خانه محصولات کاربری سبد خرید0
آیا استفاده از ویپ باعث کم‌آبی بدن می‌شود؟

آیا استفاده از ویپ باعث کم‌آبی بدن می‌شود؟

شاید متوجه این موضوع شده باشید که هر کسی اگر بلندمدت از ویپ استفاده کرده باشد، دچار عوارض جانبی نسبتاً ناخوشایندی می‌شود. از رایج‌ترین اثرات جانبی مصرف ویپ می توان به خشکی دهان و گلو، ترک خوردن لب و سردرد اشاره کرد که همگی می‌تواند شدیداً ناخوشایند باشند.

شاید برایتان پیش آمده باشد از خود بپرسید آیا این علائم و دیگر نشانه‌ها به کم‌آبی بدن مربوط می‌شوند یا خیر. امکانش نیست، درست است؟ آیا حقیقتاً استفاده از ویپ می‌تواند باعث کم‌آبی بدن شود؟

کوتاه‌ترین پاسخ به این سوال همان «بله» است. استفاد از ویپ بدون تردید می‌تواند باعث کم‌آبی بدن شود. عوامل خاصی نظیر استفاده از جویس ویپ دارای مقدار زیادی پروپیلن گلیکول و ننوشیدن آب کافی می‌توانند اوضاع را وخیم‌تر کنند. می‌توان با ایجاد چند تغییر خاص مثل پیش‌بینی زمان اجتناب از ویپ از بیشتر اثرات جانبی کم‌آبی حاصل از مصرف ویپ پرهیز کرد.

آیا استفاده از ویپ می‌تواند باعث کم‌آبی بدن شود؟

بله، ویپینگ می‌تواند به کم‌آبی بدن منجر شود. اما بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که معمولاً مصرف بی‌رویه و زنجیره‌وار ویپ است که چنین اثرات جانبی را به دنبال دارد.

سازوکار اصلی به‌وجودآورندۀ مشکل کم‌آبی بدن وجود پروپیلن گلیکول (PG) در بیشتر ایجوس‌ها است.

این ماده، که به دلیل اثرگذاری بر پشت گلو در ایجوس به کار می‌رود، طبعی آب‌پذیر دارد. یعنی مولکول‌های آب موجود در دهان را به خود جذب می‌کند و با جدا شدن این مولکول‌ها از بدن، کم‌آبی بدن به‌وجود می‌آید.

نشانه‌ها و علائم کم‌آبی بدن حاصل از ویپ

نشانه‌ها و علائم کم‌آبی بدن حاصل از ویپ

کم‌آبی حاصل از مصرف ویپ می‌تواند علائم گوناگونی در پی داشته باشد. به دلیل طبیعت آب‌پذیر PG موجود در ایجوس، بیشتر این علائم را می‌توان در دهان مشاهده کرد.

 • خشکی دهان و گلو
 • ترک خوردن لب
 • افزایش عطش
 • کاهش حس چشایی
 • کم‌تکرار و تیره شدن ادرار
 • سردرد
 • سرگیجه
 • خشکی چشم
 • خستگی

آیا کم‌آبی بدن به دلیل استفاده از ویپ خطرناک است؟

هرگز نباید کم‌آبی بدن را نادیده بگیرید. خوش‌بختانه کم‌آبی مربوط به ویپ به حد قابل توجهی از انواع دیگر کم‌آبی بدن شدت کمتری دارد. خبر بهتر این است که پرهیز از این مشکل نسبتاً کار ساده‌ای است.

آیا کم‌آبی بدن به دلیل استفاده از ویپ خطرناک است؟

اگر دچار علائمی نظیر سردرد شده‌اید، بد نیست میزان مصرف ویپ را کاهش و مقدار آب مصرفی را افزایش دهید.

از آنجایی که ویپ کردن بیش از همه در دهان و گلوی انسان خشکی ایجاد می‌کند، به اندازۀ برخی دیگر از انواع رایج کم‌آبی بدن مثل کم‌آبی به دلیل ورزش یا مصرف الکل خطرناک نیست.

