خانه محصولات کاربری سبد خرید0
ویپنگ چیست؟ راهنمای جامع ویپینگ و مصرف آن

ویپینگ چیست؟ راهنمای جامع ویپینگ و مصرف آن

چه اخیراً مصرف ویپ را شروع کرده باشید و چه ویپر حرفه‌ای و باسابقه باشید، فروشگاه اینترنتی گوگرد توجه شما را به «راهنمای جامع ما برای ویپینگ صحیح» جلب می‌کند. به سیگاری‌های سابق هم بابت برداشتن گام اول در مسیر ترک سیگار و به دست گرفتن مجدد کنترل سلامت‌شان، و همچنین صرفه‌جویی اقتصادی تبریک می‌گوییم. حالا، اجازه دهید بلافاصله کلیه جزئیات مصرف صحیح ویپ را به شما آموزش دهیم.

گوگرد کاملاً می‌داند که برداشتن نخستین گام در دنیای ویپینگ چقدر دشوار است، به همین دلیل ما اینجا هستیم تا از طریق این راهنما، توصیه‌هایی در مورد چگونگی مصرف ویپ به شما ارائه دهیم.

برای سیگار کشیدن تنها کافی است که آن را روشن کنید اما چون ویپینگ متعلقاتی مانند جویس، سیگار الکترونیکی، باتری و شارژ دارد، ممکن است باعث سردرگمی افراد شود. خوشبختانه، ما اینجا هستیم تا دغدغه‌هایتان را برطرف کنیم. مطمئنیم که راهنمای ما در مورد مصرف صحیح ویپ توصیه‌هایی ارزشمند در اختیارتان قرار خواهد داد که انتقالتان را به ویپینگ تا حد امکان راحت می‌کند.

چگونگی مصرف ویپ: راهنمای جامع ویپینگ صحیح

 1. ویپینگ چیست؟
 2. آیا انتقال از سیگار کشیدن به ویپینگ آسان است؟
 3. از کجا باید ویپ بخرم؟ کدام برندها قابل‌اطمینان هستند؟
 4. کدام جویس را باید انتخاب کنم؟ چه مقدار جویس باید بخرم؟
 5. غلظت نیکوتین جویسی که انتخاب می‌کنم چقدر باید باشد؟
 6. آیا باید ویپینگ «دهان به ریه» (MTL) یا «مستقیم به ریه» (DTL) را انتخاب کنم؟
 7. جویس با چه نسبت PG/VG را باید انتخاب کنم؟
 8. چگونه باید ویپ را تمیز نگه‌دارم؟
 9. چگونه می‌توانم از خشک شدن فتیله جلوگیری کنم؟
 10. چگونه می‌توانم مخزنی را که قلُ‌قُل می‌کند یا سرریز می‌شود درست کنم؟
 11. اگر کویل ویپ طعم سوختگی دهد باید چه کنم؟
 12. چگونه باید دستگاه ویپ را نگهداری کنم؟
 13. چگونه می‌توانم بهترین طعم را از دستگاه استخراج‌کنم؟

1. ویپینگ چیست؟

ویپینگ چیست؟

خب، حالا کار را با اصول اولیه آغاز کنیم.

«ویپینگ» اصطلاحی است که از آن برای تشریح عمل استفاده از ویپ کیت یا سیگار الکترونیکی استفاده می‌شود. برای ویپ کردن، شما یا دکمه‌ای را فشار می‌دهید یا مکش (دم) انجام می‌دهید تا جویس را گرم‌کنید.

جویس پس از گرم شدن تبدیل به بخار (آئروسل) می‌شود که سپس آن را مکش می‌کنید.

«ویپ‌ها» یا سیگارهای الکترونیکی معمولاً از 3 جزء اصلی تشکیل‌شده‌اند:

 • مخزن، کارتریج یا پاد که حاوی جویس است.
 • اتومایزر که از کویل‌های ویپ برای گرم کردن جویس استفاده می‌کند.
 • باتری که منبع تغذیه است.
 • لبی یا دهانه که برای مکش (کام گرفتن) از آن استفاده می‌کنید.

