خانه محصولات کاربری سبد خرید0
آیا ویپینگ موجب کاهش وزن و لاغری می شود؟

تاثیر ویپینگ بر لاغری و کاهش وزن

بسیاری از مردم ویپینگ را به عنوان جایگزین مناسبی به جای سیگار انتخاب می‌کنند. یکی از ترس‌های بزرگ افرادی که سیگار را ترک می‌کنند این احتمال است که در این صورت، اضافه وزن پیدا کنند. آیا ویپینگ می‌تواند به کاهش وزن کمک کند؟ امروز قصد داریم به دانش مرتبط با نیکوتین و کاهش وزن نگاهی بیندازیم. همچنین این نکته را بررسی می‌کنیم که آیا ویپ‌های CBD و THC می‌توانند مانع افزایش وزن شوند یا این موضوع صحت ندارد. اجازه دهید دقیقاً به این مسائل بپردازیم.

آیا ویپینگ می‌تواند به کاهش وزن کمک کند؟ پاسخ سریع

ویپ‌ها می‌توانند حاوی نیکوتین باشند و مطالعات نشان داده‌اند ممکن است نیکوتین باعث کاهش مصرف غذا شود. همچنین نیکوتین سوخت و ساز بدن را سرعت می‌بخشد، به این معنی که کالری بیشتری توسط بدن مصرف می‌شود. عوامل دیگری همچون افزایش توانایی ورزش کردن وجود دارد که هنگام بحث در مورد ویپینگ باید در نظر گرفته شوند.

هرچند ویپینگ «گلوله جادویی» نیست که به خودی خود باعث کاهش وزن شود. ویپینگ به عنوان جایگزین مناسب‌تر و سالم‌تر به جای سیگار عمل می‌کند که با استفاده از آن میتوان اقدام به دریافت نیکوتین کرد. مهم است که درک کنیم چه چیزی باعث افزایش یا کاهش وزن می‌شود و ویپینگ چگونه کمک می‌کند در مسیر درست حرکت کنیم.

در این مقاله، به بررسی نکاتی مرتبط با این موضوع پرداخته ایم.

درک دلیل واقعی کاهش وزن: همه چیز به کالری مرتبط است

همه ما علاقه داریم اندازه کمربند خود را به اندازه یک سوراخ (یا چند سوراخ) کاهش دهیم. هرکسی به دنبال «رازِ» افزایش و کاهش پایدار وزن است.

مدرک می‌خواهید؟ صنعت سلامت و تناسب اندام در ایالات متحده هم اکنون حدود 6/36 میلیارد دلار ارزش دارد.

این یعنی بسیاری از افراد به دنبال کاهش وزن هستند.

دلیل واقعی کاهش وزن

هرچند با فرض سلامت طبیعی، یک عامل و تنها یک عامل وجود دارد که میزان کاهش یا افزایش وزن یک فرد متوسط را کنترل می‌کند. دو کلمه؛ مصرف کالری.

اگر بیشتر از آنچه کالری مصرف می‌کنید، کالری بسوزانید، در نهایت وزن شما کاهش خواهد یافت. عکس این موضوع نیز درست است. اگر مازاد کالری داشته باشید یا به زبان ساده‌ بیشتر از آنچه که کالری می‌سوزانید، بخورید، دچار اضافه وزن می‌شوید.

میزان کالری مورد نیاز برای بدن افراد، به عوامل گوناگونی بستگی دارد. همچون:

 • جنسیت
 • سن
 • وزن فعلی
 • آرایش بدن
 • میزان فعالیت

همه اینها با هم ترکیب می‌شوند تا عاملی به نام «کل مصرف انرژی روزانه» یا «TDEE» ایجاد شود. این مقدار که با کالری سنجیده می‌شود و همان‌طور که از اسم آن پیدا است، تعداد کالری است که شما به طور متوسط در روز می‌سوزانید.

