خانه محصولات کاربری سبد خرید0
چگونه باتری ویپ ها را سالم نگه داریم

چگونه باتری ویپ ها را سالم نگه داریم؟

امروزه در سراسر جهان، استفاده از ویپ به میزان چشمگیری افزایش یافته است. افراد زیادی برای مصرف نیکوتین به سراغ ویپ می‌روند. ادعا شده است که ویپینگ می‌تواند جایگزین مطمئن‌تری برای مصرف نیکوتین باشد. همین امر، منجر به علاقه افراد به ویپینگ شده است. ویپ می‌تواند عصاره گیاه را بدون نیاز به مخلوط کردن آن با تنباکو خارج ‌کند. این ویژگی، ویپ را به ابزاری آسان برای استفاده از گیاهان تبدیل کرده است.

امروزه درست مانند خرید سیگار به صورت آنلاین، می‌توانید کاتالوگ انواع ویپ را مرور کرده و مدل مد نظر خود را خریداری نمایید. ویپ‌ها دارای ظرفیت‌های مختلف، قابلیت‌های فیلتراسیون و عمر باتری متفاوتی هستند و از مواد مختلفی ساخته شده‌اند. یکی از معیارهای مهم در زمان انتخاب یک ویپ خوب، عمر مناسب باتری آن است. معمولاً مردم، ویپ خود را بیش از حد نیاز شارژ می‌کنند. سرعت تخلیه باتری ویپ‌های مختلف، متفاوت است.

نکاتی برای کارآمدتر کردن باتری ویپ

دلیل تخلیه سریع باتری ویپ این است که (برخلاف باتری کنترل وسایل الکترونیکی) مقدار انرژی مصرفی باتری در زمان استفاده از ویپ زیاد است. میزان باتری مصرفی برای افزایش دمای گیاهانی که در داخل ویپ قرار داده شده زیاد است؛ بدین معنی که باتری زیاد دوام نمی‌آورد. از این رو، باتری‌های مورد استفاده در ویپ قوی‌تر هستند. شیوه‌هایی برای صرفه‌جویی در مصرف باتری ویپ و افزایش طول عمر آن توصیه شده که در ادامه به آنها اشاره می‌شود.

1. در صورت عدم استفاده از ویپ، آن را خاموش کنید.

بهترین راه برای صرفه‌جویی در باتری ویپ مانند هر قطعه الکتریکی یا الکترونیکی دیگر خاموش کردن ویپ در صورت عدم استفاده از آن است. در زمان عدم استفاده از ویپ، از خاموش بودن آن اطمینان حاصل نمایید.

حتی روشن بودن دکمه پاور دستگاه می‌تواند موجب خالی شدن باتری آن شود. اگر عادت کنید هر زمان که از ویپ استفاده نمی‌کنید آن را خاموش کنید، خواهید دید که عمر باتری بیشتر خواهد شد.

2. حواستان به باتری‌های در حال شارژ باشد  

بهتر است دقیقاً مانند باتری موبایل، باتری ویپ خود را تا 100 درصد شارژ نکنید. همچنین عدم استفاده از ویپ به مدت طولانی پس از شارژ شدن نیز به باتری آسیب رسانده و موجب ناکارآمدی آن می‌شود. هنگام قرار دادن باتری در شارژ، مراقب باتری باشید و وقتی میزان شارژ به حدود 80 درصد رسید؛ حتماً آن را از پریز برق جدا کنید. این نوع مراقبت از باتری، نه تنها موجب افزایش عمر باتری می‌شود، بلکه یک اقدام ایمنی نیز محسوب می‌شود. شارژ بیش از حد می‌تواند منجر به ایجاد خطرات احتمالی مانند انفجار شود.

3. از ویپ خود، تا زمان خالی شدن کامل باتری استفاده نکنید

وسوسه انگیز است که بخواهید از ویپ خود تا زمان اتمام شارژ آن، استفاده کنید. اما این نوع استفاده، در طولانی مدت به باتری آسیب می‌رساند و تعداد دفعات شارژ باتری را کاهش داده و موجب تخلیه سریع‌تر آن می‌شود. همیشه باید در زمانی تصمیم به شارژ باتری ویپ بگیرید که مقدار کمی از شارژ آن باقی مانده باشد. سعی کنید در زمانی اقدام به شارژ باتری ویپ کنید که در حدود 20 تا 25 درصد از شارژ آن باقی مانده باشد. به این ترتیب، انرژی کمتری برای شارژ مصرف می‌شود و در عین حال، باتری عمر بیشتری خواهد داشت.