جویس در اشکال و طعم‌های مختلف موجود است. معمولاً حاوی ترکیبی از نیکوتین، پروپیلن گلیکول (PG)، گلیسیرین گیاهی (VG) و طعم‌دهنده‌هاست. بعداً مفصل در مورد جزئیات آن صحبت خواهیم کرد اما PG عامل «زدن گلو» است، VG (که غلیظ‌تر از PG است) باعث «حس غلظت بیشتر» بخار می‌شود و نیکوتین، که خودتان بهتر می‌دانید کارکردش چیست.

احتمالاً فکر می‌کنید که مصرف ویپ بسیار پردردسرتر از روشن کردن سیگار است. اما باور کنید، انتقال از سیگار کشیدن به ویپینگ بسیار آسان‌ است.

2. آیا انتقال از سیگار کشیدن به ویپینگ آسان است؟

پاسخ کوتاه «بله» است. خیلی آسان‌تر از آن چیزی که اغلب مردم فکرش را می‌کنند، نه‌فقط به این خاطر که بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر، بلکه به این دلیل که به‌شدت سالم‌تر است.

به‌عنوان‌مثال، باوجود تبلیغات بسیار که خطرات ویپینگ را بزرگنمایی می‌کنند، سرویس سلامت ملی بریتانیا (NHS)، سیگار الکترونیکی را به افرادی که قصد ترک سیگار دارند توصیه می‌کند. سیگاری‌ها برای انتقال از سیگار به ویپ نباید کوچک‌ترین تردیدی داشته باشند.

ویپینگ نسبت به دورانی که ویپ‌های قلمی یک‌بارمصرف به شکل سیگار را (دستگاه‌های شبیه سیگار) از مغازه‌ها می‌خریدید بسیار متحول شده است. استفاده از این دستگاه‌ها به‌عنوان مقدمه ورود به ویپینگ بسیار مأیوس‌کننده بود و باعث می‌شد که افراد ویپینگ را جدی نگیرند.

امروزه اما، دنیای ویپینگ رشد کرده و تبدیل به صنعتی پررونق شده است که بیش از 20 میلیارد دلار ارزش دارد. همچنین گزینه‌های متعدد و متنوعی وجود دارند که رضایت کلیه افرادی را که قبلاً سیگاری بودند تأمین می‌کند. تنها مسئله جدی در انتقال از سیگار به ویپینگ، آشنایی با اصول اولیه ویپینگ و انتخاب ویپ کیت و جویس مناسب است. پس به خواندن این مقاله ادامه دهید.

3. از کجا باید ویپ بخرم؟ کدام برندها قابل‌اطمینان هستند؟

فروشگاه ویپ

باوجود ویپ‌ کیت‌ها، برندها و فروشگاه‌های ویپ متعدد، شاید احساس کنید که یافتن ویپ مناسب مانند جستجوی سوزن در انبار کاه است.

خوشبختانه، آنهایی که در صنعت ویپ مشغول به کار هستند، اغلب بسیار خوش‌برخورد و کمک‌کننده‌اند و شما را برای انتخاب صحیح راهنمایی می‌کنند. عجله نکنید و از سوال کردن نترسید، چون ویپینگ نوعی سرمایه‌گذاری به شمار می‌آید و بسیار مهم است که این کار را درست شروع کنید و تأمین نیازهایتان را تضمین نمایید.

خیلی طول نخواهد کشید تا متوجه شوید کدام برندها قابل‌اعتمادند، چون قدمت نسبتاً زیادی دارند و نظرات کاربران در مورد آنها در اغلب مواقع مثبت بوده است.

گوگرد بر این باور است، کیت‌های مخصوص مبتدیان گزینه‌ای عالی برای ویپرهای تازه‌کار است چون این دستگاه‌ها راحت‌ترین و مقرون به‌صرفه‌ترین انتقال را از سیگار کشیدن به ویپینگ ارائه می‌کنند. البته، برای شروع نیاز به مقداری جویس هم دارید.

4. کدام جویس را باید انتخاب کنم؟ چه مقدار جویس باید بخرم؟

اجتناب از این پرسش‌ها امکان‌پذیر نیست: تصمیم در مورد خرید جویس نوعی آزمون‌وخطاست. بااین‌حال، نیاز نیست که برای پیدا کردن جویس محبوبتان زیاد هزینه کنید.