اگر در دوره‌ای طولانی بیشتر از TDEE خود بخورید، دچار افزایش وزن می‌شوید. اگر به طور منظم کمتر از TDEE خود بخورید، دچار کاهش وزن می‌شوید. این موضوع ساده است، مگر نه؟

اما چگونه ویپینگ در کاهش وزن وارد عمل می‌شود؟ با دانشی که قبلاً ارائه شد، چند حوزه وجود دارد که ویپینگ احتمالاً «در نبرد چاقی یا لاغری شکم» می‌تواند مفید باشد. در اینجا به این دلیل که …

6 دلیل که ویپینگ می‌تواند به کاهش وزن کمک کند

قبلاً اشاره کردیم که هیچ «راز ویژه‌ای» در مورد کاهش وزن وجود ندارد. هرچند ویپینگ می‌تواند به عنوان بخشی از سبک زندگی سالم، به کاهش وزن کمک کند. در اینجا 6 دلیل ارائه می‌شود که چرا ویپینگ می‌تواند به عنوان روش موثری جهت ممانعت از از افزایش وزن باشد.

نیکوتین سرکوب کننده اشتها است

به یاد می‌آورید قبلاً چگونه در مورد افزایش و کاهش وزن صحبت کردیم؟ ورود کالری و خروج کالری. خیلی ساده.

منطقی است که کاهش کالری دریافتی، احتمال گذر از TDEE شما را کاهش می‌دهد.

نسخه ساده؟ با کمتر خوردن، احتمال سوزاندن کالری بیشتر نسبت به کالری دریافتی را افزایش می‌دهید. این امر منجر به کاهش وزن می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند نیکوتین سرکوب کننده اشتها است. به این معنی که اگر دست خود را بیشتر به سمت وِیپ ببرید، کمتر احتمال دارد که دست خود را به سمت شیشه کوکی یا سایر تنقلات ببرید.

مطالعات دیگر بیشتر بر این نکته تاکید کرده‌اند که نیکوتین به عنوان سرکوب کننده اشتها عمل می‎‌کند و مصرف کنندگان نیکوتین پس از مصرف آن، احساس سیری (کلمه فانتزی به جای «پُر بودن») بیشتری گزارش کرده‌اند.

آیا می‌خواهید اثر آن را بیشتر تقویت کنید؟ یک فنجان قهوه خوب چطور است؟ مقالات تحقیقاتی نشان داده‌اند ترکیب مصرف نیکوتین و کافئین می‌تواند اثرات سرکوب کننده اشتها را تقویت کند.

نیکوتین سوخت و ساز بدن را تسریع می‌کند

جدا از اثرات سرکوب کننده اشتهای نیکوتین، مزیت دیگری می‌تواند به کاهش وزن کم کند.

به یاد می‌آورید که کالری دریافتی کمتر و کالری خروجی بیشتر منجر به کاهش وزن می‌شود؟

در حالی که نیکوتین میل به غذا و احساس گرسنگی را کاهش می‌دهد، می‌تواند بدن را به سمت سوزاندن کالری بیشتر هدایت کند. این امر از طریق افزایش سرعت سوخت و ساز بدن رخ می‌دهد.

مطالعه‌ای که توسط موسسه ملی سلامت منتشر شده است، نشان می‌دهد نیکوتین گرمازایی را افزایش می‌دهد. چقدر؟ داده‌های این مطالعه نشان می‌دهد مصرف کنندگان نیکوتین طی 24 ساعت به طور منظم 10% کالری بیشتری می‌سوزانند.

این مقدار تا چه حد قابل توجه است؟ ما می‌گوییم بسیار قابل توجه است.

این مطالعه گزارش می‌دهد اگرچه ممکن است 10% زیاد به نظر نرسد، سوزاندن 200 کالری بیشتر طی یک سال می‌تواند منجر به کاهش 10 کیلوگرم (22 پوند) شود. موارد بیشتری هم وجود دارد.

در مطالعات بالینی مشخص شد انرژی مصرف کنندگان نیکوتین حین ورزش سبک افزایش یافت. این مطالعه به این نتیجه رسید که مصرف کنندگان نیکوتین هنگام تمرین، سوخت و ساز بیشتری داشتند. سوزاندن کالری بیشتر؟ این نکته خوبی است!