پیشگیری از کم‌آبی بدن به دلیل مصرف ویپ

پرهیز از این مشکل نسبتاً ساده است، حتی اگر به ویپ مربوط باشد. در ادامه چند مورد از مهم‌ترین کارهایی که می‌توانید برای پیش‌گیری از بروز اثرات کم‌آبی در زمان مصرف ویپ انجام دهید را مشاهده می‌کنید.

1. آب بیشتری بنوشید

چاره‌ای ندارید جز اینکه همیشه دلیلی برای نوشیدن آب بیشتر داشته باشید. این کار به دلایل بی‌شماری به بدن شما کمک می‌کند و یکی از این دلایل کاهش اثرات کم‌آبی ناشی از مصرف ویپ است. 

کافی است مطمئن شوید همیشه به هنگام مصرف ویپ یک بطری آب در دسترس دارید تا بتوانید تا حد بسیار زیادی از اثرات جانبی بالقوۀ آن بکاهید.

اگر هرگونه علائم کم‌آبی بدن را تجربه می‌کنید، یکی از اولین کارهایی که باید انجام دهید این است که یک لیوان H2O ساده ولی موثر پیدا کنید. اولین نشانۀ کم‌آبی بدن معمولاً خشکی دهان است.

2. الکل مصرف نکنید

درک این موضوع برای اکثر افراد بسیار ساده است.

نوشیدن الکل یکی از سریع‌ترین مسیرهای رسیدن به کم‌آبی بدن است. اگر ویپ نیز به آن اضافه شود، سرعت این فرایند بیشتر و وضعیت پیچیده‌تر می‌شود.

شاید نوشیدن آب در کنار الکل به‌یقین تضمینی برای ایمنی در برابر خماری یا کم‌آبی بدن نباشد، اما انجام این کار می‌تواند اثرات جانبی کم‌آبی بدن را کاهش دهد. همین موضوع برای استفاده از ویپ در کنار الکل نیز صادق است.

همچنین بهتر است وقتی شب را به تفریح بیرون می‌روید، موقتاً از ویپ دوری کنید. گرچه گفتنش ساده است، بخصوص برای افراد اهل دودی که سعی دارند از طریق ویپ عادت بد خود را کنار بگذارند.

3. مصرف کافئین را کاهش دهید

گرچه به میزان کمتری از الکل، اما کافئین نیز باعث کم‌آبی بدن می‌شود. کافی است تعداد بیش از حد کافی قهوه در کنار ویپ با PG بالای موردعلاقه‌تان مصرف کنید تا قطعاً دچار کم‌آبی بدن شوید.

یکی از بهترین روش‌های پیشگیری از این ضربات چپ و راست قهوه و ویپ این است که در کنار قهوۀ صبح‌گاهی خود از مصرف ویپ پرهیز کنید. بیشتر افراد برای آغاز روز خود صرفاً یکی دو فنجان قهوه می‌نوشند و اگر چند ساعت بین قهوه و ویپ فاصله بیاندازند، ریسک ابتلا به کم‌آبی بدن را کاهش می‌دهند.

4. ایجوس‌های PG بالا را جایگزین کنید

از آنجایی که سطح بالای PG می‌تواند وضعیت کم‌آبی بدن ناشی از ویپینگ را وخیم‌تر کند، بد نیست که اگر بیشتر دچار اثرات جانبی شده‌اید، به جای آن از ویپ‌هایی با PG پایین‌تر استفاده کنید.

اگر ایجوس مورد علاقه‌تان PG بالایی دارد، معنایش این نیست که قرار است تا ابد عادت خود را ترک کنید، اما قطعاً فاصله گرفتن موقتی از مصرف آن می‌تواند به حل مشکل کمک کند.