بهترین (و ارزان‌ترین) راه برای اینکه بدانید کدام جویس را دوست دارید، مراجعه به فروشگاه ویپ است و کارکنان آنجا با خوش‌رویی به شما امکان امتحان کردن طعم‌های مختلف را خواهند داد. اگر نمی‌توانید به فروشگاه ویپ روید، ببینید کدام طعم‌ها را خارج از محیط ویپینگ دوست دارید و مقدار کمی از چند طعم مختلف را بخرید. بهتر است سیگاری‌های سابق جویس تنباکو را بخرند چون یادآور طعم سیگار است.

افرادی که قصد دارند برای نخستین بار از ویپ استفاده کنند این نکته را در نظر داشته باشند که چون نمی‌دانند چقدر ویپ مصرف خواهند کرد و همچنین نمی‌دانند که تا چه زمانی از یک طعم خوششان خواهد آمد، به همین دلیل نباید مقدار زیادی از یک طعم را بخرند. یافتن اینکه کدام جویس و به چه میزانی مناسب شماست نیازمند بررسی‌های محتاطانه است. اگر به این توصیه عمل کنید، قطعاً یک یا دو طعم دلخواهتان را پیدا خواهید کرد.

همچنین می‌توانید سالت نیکوتین ها را امتحان کنید. سالت نیکوتین ها، نیکوتین طبیعی استخراج‌شده از گیاه تنباکو است. این نمک‌ها، نیکوتین را بسیار بهینه‌تر نسبت به نوع خالص آن (که در جویس‌های معمولی یافت می‌شود) وارد جریان خون می‌کنند و همچنین بسیار ملایم‌تر گلو را می‌زنند. سالت نیکوتین ها و شات‌های نمک نیکوتین، به دلیلی که مطرح‌شده نزد سیگاری‌های سابق بسیار پرطرفدار شده‌اند.

علاوه‌براین، حتماً یاد بگیرید که چگونه ویپ قلمی را با جویس پر کنید.

اما صبر کنید، چون شنیدیم که در مورد غلظت نیکوتین سوال می‌کنید، پس به خواندن ادامه دهید.

5. غلظت نیکوتین جویسی که انتخاب می‌کنم چقدر باید باشد؟

غلظت نیکوتین جویس

غلظت نیکوتین موردنیاز معمولاً بستگی به عادت‌های سیگار کشیدن شما در گذشته دارد.

با آزمایش کردن متوجه می‌شوید که چه غلظتی مناسب شماست. اگر غلظت خیلی کم باشد ممکن است احساس رضایت نکنید و اگر خیلی غلیظ باشد ممکن است دلتان را بزند.

معمولاً، سیگاری‌هایی که 20 نخ در روز سیگار می‌کشند باید نیکوتین 12 یا 18 میلی‌گرم مصرف کنند و کمتر از این ممکن است رضایت آنها را جلب نکند.

بااین‌وجود، به کسانی که تازه‌کار هستند توصیه می‌کنیم از نیکوتین کمتر (مثلاً 3 تا 6 میلی‌گرم) استفاده کنند، چون زمانی که مطمئن نیستید، بهتر است کار را با کم شروع کنید و نه زیاد. به‌هرحال، حتی اگر کم باشد بازهم می‌توانید به‌راحتی از ویپ استفاده کنید اما اگر غلظت نیکوتین جویس زیاد باشد عملاً با تجربه بسیار بدی مواجه خواهید شد.

یادتان باشد، همیشه می‌توانید در صورت نیاز، غلظت را افزایش دهید. اگر نمی‌دانید که چه میزان غلظت نیکوتین مناسب‌ شماست، یا غلظت‌های دیگر موجود در فروشگاه را امتحان کنید یا قبل از سفارش مقدار زیادی جویس، چند غلظت متفاوت را بخرید و امتحان نمایید. اگر می‌خواهید پیشرفته‌تر کار کنید، می‌توانید با استفاده از شات‌های نیکوتین یا جویس‌های بدون نیکوتین مقدار مصرف نیکوتین را تنظیم کنید.

6. از بین ویپینگ «دهان به ریه» (MTL) یا «مستیم به ریه» (DTL) کدام را انتخاب کنم؟

تاکنون، توصیه‌های ما بیشتر در مورد ویپینگ MTL بوده است، که معتقدیم بهترین سبک ویپینگ برای مبتدیان است (بیشتر کیت‌های مبتدی برای ویپینگ سبک MTL ساخته‌شده‌اند).

