خانه محصولات کاربری سبد خرید0
THCV چیست و آیا در کاهش وزن موثر است؟

THCV چیست و آیا در کاهش وزن موثر است؟

گرچه ممکن است با رایج‌ترین کانابینوئیدها مثل تی‌اچ‌سی (THC)، سی‌بی‌دی (CBD)، یا سی‌بی‌ان (CBN) آشنا باشید، اما انگار که هر ماه نوع جدیدی روزانۀ بازار می‌شود. داشتن آمار همه چیز سخت شده است، و کلمات اختصاری هم کمکی به این قضیه نمی‌کند و ترکیبات شاهدانه و بوته آن بسیار شبیه به هم هستند. 

دلتا 9 تی‌اچ‌سی‌وی یکی از همین کانابینوئیدهاست. اگر صرفاً بر اساس نامش فکر کنید این ترکیب زیرمجموعۀ دلتا 9 تی‌اچ‌سی باشد تقصیری ندارید، چون خصوصیات بسیار مشابهی دارد و بعد از کشیدن، خوردن یا ویپ کردن همان اثرات مشابه را دارد. اما باید بگویم که این مسئله با واقعیت فرسنگ‌ها فاصله دارد.

دانستن اینکه تی‌اچ‌سی‌وی «وید رژیمی» یا «آنتی ماریجوانا» نام‌گذاری شده است کافی است تا متوجه شوید این ترکیب به‌شدت محبوب و بسیار نادر ارگانیک با تی‌اچ‌سی، تی‌اچ‌سی-او‌، تی‌اچ‌سی-پی، یا هر نوع کانابینوئید با اسمی مشابه تفاوت بسیار زیادی دارد. 

بنابراین تی‌اچ‌سی‌وی چیست؟ آیا باعث نشئگی می‌شود؟ استفاده از آن قانونی است؟ آیا واقعاً به کاهش وزن کمک می‌کند؟ ادامۀ مطلب را با ما همراه باشید تا به همۀ سوال‌هایتان در مورد این کانانوئید که پتانسیل تغییر دادن زندگی‌تان را دارد پاسخ دهیم.

تی‌اچ‌سی‌وی چیست؟

تی‌اچ‌سی‌وی، یا تتراهیدروکانابیورین، کانابینوئیدی است که به‌شکل طبیعی با مقادیر مختلف در بنگ و گیاهان شاهدانه وجود دارد. در بسیاری از گیاهان فقط مقدار اندکی از تی‌اچ‌سی‌وی وجود دارد، لذا جزو کانانوئید جزئی محسوب می‌شوند. اما بر خلاف این موضوع، از این پتانسیل برخوردار است که از بین 110 کانابینوئید شناخته و استخراج شده، خاص‌ترین و ارزشمندترین ترکیب باشد. 

تی‌اچ‌سی‌وی چیست؟

با اینکه ترکیب مذکور اولین بار در سال‌های 1970 شناسایی شد، مطالعه بر روی THCV و استفاده از آن به‌دلیل دشواری نسبی در استخراج آن به مقدار قابل استفاده محدود بوده است. THCV، در فرم خام گیاهی‌اش، تأثیر قابل مشهودی ندارد، و برای همین لازم است به همان شیوۀ تی‌اچ‌سی و سی‌بی‌دی پردازش و فعال شود. مقدار اندک THCV موجود در گیاهان باعث می‌شود این فرآیند زمان‌بر و هزینه‌بر باشد، برای همین است که تا این حد طول کشیده است تا درک بهتری از خصوصیات خاصش پیدا کنیم. 

در چند سال اخیر، THCV در کنار کانابینوئیدهای مشهورتری در پاستیل‌ها، کارتریج‌های ویپ، و تنتورها قرار گرفته است. اکنون می‌توانید آن را در محصولات در قالب یگانه مادۀ فعال یا ترکیب شده با کانابینوئید دیگری مثل سی‌بی‌دی پیدا کنید. غالب مصرف‌کنندگان بعد از مصرف احساس باز بودن ذهن، و تمرکز همراه با آرامش گزارش کردند، اما این ماده بیشتر به‌خاطر توانایی‌اش به سرکوب اشتها شناخته می‌شود، موضوعی که برایش نام «بنگ رژیمی» به همراه داشته است.

در مورد اینکه آیا واقعاً با THCV راحت‌تر می‌شود وزن کم کرد یا خیر بحث همچنان ادامه دارد، و قبل از اینکه بتوان این ترکیب را واقعاً بر مسند بنگ رژیمی قرار داد به پژوهش‌های بیشتری نیاز است. اما جالب‌تر شاید این باشد که معلوم شده است این کانابینوئید جزئی دارای مزیت‌های سلامتی بیشمار دیگری است، از جمله کاهش التهاب و کاهش سطح قند خون و تحریک رشد استخوان. 

