خانه محصولات کاربری سبد خرید0
آیا ویپ نیکوتین دارد؟

آیا ویپ نیکوتین دارد؟

آیا ویپ نیکوتین دارد؟ سؤال شما چه درباره‌ی جویس ویپ باشد چه ویپ، در هر حال جواب «بله» است. مگر این که در حال کشیدن ویپی باشید که  نیکوتینش صفر میلی‌گرم است، در این صورت هیچ نیکوتینی در مایع یا خود ویپ نیست. ولی در بیشتر موارد ویپ کشیدن همراه با نیکوتین است. کسانی که ویپ می‌کشند اغلب مقدار نیکوتین درون ویپ را به مرور زمان کاهش می‌دهند. ولی انگیزه‌ی کلّی ویپ کشیدن، مصرف نیکوتین بدون سوزاندن چیزی است.

این یک پاسخ سریع به پرسش «آیا ویپ نیکوتین دارد؟» است. ولی این سؤال لایه‌هایی دارد که توضیحش می‌دهیم. مقدار نیکوتینی که در ویپ یا جویس آن هست را به شما می‌گوییم و درباره‌ی این که چه قدر از آن را هنگام ویپ کشیدن جذب می‌کنید صحبت می‌کنیم. پژوهش جالبی هم درباره‌ی عملکرد واقعی این فرآیند توضیح داده است که راجع به آن حرف می‌زنیم. بیایید ببینیم چه قدر نیکوتین در سیگار هست تا پیش‌زمینه‌ی مختصری برای شروع بحث داشته باشیم.

یک سیگار از ۸ تا حدود ۲۰ میلی‌گرم نیکوتین دارد. مقدار میانگینش در یک سیگار ۱۲ میلی‌گرم است. ولی هیچ کدام از این‌ها اهمیتی چندانی ندارد، چون هر چه قدر هم توتونی که می‌کشید قوی باشد، فقط ۱ میلی‌گرم نیکوتین از هر سیگار را جذب می‌کنید. مقدار نیکوتین در جریان خون تحت تأثیر تعداد سیگارهایی است که می‌کشید، نه مقدارش در یک سیگار. وقتی درباره‌ی مقدار نیکوتین در ویپ فکر می‌کنید باید این موضوع را به خاطر داشته باشید.

نیکوتین درون جویس ویپ

چه قدر نیکوتین در جویس ویپ است؟ جوابش روی برچسبش نوشته شده است. نیکوتین را براساس میلی‌گرم یا درصدش در حجم روی برچسب می‌نویسند. مثلاً سطح نیکوتین ۶ میلی‌گرمی می‌تواند به صورت ۰.۶ درصد هم نوشته شود، یا سطح ۱۲ میلی‌گرمی ۱.۲ درصد. از منظر دیگر یک بطری ۳۰ میلی‌لیتری ای‌جویس با ۱۲ میلی‌گرم نیکوتین به طور کلّی ۳۶ میلی‌گرم نیکوتین در مایعش دارد.

شما همه‌ی این مقدار را جذب نمی‌کنید چون نیکوتین موجود در ویپ یا بخارش به اندازه‌ای که درون ریه می‌رود جذب نمی‌شود. در حقیقت طبق یافته‌های «گروه پشتیبانی از تحقیقات درباره‌ی سیگار الکترونیکی» سرعت جذب نیکوتین ویپ ⅓ تا ¼ سیگار کشیدن است.

  • کسانی که سیگار می‌کشند با هر سیگار حدود ۱ میلی‌گرم نیکوتین جذب می‌کنند.
  • نیکوتین موجود در ویپ با سرعت ۲۵ تا ۳۳ درصد سیگار کشیدن جذب می‌شود.

این موضوع چندین دلیل دارد. یکی از دلایلش این است که افزودنی‌های توتون مثل آمونیاک باعث می‌شود نیکوتین از طریق سیگار کشیدن سریع‌تر جذب شود. تعدادی پژوهش هم نشان می‌دهند که هنگام سیگار کشیدن نیکوتین بیشتری جذب می‌شود، چون ذرّات دود بسیار کوچک هستند و به بافت‌های بدن حمله می‌کنند. ولی هنگام ویپ کشیدن، تجزیه‌ی ذرّات به بخار به اندازه‌ی سوزاندن شدید نیست.

  • جویس ویپ چیست؟ مایعی است که به وسیله‌ی دستگاه سیگار الکترونیکی تبدیل به بخار می‌شود.
  • جویس ویپ از پایه‌ی VG (گلیسرین گیاهی) و PG (پروپیلن گلیکول) همراه با نیکوتین و رایحه ساخته شده است.

