شما با یک شارژر می آید، فقط از آن شارژر استفاده کنید. در غیر این صورت، تحقیقات خود را انجام دهید و از هر گونه اطلاعات شارژی که سازنده ارائه می دهد پیروی کنید.
 • اجازه ندهید باتری برای مدتی طولانی خالی بماند: استفاده منظم از باتری مفید است. اگر می خواهید مدتی آن را کنار بگذارید، باید گهگاه آن را به صورت منظم شارژ کنید. باتری خالی که مدتها بلااستفاده مانده کمتر احتمال دارد شارژ را بپذیرد یا نگه دارد.
 • از نگهداری باتری در مکان های سرد یا گرم خودداری کنید: هم دمای سرد و هم گرما می تواند به باتری شما آسیب برساند و عمر آن را کاهش دهد. اگر نیاز دارید که ویپ خود را به مکانی سرد بیاورید، سعی کنید آن را در یک کیسه محافظ نگهداری کنید و آن را در کنار بدن خود در جیب تان نگه دارید.
 • پس از اتمام شارژ باتری خود را جدا کنید: شارژ کردن ویپ قلمی در طول شب می تواند راحت به نظر برسد، اما خطر شارژ بیش از حد را دارید. در صورت امکان، دستگاه خود را به محض اینکه به ظرفیت کامل رسید، از برق بکشید.

آیا تمام ویپ های قلمی قابل شارژ هستند؟

در حالی که برخی از ویپ های یکبار مصرف قابل شارژ نیستند، بیشتر باتری ها قابل شارژ هستند. یادگیری نحوه شارژ تقریباً هر نوع ویپ قلمی آسان است. وقت آن است که قلم خود را شارژ کنید و کیف کنید!

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×