تی‌اچ‌سی‌وی در برابر تی‌اچ‌سی: تفاوت این دو در چیست؟

با اینکه ترکیبی مولکولی تی‌اچ‌سی‌وی و تی‌اچ‌سی به‌شکل قابل توجهی به هم شباهت دارد، تأثیرشان بر گیرنده‌های کانابینوئید در بدن‌مان اما بسیار متفاوت است. در واقع، اینطور به‌نظر می‌رسد که THCV تقریبا به‌طور کامل تأثیری مخالف تی‌اچ‌سی بر سیستم اندوکانابینوئید دارد. 

در بدن انسان دو گروه عمده از گیرنده‌های کانابینوئید وجود دارد: گیرنده‌های CB1 در مغز، ستون فقرات، و سیستم مرکزی عصبی، و CB2 در سیستم ایمنی بدن. هر دو تی‌اچ‌سی‌وی و تی‌اچ‌سی عمدتاً گیرنده‌های CB1 را هدف قرار می‌دهند. تی‌اچ‌سی با گیرنده‌های مذکور درگیر می‌شود و آنها را فعال می‌کند و اثر مست‌کنندگی در کنار تأثیرات جانبی از قبیل اضطراب و افزایش اشتها را (یا «مانچیز»، آنطور که متداول‌تر است) بر بدن دارد. 

در مقابل، تی‌اچ‌سی‌وی گیرنده‌های CB1 را مسدود می‌سازد و از تعداد سیگنال‌هایی که به سیستم مرکزی عصبی فرستاده می‌شود می‌کاهد و بدین شکل تأثیری آرامش‌بخش بر بدن دارد. چون تعامل تی‌اچ‌سی با گیرنده‌های CB1 اشتها را افزایش می‌دهد، این موضوع که تی‌اچ‌سی‌وی مسدودکنندۀ گیرنده‌های مذکور است این نظریه را مطرح کرده است که این دو تأثیری متقابل دارند. 

آیا تی‌اچ‌سی‌وی به کاهش اشتها می‌انجامد؟

غالب پژوهش‌ها در مورد تی‌اچ‌سی‌وی و توانایی‌اش بر سرکوب اشتها بر روی موش‌ها بوده است. به‌نظر پژوهش‌های مذکور تأیید می‌کنند که این ترکیب می‌تواند به کاهش وزن کمک کند، اما همچنان معلوم نیست این موضوع به‌خاطر این است که اشتها را می‌کاهد یا به‌خاطر این است که حساسیت به گلوکز مرتبط با چاقی را افزایش می‌دهد.

با وجود میزان پژوهش‌های محدود انجام شده بر روی سوژه‌های انسانی در کنار تأیید وجود مزیت‌های سلامتی متعدد، همچنان نتوانسته‌ایم اطلاعات قابل ملاحظه‌ای در مورد کاهش اشتها در این افراد پیدا کنیم. چون هنوز نتوانسته‌ایم THCV را خوب درک کنیم، ممکن است این نتیجه بدین خاطر باشد که دوز آن بسیار زیاد یا بسیار کم بوده است، یا عوامل دیگری در این بین دخیل بوده‌اند.

تا زمانی که پژوهش‌های بیشتری در مورد تی‌اچ‌سی‌وی انجام شود و درک بهتری از آن پیدا کنیم، احتمالش کم است پزشکان یا دانشمندان برای کمک به کاهش وزن این ماده را تجویز کنند.

مزیت‌های پزشکی احتمالی THCV

در پژوهش‌های اولیه و محدود نشان داده شد که تی‌اچ‌سی‌وی از مزایای زیادی در سلامتی در کنار پتانسیلش برای کاهش وزن برخوردار است. در کنار مزایای سلامتی که در ادامه ذکر خواهیم کرد، پژوهش‌هایی بر روی تی‌اچ‌سی‌وی به‌منظور درمان بیماری پارکینسون، اسکیزوفرنی، و ترک نیکوتین در حال انجام است.

درمان دیابت 

در پژوهش سال 2013 معلوم شد که THCV می‌تواند حساسیت به کلوگز را کاهش دهد و حساسیت انسولین را در بیماران دیابت نوع 2 بیفزاید. غالب این پژوهش‌ها بر مبنای آزمایش‌های انجام شده روی موش‌ها بوده است، و واضح است که به آزمایش‌های بیشتری نیاز است، اما همین نتایج می‌تواند برای میلیون‌ها نفر مفید باشد.

درمان پوکی استخوان

شواهدی مبنی بر این وجود دارد که کانابینوئید در تحریک تولید سلول‌های استخوانی جدید می‌تواند مفید باشد و محرک تولید کلاژن زیاد است. برای همین در قالب درمانی برای پوکی استخوان و سایر بیماری‌های مخرب استخوانی تحت مطالعه است.

درمان التهاب

همانند سی‌بی‌دی، تی‌اچ‌سی و دیگر کانابینوئیدها، THCV به کاهش التهاب و دردهای مرتبط با آن شناخته شده است. با اینکه به آزمایش‌های بیشتری روی انسان نیاز است تا این مزیت تأیید شود، آزمایش‌ها بر روی موش‌ها نتایج خوبی ارائه کرده است. 