4. باتری ویپ خود را تمیز نگه دارید

همانطور که تمیز کردن ویپ می‌تواند موجب افزایش کارایی ویپ شود، تمیز کردن باتری‌ نیز می‌تواند به ماندگاری و دوام بیشتر آن کمک کند. شارژ باتری کثیف به سرعت تخلیه می‌شود. می‌دانیم که باتری در درون ویپ و سپس در جیب‌ شما قرار می‌گیرد و در صورت عدم پاکیزگی، احتمال نشت جویس بیشتر خواهد بود. به این معنی که تمیز کردن منظم باتری، برای حفظ عملکرد بهینه آن ضروری است. اگر باتری کثیف باشد، اتصال ویپ و باتری کاهش یافته و از این رو، راندمان ویپ کاهش می‌یابد. بهتر است برای نگهداری از باتری‌های خود، آنها را در یک جعبه پلاستیکی قرار دهید. به این ترتیب باتری‌ها کثیف نمی‌شوند و امکان نگهداری از آنها به شیوه امن فراهم می‌شود.

5. ویپ خود را تمیز نگهدارید

اگر بخشی از ویپ شما به دلیل آلودگی، دچار گرفتگی شود، برای داشتن کارآیی مطلوب، فشار بیشتری به باتری وارد می‌شود. کثیفی موجب تخلیه سریع باتری می‌شود. بنابراین، ویپ خود را تمیز نگه دارید. سعی کنید هر قسمت قابل جدا شدن را تا حد امکان تمیز کنید؛ تا مطمئن شوید که هر گونه آلودگی را پاک کرده‌اید. این کار، موجب ایجاد تجربه ویپینگ بهتر در شما می‌شود؛ زیرا برگ‌ها و مواد قبلی تمیز نشده، بارها و بارها گرم نشده و نمی‌سوزند. تمیز کردن ویپ، موجب اطمینان از این می‌شود که شما از مزایای جویس به طور کامل بهره‌مند می‌شوید.

6. باتری‌ها را در دمای مناسب نگهداری کنید

اگر عادت دارید باتری‌های خود را در همه جا پخش کنید، احتمال آسیب رسیدن به آنها بیشتر می‌شود. همچنین اگر باتری‌ها را در مکان‌های بسیار سرد یا بسیار گرم  قرار دهید، امکان آسیب رسیدن به آنها بسیار زیاد خواهد بود.

به عنوان مثال، اگر باتری‌ها را در بالای یخچال یا تلویزیون قرار دهید، دمای بالای این مناطق موجب آسیب رسیدن به باتری‌ها می‌شود. نگه داشتن باتری‌های شارژ شده برای مدت طولانی و به صورت بلااستفاده نیز باعث افزایش دمای داخلی آنها می‌شود. نگه داشتن باتری در یک جعبه و در دمای معمولی اتاق می‌تواند به افزایش عمر باتری کمک کند.

7. باتری یدکی بخرید

سعی کنید یک باتری یدکی برای ویپ خود بخرید و به طور متناوب از هر یک از آنها استفاده کنید. با این روش، مطمئن می‌شوید که بار زیادی به یک باتری وارد نمی‌شود. همچنین، این کار موجب بهبود چرخه عمر هر دو باتری می‌شود.

8. باتری‌ها را بلااستفاده رها نکنید

یک تصور غلط رایج در بین افراد این است که کنار گذاشتن باتری و عدم استفاده از آن، تاثیری بر طول عمر و دوام آن ندارد. اما حقیقت این است که اگر باتری برای مدت طولانی بلااستفاده بماند، احتمال کاهش قابل توجه راندمان شارژ آن وجود دارد. لوازم الکترونیکی مدرن، از جمله ویپ ها، برای سالم ماندن نیاز به شارژ منظم دارند. حتی اگر هر روز از باتری استفاده نمی‌کنید، مطمئن شوید که حداقل هر 2 تا 3 روز یک بار از آن استفاده می‌کنید. استفاده از باتری، حتی برای مدت کوتاه در هر روز می‌تواند به افزایش طول عمر باتری کمک کند. اگر یک جفت باتری دارید، به طور متناوب از آنها استفاده کنید تا هیچکدام، بلااستفاده نمانند.

9. از شارژر مناسب استفاده کنید

طراحی شارژر مخصوص هر باتری، منحصر به فرد است. نحوه انتقال برق در هر مدل شارژر، فقط برای چند مدل باتری مناسب است و توجه به این نکته اهمیت زیادی دارد. از هر شارژری که به کانکتور ویپ شما می‌خورد، استفاده نکنید. استفاده از شارژر صحیح و مناسب، موجب افزایش طول عمر باتری و شارژ مناسب آن می‌شود.

این نکات ساده درباره نحوه مراقبت از باتری ویپ، می‌تواند بهترین تجربه ویپینگ برای مدت طولانی را برای شما به ارمغان بیاورد.

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×