ویپینگ مزیت هوس‌های شیرین را از بین می‌برد

همه ما در چنان موقعیتی بوده‌ایم. «شبِ فیلم» است، ما در رژیم تناسب اندام هستیم و شکلات داخل یخچال ما را به خود می‌خواند. یا شاید شما از آن دسته از افرادی هستید که نمی‌توانید بدون دسر، غذای خود را تمام کنید.

وسوسه‌انگیز است، مگر نه؟ غذاهای مملو از شکر و چربی، پرکالری هستند. این غذاها برای کاهش وزن مناسب نیستند.

نکته اینجا است. مغز ما علیه ما است. نه، واقعاً صدای ما را بشنو.

وقتی شکر مصرف می‌کنیم، مغز ما سروتونین آزاد می‌کند، هورمونی که به ما احساس شادی و خوشی می‌بخشد. این ماده شیمیایی، «احساس خوب» نامیده می‌شود. تعجبی ندارد که کنار گذاشتن آن ولع شیرین بسیار سخت است. هرچند خبرهای خوب هم وجود دارد.

اگر شما از آن دسته از افراد هستید که پس از غذای اصلی خود هوس شیرینی خوردن می‌کنید، ویپینگ می‌تواند راه‌حل شما باشد. جویس می‌تواند طعمی فوق‌العاده شبیه به دسر، سودا یا هرچیزی داشته باشد که مورد علاقه شما است. چند نمونه از طعم‌های موجود در بازار را می‌خواهید؟ نظرتان درباره موارد زیر چیست؟

 • کیک وارونه آناناس
 • پای سیب دلپذیر
 • کره بادام زمینی و کرم موز
 • آب‌نبات
 • تارت لیمو

و بسیاری از موارد دیگر … شما با استفاده از ویپینگ می‌توانید به جای خوراکی شیرین، کالری دریافتی خود را به طرز قابل توجهی کاهش دهید.

افزایش توانایی ورزش پس از ترک سیگار

این مورد با وجود فردی میان جمع شما که قبلاً سیگاری بوده است، طنین‌انداز خواهد شد.

آیا هرگز حتی هنگام انجام فعالیت‌های «عادی» دچار تنگی نفس شده‌اید؟ صرف نظر از اینکه چقدر انگیزه دارید، تصور خس‌خس سینه و تنگی نفس برای محدود کردن هر گونه فکر کردن برای رفتن به باشگاه کافی است.

سیگار تنباکو را می‌سوزاند و دود ایجاد می‌کند که به ریه‌ها وارد می‌شود. این دود (علاوه بر موارد دیگر) شامل مونوکسید کربن است. این ترکیب به گلبول‌های قرمز وصل می‌شود و ظرفیت آن‌ها برای حمل اکسیژن را که بدن به آن نیاز دارد، از بین می‌برد. این امر به ویژه هنگام ورزش رخ می‌دهد.

فرض کنیم به دنبال ترک سیگار برای همیشه و افزایش ظرفیت خود برای ورزش هستید. در این صورت، ویپینگ می‌تواند پله‌ای مناسب برای رهایی از سیگار باشد.

ممکن است سوزاندن آن کالری‌ها در مجموع بسیار ساده‌تر باشد.

ویپینگ به عنوان جایگزین رفتاری عمل می‌کند

ترک سیگار می‎‌تواند سفری خطرناک باشد. گزارش شده است افرادی که سیگار را ترک می‌کنند، به طور متوسط بین 5 تا 10 پوند وزن اضافه می‌کنند. دلایل متعددی برای این امر وجود دارد و اغلب به عنوان دلیلی ذکر می‌شود که افراد سیگار را ترک نمی‌کنند.

می‌توان گفت بعضی از افراد سیگاری شخصیت اعتیادآور دارند. خطر زمانی به وجود می‌آید که عادتی جایگزین عادت دیگر شود. اگر از افزایش وزن می‌ترسید و عامل کمک کننده به شما حین ترک سیگار، یکی از غذاها است، ترازو فقط افزایش مداوم وزن شما را نشان خواهد داد.