درمان اضطراب 

معلوم شده است که THCV دارای تأثیر آرامش‌بخش در افرادی است که دوز کم و متوسطی از آن را استفاده می‌کنند. به‌نظر این مسئله بیشتر شبیه به تأثیر جانبی مسدودسازی گیرنده‌های سی‌بی1 باشد تا فعالسازی‌شان و برخلاف احساسات اضطرابی است که معمولاً با مصرف تی‌اچ‌سی بروز می‌دهد. 


سویه‌های سیاهدانۀ دارای سطوح زیاد THCV

غالب سویه‌های گیاهان شاهدانه و بنگ دارای مقادیری تی‌اچ‌سی‌وی، اما به‌شکل غیرفعال، هستند. بالاترین درصد معمولاً در ساتیوای آفریقایی و آسیایی، بالاخص سویه‌های بومی (یا خالص) گیاهان یافت می‌شود.

سویه‌هایی که بیشترین سطوح THCV را دارا هستند عبارتند از:

  • Purple Purps
  • Dayslayer
  • Pink Boost Goddess
  • Durban Poison
  • Jack the Ripper
  • Pineapple Purps

باید به‌خاطر سپرد که سطوح کانابینوئید از گیاهی به گیاه دیگر متفاوت است، و چون در دانۀ سم دوربان مقدار %5 تی‌اچ‌سی‌وی یافت شده است به این معنی نیست که همواره همین مقدار در این سویه یافت می‌شود. اگر دنبال شاهدانه‌ای با سطوح زیاد THCV هستید، بهتر است به‌دنبال نتایج تست آزمایشگاه‌های مستقل باشید.

آیا THCV به نشئگی می‌انجامد، و آیا قانونی است؟

با اینکه تی‌اچ‌سی‌وی اثرات روانگردان دارد، در دوزهای پایین و متوسط چنین تأثیری بر بدن ندارد. داشتن تمرکز همراه با آرامش بیشترین احساس گزارش شده است، با اینکه برخی از مصرف‌کنندگان اذعان داشتند که ممکن است خستگی هم در پی داشته باشد.

بر مبنای بعضی از پژوهش‌ها و شواهد داستان‌گونه، مصرف دوز زیاد تی‌اچ‌سی‌وی قوی‌تر از تی‌اچ‌سی است و تأثیرات خوشحال کننده مشابهی دارد، با این تفاوت که سریع‌تر اما در دورۀ زمانی کوتاه‌تری رخ می‌دهد. این در حالیست که باید مقدار زیادی از آن را مصرف کرد تا تأثیرات مستی مرتبط با تی‌اچ‌سی ظاهر شود.

بر اساس لایحۀ 2018 مزرعه‌داری آمریکا، تا زمانی که تی‌اچ‌سی‌وی از گیاهانی استخراج شود که بیشتر از %0.3 تی‌اچ‌سی نداشته باشند به‌لحاظ فدرالی قانونی است. این احتمال وجود دارد که چنانچه تی‌اچ‌سی به‌شکل قانونی در ایالت محل سکونت‌تان در دسترس باشد، پس استفاده از تی‌اچ‌سی‌وی نیز قانونی است. با وجود این، حتماً قبل از خریداری و استفاده از محصولات حاوی تی‌اچ‌سی‌وی قوانین بومی و ایالتی محل اقامت‌تان را بررسی کنید.

آیا THCV باعث مثبت شدن آزمایش اعتیاد می‌شود؟

معمولاً در تست‌های استاندارد اعتیاد از تی‌اچ‌سی‌وی، در قالب کانابینوئید جزئی، آزمایش نمی‌شود. اما استفاده از محصولات حاوی این ترکیب می‌تواند به مثبت شدن تست اعتیاد بینجامد، چون به‌ندرت جزو تنها مادۀ کانابینوئید تشکیل‌دهنده است.

معمولاً THCV با دلتا 9، دلتا 8 تی‌اچ‌سی، و سی‌بی‌دی ترکیب می‌شود. این یعنی اگر نمی‌خواهید جواب تست اعتیادتان مثبت شود، حتماً باید از مواد تشکیل‌دهندۀ پاستیل، ویپ، یا وکس داب آگاه باشید.

اگر قرار است در مورد این مواد تست شوید، باید بدانید که THCV از پنج روز تا یک ماه، بسته به میزان مورد استفاده، در بدن‌تان قابل تشخیص است.

سخن آخر

خیلی راحت ممکن است THCV و THC را به‌خاطر شباهت اسمی‌شان با هم اشتباه گرفت، اما در حالیکه هم برای علم و هم مصرف‌کنندگان محصولات بنگی در حال واضح‌تر شدن هستند، این دو ترکیب تفاوت‌های فاحشی با هم دارند. THCV این پتانسیل را دارد که یکی از مفیدترین کانابینوئیدهایی شود که تا به حال شناخته شده است، اما این سوال که آیا لیاقت داشتن لقب بنگ رژیمی را دارد یا خیر همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×