خانه محصولات کاربری سبد خرید0
پدیده زبان ویپر

پدیده زبان ویپر و 9 راه برای برطرف کردن آن

“زبان ویپر” وضعیتی است که در آن به طور غیرمنتظره و بدون هشدار یک ویپر توانایی چشیدن جویس ویپ را از دست می دهد. این یک پدیده تقریباً همه گیر است، زیرا اغلب ویپرها هر از گاهی آن را تجربه می کنند. زبان ویپر معمولاً از چند ساعت تا چند روز ادامه میابد، اما برخی از ویپرها در انجمن ها ادعا کرده‌اند که این پدیده می‌تواند تا دو هفته کامل تداوم یابد، بدون اینکه قادر به چشیدن ویپ‌هایتان باشید.

این عبارت سال‌ها پیش رایج شد زیرا بسیاری از ویپرها در مواردی متوجه شدند که بر روی زبانشان به طور ناگهانی یک پوشش ضخیم ایجاد می‌شود که توانایی چشیدن را مسدود می‌کند. اگرچه زبان ویپر به جذب نیکوتین یا تولید بخار لطمه نمی زند، اما توانایی چشیدن طعم کامل جویس به همان اندازه برای لذت بردن از این تجربه مهم است. در این راهنما، به علل و 9 راه برای گذر از این مشکل می پردازیم.

چرا از ویپ خود طعم نمی گیرید؟

ما بین 2000 تا 8000 جوانه چشایی در دهان داریم و خوشبختانه آنها هر ده روز یکبار بازسازی می شوند. حس چشایی شما به بزاق نیاز دارد تا جوانه های چشایی شما به درستی کار کنند. ویپینگ گاهی اوقات می‌تواند باعث خشکی دهان شود، زیرا نیاز به تنفس زیاد از دهان (استنشاق یک ویپ) است و این موضوع می‌تواند بزاق را به سرعت خشک کند. وقتی بزاق کافی در دهان نداریم، توانایی چشایی تقریباً وجود ندارد.

ماندگی طعم یکی دیگر از مقصران مشکل “زبان ویپر” است که باعث می شود طعم جویس خود را احساس نکنید. همانطور که آزمایش‌های علمی در کلاس‌های ابتدایی ثابت می‌کند، حس بویایی هر چه مدت طولانی‌تری در معرض یک عطر باشد، درک خود را از آن از دست می‌دهد.

حس بویایی و جوانه های چشایی شما برای درک کامل طعم با یکدیگر کار می کنند. این یک واقعیت رایج شناخته شده است که بو تا 70 درصد از طعم را تشکیل می دهد.

دلیل اینکه برخی فکر می‌کنند با پدیه “زبان ویپر” مواجه می‌شوند، این است که یا همزمان با ویپینگ سیگار میکشند یا اخیراً آن را ترک کرده‌اند. تحقیقاتی وجود دارد که نشان می دهد مشکلات چشایی می تواند به دلیل سیگار کشیدن باشد. اگر اخیراً سیگار را ترک کرده‌اید، و به‌ویژه اگر هنوز هم سیگار می‌کشید، توانایی شما برای چشیدن کامل مختل خواهد شد. هیچ چارچوب زمانی خاصی برای زمان اصلاح آن وجود ندارد، اما معمولا تا یک ماه از زمان ترک سیگار ممکن است زمانبر باشد.

9 راه برای خلاص شدن از شر زبان ویپر

1. بیشتر آب بنوشید: هیدراته ماندن نه تنها برای سلامتی ضروری است، بلکه می تواند به شما کمک کند بیشترین طعم را از ویپ خود دریافت کنید. مصرف آب خود را افزایش دهید، به خصوص اگر خیلی ویپ می کنید. صرف نظر از علت خشکی دهان، اولین توصیه همیشه این است که آب بیشتری بنوشید.

2. مصرف کافئین و الکل را کاهش دهید: نوشیدنی‌های حاوی کافئین یا الکل می‌توانند دهان را در هنگام تماس خشک کنند. آنها به عنوان دیورتیک‌ها طبقه‌بندی می‌شوند، به این معنی که باعث می‌شوند بیشتر ادرار کنید. این مسئله می تواند منجر به کم آبی شده و در ادامه باعث ایجاد زبان ویپر می شود. اگر خشکی دهان دارید، توصیه می شود مصرف این دو را محدود کنید.

3. از یک محصول آبرسان خوراکی استفاده کنید: بیوتن (و محصولات مشابه) کمک کننده بهداشت دهان هستند و می توانند خشکی دهان را به طور موقت درمان کنند. این محصولات در اشکال مختلف از جمله دهانشویه، اسپری، خمیر دندان و ژل شبانه وجود دارند. برخلاف سایر محصولات پاک کننده و تازگی دهان، بیوتن حاوی الکل نیست. جالب اینجاست که مواد موجود در بیوتن درست مانند جویس ها شامل PG و VG هستند.

4. زبان خود را تمیز کنید: تمیز نگه داشتن زبان راه دیگری برای اطمینان از دریافت طعم مطلوب از ویپ است. فراموش نکنید که زبان خود را مسواک بزنید. اگر می خواهید یک قدم جلوتر بردارید، از پاک کننده های زبان برای حذف لایه ای که روی زبان شما جمع می شود استفاده کنید.

