خانه محصولات کاربری سبد خرید0
11 نکته ایمنی برای محافظت از باتری ویپ

11 نکته ایمنی برای محافظت از باتری ویپ

باتری‌های ویپ مثل باتری قلمی کنترل شما نیستند. آن‌ها باتری‌های بسیار قدرتمندتری هستند که حین استفاده از آن‌ها باید دقت کرد. ممکن است این نکات ایمنی باتری برای کسانی که اطلاعات کافی را دارند بدیهی به نظر برسد اما اغلب کسانی که به تازگی از ویپ استفاده می‌کنند، یک ویپ ماد و چند باتری 18650 را بدون هیچ دانشی درباره نحوه درست کار کردن با آنها در دست می‌گیرند.

برای اطلاع از اصول ایمنی باتری به ادامه مطلب مراجعه کنید، اما به خاطر داشته باشید که این یک راهنمای ایمنی ماد مکانیکی نیست. برای آن، شما به درک کاملی از قانون اهم و اطلاعات بسیار بیشتری نسبت به آنچه که در این راهنمای مبتدی پوشش می‌دهیم، نیاز دارید. اما اگر یک ماد ویپ تنظیم شده دارید که با باتری هایی مانند 18650 یا 21700 تغذیه می شود، این راهنما برای شما مناسب است.

روکش‌ها را دست‌نخورده نگه دارید

همیشه مطمئن شوید که روکش‌های باتری شما در شرایط دست‌نخورده قرار دارند. اگر متوجه شکافی روی روکش باتری شدید، بهترین کار این است که آن را دوباره بپیچید. روکش‌های باتری ارزان هستند و قراردادن آن‌ها روی باتری بسیار آسان است. اگر روکشی ندارید، به یک فروشگاه ویپ سر بزنید. اکثر فروشگاه‌ها باتری‌های شما را به صورت رایگان بسته‌بندی می‌کنند که بیشتر از چند دقیقه طول نمی‌کشد.

از باتری های مناسب استفاده کنید

برخی از باتری‌ها برای ویپ با وات پایین بهتر هستند، برخی دیگر برای ویپ ساب اهم (ویپ ساب اهم به ویپ با دستگاهی گفته می شود که مقاومت كویل های اتومایزر آن کم‌تر از یک اهم است. خصوصیت این ویپ، ایجاد بخار یا طعم بیشتر است.) و بعضی اصلاً برای ویپ استفاده نمی‌شوند. هنگام انتخاب باتری ویپ، مطمئن شوید که دارای خصوصیات مناسب هستند. فقط رتبه‌بندی‌های روی بسته‌بندی را نخوانید زیرا اغلب گمراه‌کننده هستند. نظرات بقیه در مورد باتری را بررسی کنید و همیشه در محدوده‌ی کمتر از CDR باتری (رتبه تخلیه مداوم) بمانید.

از جعبه‌های باتری استفاده کنید

وقتی از باتری‌ها استفاده نمی‌کنید آن‌ها را به‌هیچ‌وجه داخل جیب یا کیف نیندازید. به جای آن، چند جعبه باتری پلاستیکی ارزان بخرید زیرا باتری‌های بدون محافظ وقتی با اجسام فلزی تماس داشته باشند، اتصال کوتاه ایجاد می‌کنند. این اتفاق ممکن است باعث تخلیه و یا حتی منفجر شدن باتری شما شود. جعبه‌های باتری راه‌حلی عالی برای نگهداری از باتری‌ها هستند و جنس و طرح‌های مختلفی دارند.

مراقب تقلبی‌ها باشید

باتری‌های تقلبی متأسفانه وجود دارند و به دلیل قیمت بالای سه برند برتر (سونی، سامسونگ، پاناسونیک) بیشتر باتری‌های تقلبی نیز از همین برندها هستند. همیشه باتری‌ها را از فروشنده‌های معتبر خریداری کنید چون برای اطمینان از اصل بودن باتری‌هایشان تمام تلاش خود را می‌کنند.

از شارژر مختص باتری استفاده کنید

امروزه در بیشتر دستگاه‌ها شارژ باتری مستقیماً و بدون بیرون آوردنشان از ماد امکان‌پذیر است، اما بهتر است همیشه از یک شارژر اختصاصی استفاده شود. یک شارژر ساده می تواند ارزان‌تر از یک بطری جویس 60 میلی لیتری باشد! با اندکی هزینه بیشتر، می‌توانید ویژگی‌هایی مانند داده‌های باتری و نظارت بر سلامت را هم اضافه کنید.