آیا ویپ نیکوتین دارد؟

آیا ویپ نیکوتین دارد؟ خب، حالا که می‌دانیم دارد، سؤال بعدی این است که چه قدر؟ و چه قدرش جذب می‌شود؟ به طور عمومی سطح نیکوتین خون کسانی که ویپ می‌کشند بیش از آن‌هایی است که سیگار می‌کشند. نیکوتین بیشتری در ویپ وجود دارد، پس حتی با این که سرعت جذب پایین‌تری دارد به طور کلّی نیکوتین بیشتری به کسی که از آن استفاده کند می‌دهد. این اطلاعات براساس پژوهشی است که «سازمان ملّی سلامت» (NIH) منتشر کرده است.

پژوهشگران در این پژوهش خاص کشف جالبی کرده‌اند. آن‌ها پی بردند افرادی که ویپ می‌کشند ناخودآگاه عادات ویپ کشیدنشان را تغییر می‌دهند تا میل به نیکوتینشان را ارضا کنند. آن‌ها برای رسیدن به سطح رضایت تعداد دفعات بیشتری ویپ می‌کشند.

آیا ویپ نیکوتین دارد؟ بله و کسانی که ویپ می‌کشند به طور معمول در سطح و تعداد دفعاتی مصرف می‌کنند که برای ارضا کردن میلشان لازم دارند. انتخاب سطح نیکوتین مناسب ویپ کشیدن هم مهم است، اما اگر کسی که ویپ می‌کشد به دنبال حس ارضا شدن به طور زنجیره‌ای مصرف کند، احتمالاً بهتر است جویس ویپی بخرد که سطح نیکوتین بالاتری دارد.

آیا جویس ویپ نیکوتین دارد؟ چه قدر؟

گزینه‌هایی که هنگام خریدن جویس ویپ دارید، تعدادی سطح نیکوتین است. سطح نیکوتین مناسب ویپ کشیدن به خود شخص بستگی دارد.

جویس ویپ VG (گلیسرین گیاهی)

  • معروف‌ترین سطح نیکوتین برای ای‌جویس VG معادل ۳ تا ۶ میلی‌گرم است. از آن جایی که مصرف‌کننده بخار زیادی را استنشاق می‌کند، برای آن که به حس رضایت برسد به سطح نیکوتین بالایی نیاز ندارد.

ای‌لیکوئید PG (پروپیلن گلیکول)

  • ای‌لیکوئیدهای PG جویس‌هایی هستند که حداقل ۵۰ درصد PG دارند. سطح نیکوتین جویس PG دامنه‌ای از ۳ تا ۳۶ میلی‌گرم است. ولی هر کس با دیگری فرق دارد و دامنه‌ی گزینه‌ها به مصرف‌کنندگان کمک می‌کند تا گزینه‌ای مناسب پیدا کنند.
  • ای‌لیکوئیدهای PG برای ویپ ساب‌اهم مناسب نیستند.

سالت نیکوتین ها

  • ای‌لیکوئید از نوع سالت نیکوتین مقدار نیکوتین بسیار بیشتری دارد. دلیلش این است که سالت نیکوتین ها ملایم‌تر هستند و راحت‌تر استنشاق می‌شوند. برای همین مصرف‌کننده می‌تواند مقدار زیادی نیکوتین را بدون دشواری دریافت کند.
  • سالت نیکوتین ها برای ویپ ساب‌اهم مناسب نیستند.

دم دادن طولانی مدت جویس ویپ با در باز باعث می‌شود کمی از نیکوتینش بپرد. نگهداری جویس ویپ در محیطی تاریک و خنک با در بسته به نگهداری سطح نیکوتینش کمک می‌کند.

واقعاً چه قدر نیکوتین در جویس ویپ است؟

همین الان جواب این سؤال را ندادیم؟ خب، یک جورهایی! اول اخطار می‌کنیم، متأسفانه تعدادی از پژوهش‌ها نشان داده‌اند که بسیاری از ای‌لیکوئیدها آن مقدار نیکوتینی که روی برچسبشان نوشته است را ندارند. طبق استاندارد این صنعت مواد سازنده باید با دقت ۵ درصد کمتر یا بیشتر ذکر شده باشند. بسیاری از آن‌ها حتی نزدیک این استاندارد هم نیستند. این صنعت رو به بهبود است ولی هنوز هم شرکت‌هایی هستند که دانش یا امکانات مناسب برای ساخت جویس ویپ را ندارند.

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×