ویپینگ می‌تواند هنگام ترک سیگار، جایگزینی قابل اعتماد (و سالم‌تر) را به عنوان جایگزین رفتاری ارائه دهد که احتمال کاهش وزن (یا دقیق‌تر، ممانعت از افزایش وزن) را افزایش دهد.

عملکرد حرکتی شبیه سیگار کشیدن است و انتقال را آسان می‌کند. همچنین «برخورد با گلو» را خواهید داشت که به طور قابل توجهی شبیه سیگار کشیدن است، اما بدون قیر و مواد سرطان‌زا.

در حالی که هوای تازه بهترین گزینه برای ریه‌های شما است، ویپینگ جایگزین رفتاری ارزشمندی به جای سیگار ارائه می‌کند. اگر جایگزین‌های دیگر مواردی مثل آب‌نبات پرکالری یا «رفتارهای» دیگر باشند، ویپینگ قطعاً مفید است.

افزایش وزن کمتر هنگام ترک سیگار

به دنبال این هستید که کاملاً بدون نیکوتین باشید؟ کاملاً منصفانه است.

هنگام صحبت در مورد کاهش وزن و ویپینگ، شاید بترسید که این امر اجتناب‌ناپذیر را به تعویق می‌اندازید. ترک نیکوتین چه با ترک سیگار یا چه با ترک ویپینگ، اثر یکسانی خواهد داشت، مگر نه؟

نه کاملاً. در این زمینه خبرهای خوبی وجود دارد.

اگر از ویپینگ به عنوان پله‌ای برای ترک سیگار استفاده می‌کنید، مطالعات نشان داده‌اند که افزایش وزن ناشی از ترک ویپینگ، بسیار کمتر است و قابل مقایسه با کسانی است که هرگز نیکوتین مصرف نکرده‌اند.

آیا ویپینگ اشتهای شما را سرکوب می‌کند؟

ویپینگ می‌تواند به عنوان سرکوب کننده اشتها عمل کند. در نتیجه اگر تمایل به کمتر خوردن داشته باشید، کالری دریافتی شما کاهش می‌یابد. نیکوتین که در ویپ و سیگار یافت می‌شود، می‌تواند میل به غذا را کاهش دهد. این اثرات در مطالعات و در مورد افرادی مشاهده شد که سیگار می‌کشیدند. هرچند نیکوتین است که به عنوان دلیل سرکوب اشتها ذکر شده است.

تاثیر ویپنگ بر اشتها

در حالی که نیکوتین نقش اصلی را در کاهش میل به غذا و افزایش سوخت و ساز بدن ایفا می‌کند، هنگام صحبت در مورد کاهش اشتها و ویپینگ، احتمالاً باید سایر عوامل را نیز در نظر گرفت. ویپینگ می‎‌تواند به عنوان جایگزین رفتاری معتبری به جای جایگزین‌هایی (همچون میان‌وعده) باشد که باعث افزایش وزن می‌شوند.

حقیقت این است که در حالی که ویپینگ احتمالاً به عنوان سرکوب کننده اشتها عمل می‌کند، نباید به عنوان تنها ابزار برای تلاش و کاهش وزن استفاده شود. هنگام صحبت در مورد اثرات ترک سیگار در مورد افزایش وزن، ویپینگ می‌تواند جایگزین سالم‌تری به جای سیگار فراهم کند و «آسیب را محدود کند».

همان‌طور که گفته شد، هیچ «گلوله جادویی» وجود ندارد.

 در دراز مدت، کاهش وزن به تغییر در سبک زندگی در زمینه‌های مختلف نیاز دارد. ویپینگ به تنهایی منجر به کاهش وزن قابل توجه نمی‌شود.

آیا ویپینگ کالری به همراه دارد؟

ویپینگ حتی در صورت وجود، کالری بسیار کمی دارد. حداقل برای ایجاد تفاوت قابل توجه در رژیم غذایی یا برای پرهیز غذایی کافی نیست. برای درک این موضوع، مهم است که بدانید چه چیزی در بطری متوسط جویس ویپ وارد می‌شود. هیچ یک از مواد تشکیل دهنده، کالری متراکم نیستند.