5. سیگار را ترک کنید: یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای سلامتی خود انجام دهید این است که سیگار را ترک کنید. این برای توانایی چشایی شما نیز مفید خواهد بود. اگر به تازگی آن را ترک کرده اید، ممکن است مدتی طول بکشد تا چشایی شما بازگردد. دست از تلاش برای ترک برندارید!

6. استراحت های طولانی تری بین ویپ ها انجام دهید: اگر یک ویپر حرفه ای هستید، دقت داشته باشید که جویس ها روی گیرنده های طعم و بوی شما تأثیر می گذارند. یکی از راه‌های کاهش زمان مصرف جویس، افزایش سطح نیکوتین است. نیکوتین بالاتر باید شما را برای مدت طولانی تری بدون نیاز به چیز دیگری راضی کند. اگر علاقه ای به افزایش نیکوتین خود ندارید، کافی است بین زمان توقف ویپ خود استراحت های طولانی تری داشته باشید تا به جوانه های چشایی خود استراحت دهید.

7. عصاره ها را تغییر دهید: اگر مدام یک طعم را ویپ می کنید، در نهایت احساس شادابی کمتری نسبت به آنچه که در ابتدا بود خواهید داشت. حس بویایی برای مدت طولانی فقط می تواند در یک رایحه واحد تنظیم شود. اگر می خواهید با ماندگی طعم مبارزه کنید، آن را کمی تغییر دهید. از این به عنوان فرصتی برای آزمایش طعم هایی استفاده کنید که معمولاً آنها را ویپ نمیکنید. مصرف جویس های روزانه و مورد علاقه خود را متوقف کنید، همیشه می توانید بعداً به آن بازگردید. در حالت ایده آل، بهتر است از طعمی در دسته بندی کاملا متفاوت استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر به طعم میوه ای یا آب نباتی عادت دارید، طعم قهوه یا تنباکو را امتحان کنید یا برعکس.

8. طعم نعنایی یا خنک را امتحان کنید: حتی اگر اهل طعم نعنا نیستید، ممکن است دقیقاً همان چیزی باشد که در حال حاضر به آن نیاز دارید. نعنا در واقع برای درک شدن نیازی به بو یا مزه ندارد. نعنا گیرنده های حرارتی را فعال می کند، به همین دلیل است که می توانید آن را در چشم یا روی پوست خود احساس کنید. ویپ‌های نعنایی می‌توانند به شما کمک کنند تا جوانه‌های چشایی خود را بازیابی کنید.

9. ویپ بدون طعم استفاده کنید: ویپینگ پایه بدون طعم یکی دیگر از راه های هوشمندانه برای غلبه بر “زبان ویپر” است. این شبیه به توقف ویپینگ است، اما در واقع بدون انجام آن. جویس بدون طعم اصلاً به جز یک شیرینی جزئی طعم چندانی ندارد. بنابراین هیچ طعمی را از دست نخواهید داد. عصاره بدون طعم معمولاً توسط برخی فروشگاه‌ها فروخته می‌شود، و شما می‌توانید نسبت PG/VG را که دوست دارید و همچنین سطح نیکوتین دلخواه خود را پیدا کنید. به عنوان یک امتیاز، جویس ویپ بدون طعم معمولاً بسیار ارزان تر از جویس طعم دار است.

در صورت ماندگاری زبان ویپر چه باید کرد؟

اگر هنوز هم زبان ویپر را تجربه می‌کنید و همه روش‌های بالا را امتحان کرده‌اید، ممکن است مشکل دیگری در کار باشد.

در حال حاضر حدود 70 درصد از آمریکایی ها دارو مصرف می کنند و خشکی دهان یکی از عوارض جانبی رایج بسیاری از آنها است. داروهایی که معمولاً برای درمان افسردگی، اضطراب، آلرژی، سرماخوردگی و بسیاری از بیماری‌های رایج دیگر استفاده می‌شوند، می‌توانند باعث خشکی دهان شوند. همچنین نتیجه گیری شده که محصولات بر پایه حشیش دارای اثر مشابهی هستند، به ویژه هنگامی که ویپ شوند.

حتی اگر قبلاً هرگز خشکی دهان را تجربه نکرده‌اید، ممکن است این مشکل بر اثر ترکیب داروی شما با ویپینگ ایجاد شده باشد. در صورت تداوم مشکل با پزشک یا دندانپزشک خود مشورت کنید.

یک دیدگاه

  1. من الان چهار روزه که طعم سالت نیکوتین و جویس رو نمی‌فهمم !
    پرتقال و آناناس، بلوبری آیس، توت فرنگی و انگور و تمشک آیس… همه رو امتحان کردم ولی کلا متوجه طعم هیچ‌کدوم نمیشم! بویاییمم کمتر شده!
    مزه و طعم غذا و میوه‌های طبیعی و سایر خوردنی‌ها رو کاملا متوجه میشم ولی ویپ‌پاد رو نه !
    کاشکی زودتر تموم بشه این حالت چون ممکنه اگه نتونم پادمو استفاده کنم دوباره برم سراغ سیگار لعنتی !

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×