به این دلیل که از میان دو سبک ویپینگ، مکش بخار به داخل دهان، سپس درون ریه‌ها بیشتر یادآور سیگار کشیدن است. علاوه‌براین، ویپینگ MTL تأکید افزون‌تری روی عرضه نیکوتین بیشتر به بدن از طریق «زدن گلو» دارد که افراد زیادی به دنبال این حس هستند.

متقابلاً، در سبک ویپینگ DTL یا ساب اهم، بخار بیشتری را مستقیماً به درون ریه‌ها فرومی‌برید و دودهای بیشتر هنگام بازدم ایجاد می‌کنید. ممکن است اصطلاح cloud-chasing، که همان تولید دود زیاد با سیگار الکترونیکی است را شنیده باشید که این کار با ویپ‌های سبک DTL امکانپذیر است.

این سبک از ویپینگ عمدتاً از نیکوتین‌های ضعیف (حدود 3 میلی‌گرم)، جویس با VG بالا، کویل‌هایی با مقاومت پایین و ویپ کیت‌هایی که مختص تولید طعم قوی و دود زیاد و خوش‌طعم طراحی‌شده‌اند استفاده می‌کند. درشرایطی‌که فکر می‌کنیم این گزینه مناسب اغلب مبتدیان نیست، امتحان آن در فروشگاه، برای اینکه ببینید مناسب شماست یا خیر، ارزشش را دارد.

7. جویس با چه نسبت PG/VG را باید انتخاب کنم؟

پروپیلن گلیکول (PG) و گلیسیرین گیاهی (VG) دو جزء اصلی جویس هستند (بله، می‌دانیم که ممکن است همه این اطلاعات در ابتدا خیلی زیاد به نظر برسند، اما به شما اطمینان می‌دهیم، زمانی که یاد بگیرید دیگر فراموش نخواهید کرد).

به عبارتی ساده‌تر، PG جویسی است با غلظت کم که عامل «زدن گلو» به شمار می‌آید، حالتی که شبیه سیگار کشیدن است. از سوی دیگر، VG مشتق روغن گیاهی است، غلیظ‌تر از PG و عامل تولید مقدار زیادی بخار.

جویس با PG بالا برای ویپینگ MTL مناسب‌تر است، درحالی‌که جویس با VG بالا اغلب در کیت‌های ساب اهم مورداستفاده قرار می‌گیرد. برای مبتدیان، نسبت استاندارد PG/VG 30/70 و معمولاً برای کیت‌های دهان به ریه عالی است. بااین‌حال، می‌توان از نسبت‌های بالاتر VG در کیت‌های MTL، مثلاً 50/50 استفاده کرد، به‌خصوص اگر جویس‌ها با PG بالا برای ویپرها خیلی قوی باشند. اما حواستان به کویل‌ها باشد تا اینکه رسوب نگیرند.

8. چگونه باید ویپ را تمیز نگه‌دارم؟

«تا همینجا هم بحث به‌اندازه کافی پیچیده بوده، و حالا به من یاد می‌دهید که چگونه باید دستگاه ویپ را تمیز کنم؟»

بله، یه جورایی…

بله، نگهداری از ویپ مهم است اما به‌ندرت باید آن را انجام دهید. بیشتر اجزای ویپ کیت‌ها به حدی بهینه طراحی‌شده‌اند که چندان نیاز به نظافت ندارند. اما خوب است بدانید به‌هرحال، ترجیح می‌دهید به‌جای خرید دستگاهی جدید، ویپ خود را تمیز نگه‌دارید.

ساده‌ترین راه برای تمیز کردن ویپ استفاده از کمی آب و صابون است (مایع دستشویی استاندارد هم قابل‌استفاده است).

اینگونه باید ویپ را تمیز کنید:

 1. 1. اجزای دستگاه را بازکنید (مراقبت باشید باتری خیس نشود).
 2. مخزن را جدا کنید و کویل را بیرون آورید.
 3. مخزن را با آب ولرم بشویید.
 4. اگر خیلی کثیف است، چند قطره مایع دستشویی در یک کاسه آب گرم بریزید.
 5. از حوله آشپزخانه برای خوب خشک‌کردن هر قطعه استفاده کنید.
 6. بگذارید قطعات به مدت 15 تا 20 دقیقه خشک شوند. می‌توانید آنها را روی رادیاتور هم بگذارید (البته باتری یا مخزن پلاستیکی را روی رادیاتور نگذارید).