جویس ویپ به ترتیب حاوی موارد زیر است:

 1. محلول حامل (یا پروپیلن گلیکول یا گلیسیرین گیاهی)
 2. طعم‌دهنده‌ها
 3. نیکوتین (اختیاری)

اگر هر یک از موارد فوق را تجزیه کنیم، به راحتی متوجه شویم چگونه ویپ فاقد میزان کالری قابل توجه است.

گلیسیرین

بر اساس اطلاعات مربوط به تغذیه در فیت‌بیت، 100 گرم گلیسیرین حاوی 570 کالری است. حدود 5 کالری در هر میلی لیتر عمل می‌کند. این موضوع به طور کلی با اطلاعات وب‌سایت «European Pharmacopoeia» مطابقت دارد که 4 کالری برای هر گرم فهرست شده است.

به طور کلی انتظار دارید متوجه شوید اکثر مخازن حداکثر 5 میلی لیتر جویس ویپ را در خود جای می‌دهند. بنابراین هر مخزن کامل حاوی حدود 25 کالری گلیسیرین است.

طعم‌دهنده‌ها

طعم‌دهنده در جویس ویپ معمولاً درجه غذایی است و مشابه طعم‌دهنده‌هایی است که در تهیه شیرینی، کیک و سایر کالاهای معمولی استفاده می‌شود. مثلاً از ماده معمولاً یافت شده در جویس با پایه «بیسکویت» استفاده خواهیم کرد.

بر اساس بررسی اطلاعات تغذیه، این لیست نشان دهنده کالری صفر در طعم‌دهنده‌ها است. بنابراین در مخزن جویس، همچنان 25 کالری باقی می‌ماند.

گفته شده است که عوامل شیرین کننده در ویپ‌ها باعث افزایش کالری می‌شوند. این مطلب درست نیست. اکثر افزودنی‌های شیرین کننده در ویپ‌ها مصنوعی هستند و حاوی کالری صفر یا مقدار بسیار کمی کالری هستند.

نیکوتین

نیکوتین، چه به صورت مصنوعی و چه به صورت طبیعی، حاوی کالری اندکی در جویس ویپ است. معمولاً در محلول گیلیسیرین معلق می‌شود که ممکن است به افزایش جزئی منجر شود (در مورد 1 یا 2 کالری صحبت می‌کنیم).

بنابراین حتی با این فرض که نیکوتین زیادی در جویس داشته باشید، می‌توانید فرض کنید برای هر 5 میلی لیتر جویس ویپ مصرف شده، حدود 26 کالری خواهید داشت.

نکته مهم دیگری وجود دارد که باید در نظر گرفته شود.

برای اینکه بدن شما از جویس کالری دریافت کند، باید آن را بخورید یا بیاشامید. هرچند که چنین کاری را انجام نمی‌دهیم. آن را تبخیر می‌کنیم و قبل از بازدم، بخار آن را استنشاق می‌کنیم.

تنها راه دریافت کالری از جویس تبخیر شده، بلعیدن مقدار کمی از آن است که در هنگام بخار کردن در دهان و اطراف آن جمع می‌شود.

در مورد مقدار بسیار کمی از کالری صحبت می‌کنیم. اگر نگران میزان کالری دریافتی خود از طریق ویپ هستید، نیازی به نگرانی در این مورد نیست. میزان کالری چنان ناچیز است که هنگام صحبت درباره کاهش وزن، بی‌اهمیت تلقی می‌شود.

آیا می‌توان در هنگام روزه‌داری از ویپ استفاده کرد؟

اینکه می‌توانید هنگام روزه‌داری از ویپ استفاده کنید، کاملاً به دلیل روزه‌داری شما بستگی دارد. برای افرادی که به دلایل مذهبی روزه‌دار هستند، ویپینگ می‌تواند خلاف قوانین باشد. ویپینگ روزه افرادی را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد که روزه‌داری آن‌ها به عنوان بخشی از رژیم کنترل شده بر اساس زمان است.