سایر اثرات جانبی مصرف ویپ

درست است که ویپ بسیار ایمن‌تر از سیگارهای سنتی است اما مثل خیلی چیزهای دیگر، مصرف بیش از حد آن می‌تواند اثرات جانبی به همراه داشته باشد.

 • سرفه: سرفه یکی از رایج‌ترین اثرات جانبی ویپینگ است. این مشکل به دو شکل می‌تواند پدیدار شود. اولین حالت آن زمانی است که تازه کار را شروع کرده‌اید و میزان استنشاق بسیار زیاد باشد که در واکنش به آن به سرفه می‌افتید. دومین حالت استنشاق مداوم حجم زیادی از بخار است. این مورد یکی از عوارض جانبی رایج رفتن به سراغ کویل‌های مش است.
 • اعتیاد به نیکوتین: البته که مصرف مادۀ اعتیادآوری مثل نیکوتین خطر اعتیاد را برای شما به همراه دارد. یکی از راه‌های مناسب برای مقابله با این اثرات جانبی این است که به سراغ ایجوس‌هایی بروید که سطح نیکوتین پایین‌تری دارند و به تدریج از میزان آن بکاهید.
 • تنگی نفس: این مشکل هم در طولانی‌مدت هم در کوتاه‌مدت ممکن است بروز کند. شاید پس از کام گرفتن از دستگاه موردعلاقه‌تان به کمی تأثیر منفی مستقیم بر تناسب اندامتان پی ببرید.
 • خارش بافت نرم: دهان، بینی و گلو می‌توانند بر اثر ویپینگ دچار خشکی شوند. همین امر به خارش در این نواحی حساس می‌انجامد. این هم یکی دیگر از دلایل نوشیدن مقدار زیادی آب به‌هنگام ویپینگ است.

زمان دوری از ویپ

وقتی از کم‌آبی بدن صحبت می‌کنیم، چند دلیل برای اینکه موقتاً از ویپ فاصله بگیرید وجود دارد. این دلایل می‌تواند طیفی از شیطنت‌های خودساختۀ شب‌های جمعه تا سرماخوردگی معمولی را دربرگیرد.

یکی از معمول‌ترین زمان‌هایی که بدنتان دچار خشکی می‌شود زمان مریضی است. از سرماخوردگی گرفته تا آنفولانزای معده، همگی چنین عوارضی دارند. مریض بودن بدن را خسته می‌کند و استفادۀ همزمان از ویپ می‌تواند یکی از رایج‌ترین علائم آن – یعنی کم‌آبی بدن- را بدتر کند.

زمان دیگر وقتی است که خودتان از قبل به دلیل ‌فعالیت شدید دچار کم‌آبی شده‌اید. این فعالیت ممکن است ورزش کردن، بدنسازی در باشگاه یا حتی نشستن در کنار استخر در یک روز گرم باشد. هوای گرم واقعاً می‌تواند این اثر را دوچندان کند.

همانطور که قبلاً گفته شد، بهتر است زمانی که نوشیدنی الکلی مصرف می‌کنید ویپ را کنار بگذارید زیرا ترکیب ویپ و الکل نتیجه‌ای جز افزایش اثرات جانبی کم‌آبی بدن در پی ندارد. 

حرف آخر

شاید کم‌آبی بدن از جمله بارزترین مسائل مربوط به آن نباشد، اما ویپ حقیقتاً می‌تواند این عارضه را به همراه داشته باشد. شاید اثرات جانبی آن به وخامت اثرات برخی از دیگر محصولاتی که بیشترمان مصرف می‌کنیم نباشد اما اگر علائمی ظاهر شود، نباید نسبت به آنها بی‌اعتنا بود. خوشبختانه، دفعۀ بعدی که هر یک از این اثرات جانبی را به هنگام مصرف ویپ تجربه می‌کنید، روش‌های بی‌شماری برای کاهش آنها وجود دارد. جهتر خرید ویپ می توانید سری به فروشگاه گوگرد بزنید.

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×