باتری های خود را بدون مراقبت در حال شارژ رها نکنید

بدون مراقبت رها کردن باتری‌ها را در حین شارژ شدن حتی زمانی که از شارژر استفاده می‌کنید به خصوص در طول شب اصلاً ایده خوبی نیست. شارژرهای باتری، دستگاه های الکترونیکی محسوب می‌شوند و خرابی آن‌ها اگرچه بسیار نادر است، اما بی سابقه نیست. همیشه مواظب باتری‌های در حال شارژ باشید و زمانی که نمی‌توانید مراقبشان باشید، آنها را در جعبه‌شان قرار دهید.

باتری‌های خود را بیش از حد خالی نکنید

در صورت امکان، سعی کنید باتری های خود را به طور کامل تخلیه نکنید. باتری های لیتیوم یونی معمولاً هر چه بیشتر تخلیه بشوند، ظرفیت بیشتری را از دست می‌دهند. اکثر مادها نوعی نشانگر سطح باتری دارند. بیرون آوردن باتری‌ها برای شارژ قبل از تخلیه کامل، عمر آنها یا در واقع تعداد دفعاتی که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید را افزایش می‌دهد.

از قرار دادن باتری در دمای بسیار زیاد یا بسیار کم خودداری کنید

باتری‌های ویپ می‌توانند دماهای کم یا زیاد را تحمل کنند، اما شما نمی خواهید که حداکثر توان آن‌ها را بسنجید. دمای بالاتر باتری‌ها را تحت فشار قرار داده و باعث فرسودگی سریع‌تر (یا حتی تخلیه) آن‌ها می‌شود در حالی که دمای سردتر روی ظرفیت باتری اثر می‌گذارد. مطمئن شوید که باتری‌ها را در مکانی خنک و دور از نور خورشید نگهداری می‌کنید و هیچ‌وقت آن‌ها را در مکان‌هایی مانند محفظه دستکش ماشین که ممکن است دما از محدوده ایمنی‌شان بیشتر شود، قرار ندهید. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که دما اغلب بالا می‌رود، دستگاه و باتری‌های خود را در یک خنک‌کننده غذای کوچک عایق‌دار حمل کنید اما به یاد داشته باشید که باتری‌ها همیشه باید در جعبه‌ی خودشان جابه‌جا شوند.

از باتری های یکسان استفاده کنید

اگر مادی دارید که بیشتر از یک باتری نیاز دارد، همیشه از باتری‌ها کاملا مشابه استفاده کنید (مثلاً یک جفت VTC5s سونی) و آن‌ها را کنارهم نگه دارید. به عبارت دیگر، روش درست این است که همیشه به صورت جفت و باهم استفاده شوند. این کار به‌صورت تضمینی باعث می‌شود که باتری‌ها به یک اندازه شارژ/تخلیه ‌شوند و هم‌چنین در به‌تأخیر‌انداختن اختلالات مربوط به ظرفیت و کارایی باتری کمک می‌کند.

باتری های قدیمی را تعویض کنید

باتری‌ها فقط تا تعداد مشخصی از چرخه‌ها (از شارژ کامل تا تخلیه کامل) مناسب هستند. باتری‌های لیتیوم یونی در صورت استفاده زیاد برای مدت طولانی شروع به از دست دادن ظرفیت و قدرت می‌کنند. اگر احساس کردید که باتری شما برای تخلیه در مقایسه با گذشته به زمان کمتری نیاز دارد، آن را تعویض کنید. حتی اگر متوجه چیز غیرعادی‌ای هم نشده‌اید، باتری‌های خود را بر اساس تعداد دفعات استفاده بعد از شش ماه تا یک سال تعویض کنید.

باتری‌های قدیمی را بازیافت کنید

هنگام تعویض باتری های قدیمی، به جای دور انداختن، همیشه آن‌ها را بازیافت کنید. باتری لیتیوم یونی می تواند به راحتی در سطل زباله اتصال کوتاه کند که خطری جدی است. علاوه‌براین، بازیافت باتری‌ها برای محیط‌ زیست مفید است. به دنبال سطل های بازیافت باتری باشید و هنگام بازیافت باتری‌های قدیمی، دستورالعمل‌های ایمنی را انجام دهید.

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×