اجازه دهید چند سناریو را با جزییات بیشتر بررسی کنیم.

روزه و ویپینگ: دلایل مذهبی

ویپینگ در هنگام روزه‌داری، عملی ممنوع در جامعه مسلمانان است. سیگار کشیدن در چندین کشور مسلمان، «حرام» (ممنوع) شمرده شده است و با تعمیم، ویپینگ نیز به عنوان افزوده‌ای بر این قانون در نظر گرفته می‌شود.

بر اساس گزارش‌های تازه ارائه شده توسط سازمان بهداشت جهانی، سیگار کشیدن حتی در دوره‌های غیر از روزه‌داری به عنوان ناهنجاری در نظر گرفته می‌شود. وقتی صحبت از ویپینگ می‌شود، پدیده‌ای نسبتاً جدید است و روشن نیست سیگار با ویپینگ از نظر اسلام یکسان نگریسته می‌شود یا خیر.

اگر از ویپ استفاده می‌کنید و نگران هستید با استفاده از ویپ، دستورالعمل‌های دینی را زیر پا بگذارید، احتمالاً بهترین کار این است که خودداری کنید. فقط در ساعات غیر روزه‌داری از ویپ استفاده کنید.

روزه‌داری و ویپینگ: رژیم‌های کِتو و روزه متناوب

از دیدگاه صرف رژیم غذایی، روزه‌داری و ویپینگ مجاز است. ویپینگ دارای حداقل میزان کالری است و در نتیجه، تاثیر ناچیزی بر مزایای روزه‌داری دارد یا اساساً تاثیری ندارد. احتمال دارد ویپینگ با نیکوتین واقعاً به عنوان عاملی جهت فرونشاندن گرسنگی عمل کند و مانع موثری برای «میان‌وعده‌ها» باشد.

ویپ‌های شاهدانه، ویپ‌های CBD و کاهش وزن

ویپ‌های نیکوتین تنها گزینه نیستند. همچنین می‌توان از ویپ‌های CBD یا THC استفاده کرد.

مزایای نیکوتین را مشاهده کرده‌ایم، اما CBD و/یا THC چطور؟ آیا استفاده از ویپِ این دو ماده به کاهش وزن در شما کمک می‌کند؟ در ادامه اطلاعات مورد نیاز ارائه می‌شود.

آیا ویپینگ CBD می‌تواند به کاهش وزن کمک کند؟

چند زمینه وجود دارد که احتمال دارد CBD در کاهش وزن کمک کند یا احتمال افزایش وزن را مهار کند. در مطالعاتی که روی موش‌ها انجام شد، مشخص شد موش‌هایی که به آن‌ها کانابیدیول داده شد، مصرف غذای خود را کاهش دادند. این امر می‌تواند به کاهش وزن کمک کند.

اما CBD چگونه می‌تواند به کاهش وزن کمک کند؟ چندین زمینه وجود دارد که قابل توجه است:

سرکوب اشتها و گیرنده‌های CB1

کانابیدیول یا «CBD» به گیرنده‌های خاصی متصل می‌شود که در بدن یافت می‌شود. این گیرنده‌ها، CB1 و CB2 نامیده می‌شوند. گیرنده‌های CB1 که عمدتاً در مغز یافت می‌شوند، مسئول سیگنال‌هایی هستند که شما را به خوردن تشویق می‌کنند.

CBD به این گیرنده‌های CB1 متصل می‌شود که می‌تواند مانع از میل به مصرف غذا شود.

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم، کالری کمتر معادل کاهش وزن است.

خواب بهتر

بر اساس نظر «بنیاد خواب»، CBD برای کاهش اضطراب و تشویق به خواب بهتر محبوب شده است. اگر این نکته را با این واقعیت ترکیب کنید که کاهش خواب می‌تواند موجب افزایش کورتیزول شود، این هورمونِ «استرس» باعث حفظ وزن می‌شود. به راحتی می‌توان فهمید چگونه خواب بهتر به کاهش وزن کمک می‌کند.

چربی قهوه‌ای یا چربی سفید؟

در واقع دو نوع چربی در بدن شما وجود دارد. چربی قهوه‌ای، «ترموژنیک» است، به این معنی که کالری مصرف می‌کند. چربی سفید، بافت چربی است که بدن برای برای ذخیره انرژی اضافی از آن استفاده می‌کند. چربی سفید نامناسب است. چربی سفید معمولاً با بیماری‌های مزمن همچون دیابت و بیماری قلبی مرتبط است.

اما نکته اینجا است که بعضی از مطالعات نشان می‌دهند CBD به طور فعال در تبدیل چربی «سفید» به چربی «قهوه‌ای» عمل می‌کند. نتیجه این مطالعه را نقل می‌کنیم:

«احتمال دارد CBD به عنوان عامل درمانی بالقوه امیدوار کننده برای پیشگیری از چاقی بررسی شود.» عالی است، مگر نه؟

همه موارد بالا به کنار. CBD به خودی خود به شما کمک نمی‌کند تا وزن قابل توجهی را از دست دهید. هرچند می‌تواند به عنوان بخشی از سبک زندگی سالم عمل کند که در آن ورزش و رژیم غذایی رعایت می‌شود که کالری آن کنترل شده است.

آیا ویپینگ THC می‌تواند به کاهش وزن کمک کند؟

در حالی که THC از همان گیاهی مشتق شده است که CBD از آن گرفته شده است، تاثیرات THC بر وزن کاملاً متفاوت است. پاسخ کوتاه این است که خیر، THC احتمالاً به کاهش وزن شما کمک نمی‌کند. در واقع، احتمال اضافه وزن بیشتر است؛ در ادامه دلیل این امر ارائه می‌شود.

اگر به ویپینگ THC علاقمند باشید، بدون شک تاکنون با اصطلاح «مونچی‌ها» آشنا هستید، اصطلاح محاوره‌ای که برای توصیف رفتار مصرف میان‌وعده بر اثر تحریک THC استفاده می‌شود. در مطالعاتی که توسط موسسه ملی سلامت در مورد THC منتشر شده است، محققان «افزایش بالقوه وزن» را به عنوان یکی از «مزایا» برای افرادی ذکر می‌کنند که به دنبال افزایش وزن هستند.

زمانی که «مونچی‌ها» و ولعِ اغلب غیر قابل مقاومتِ آن‌ها برای سبک غذای «ناسالمِ» سرشار از شکر و چربی را در نظر می‌گیرید، به راحتی متوجه می‌شوید که این امر چگونه رخ می‌دهد.

THC همچون CBD به گیرنده‌های CB1 متصل می‌شود (به یاد داشته باشید آن «کلیدهای» عصبی، رفتار تغذیه را تنظیم می‌کنند). هرچند THC برخلاف CBD که این گیرنده‌ها را سرکوب می‌کند، می‌تواند ساز و کار گرسنگی را «فعال کند». این امر باعث می‌شود گیرنده‌ها سطح «گِرِلین» شما را افزایش دهند. هورمونی که شما را وادار می‌کند به خوردن تمایل داشته باشید.

به یاد داشته باشید هرچه کالری بیشتری دریافت کنید، احتمال افزایش وزن بیشتر می‌شود.

جمع بندی

بنابراین آیا ویپینگ می‌تواند به کاهش وزن کمک کند؟ به خودی خود، صرف نظر از اینکه از ویپِ نیکوتین یا CBD استفاده می‌کنید، به تنهایی نتیجه نخواهد داد. هیچ اکسیری برای کاهش وزن وجود ندارد. رژیم سالم و ورزش فراوان منجر به کاهش کالری و کاهش وزن خواهد شد. هرچند هم ویپ نیکوتین و هم ویپ CBD می‌تواند به عنوان بخشی از استراتژی گسترده‌تر برای کاهش کالری و افزایش سوخت و ساز بدن کمک کند. هر دوی این عوامل، زمانی که با روش‌های دیگر ترکیب شوند، احتمالاً به کاهش وزن کمک می‌کنند.

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×