اینگونه باید کویل را تمیز کنید:

 1. کمی ودکا (بدون طعم) را با آب مخلوط و کویل را چند دقیقه در آن خیس کنید.
 2. بگذارید به‌صورت طبیعی خشک شود. روی رادیاتور نگذارید چون ممکن است فتیله را خشک و خراب کند.
 3. 3. اجزای دستگاه را دوباره سر جایشان ببندید.
 4. کویل را هم درجایش نصب کنید.

باتری را جا بزنید و قبل از اینکه جویس در آن بریزید، دکمه را فشار دهید و آهسته برای یک تا 2 ثانیه آن را آهسته فوت کنید. این کار باعث تبخیر الکل می‌شود. نباید آن را مکش کنید، چون گلویتان را خواهد سوزاند. این کار را تنها برای یک یا 2 ثانیه انجام دهید، درغیراینصورت فتیله را خواهید سوزاند. سپس فرض کنید که کویل جدید است: جویس بریزید و بگذارید 15 دقیقه بماند تا خیس بخورد و پس از آن آماده مصرف خواهد شد. کلیه طعم‌های جویس قبلی با این کار از بین می‌روند.

همچنین راه دیگری نیز وجود دارد که ویژه افراد تنبل است: برای هر طعم از یک کویل جداگانه استفاده کنید. هنگامی‌که طعم را تغییر می‌دهید، باید کویل را نیز تعویض کنید. حالا چه این کار را تنبلی بنامیم و چه هوشمندی، برخی از اعضای گوگرد از این شیوه استفاده می‌کنند.

کویل را کنار شیشه جویس قرار دهید تا دفعه بعد که خواستید دوباره از آن طعم خاص استفاده کنید، مجدداً از همان کویل استفاده کنید تا اینکه کاملاً فرسوده شود. البته کماکان باید بین هر بار تعویض طعم، مخزن را نیز تمیز کنید.

شاید این کار برای شما دشوار به نظر برسد اما مطمئن هستیم که اگر یاد بگیرید چگونه ویپ خود را تمیز نگه‌دارید، تجربه شما از ویپینگ بسیار لذت‌بخش‌تر خواهد شد. تمیز نگه‌داشتن دستگاه موجب می‌شود تا جویس طعم بهتری داشته باشد و کیفیت بخار نیز بهبود یابد که اینگونه تجربه ویپینگ به میزان قابل‌توجهی بهتر خواهد شد.

9. چگونه می‌توانم از خشک شدن فتیله جلوگیری کنم؟

به خاطر راحتی شما، فهرستی از قوانین اصلی را در ذیل فهرست کرده‌ایم:

 1. همواره پس از پر کردن مخزن با جویس چند دقیقه صبر کنید تا کویل کاملاً خیس شود. پیش از آنکه درست ویپ کنید، چند پُک، بدون فشار دادن دکمه آتش به ویپ بزنید. یعنی اینکه درحالی‌که دستگاه خاموش است ویپینگ کنید تا جویس به کویل‌ها برسد.
 2. در فواصل خیلی کوتاه ویپ نکنید چون این کار باعث گرم شدن بیش‌ازحد کویل‌ها و خشک شدن فتیله خواهد شد.
 3. نسبت PG/VG خود را تنظیم کنید چون جویس با PG بالا برخی از ویپرها را اذیت می‌کند.
 4. کویل ویپ را همیشه خیس نگه‌دارید: مطمئن شوید که همواره جویس کافی داخل مخزن موجود است چون اگر سطح آن خیلی کم شود (زمانی که سوراخ‌های فتیله قابل‌رؤیت هستند) احتمال صدمه به کویل‌ها افزایش می‌یابد و فتیله خشک می‌شود و طعم بسیار بدی پیدا می‌کند.

10. چگونه می‌توانم اتومایزری (مخزن) را که قلُ‌قُل می‌کند یا سرریزی می‌شود درست کنم؟

برخی مواقع، و صرف‌نظر از اینکه چگونه از ویپ استفاده می‌کنید، ممکن است بیش‌ازحد جویس جذب فتیله شده باشد.

علت آن ممکن است به دلیل محکم نبستن در آن یا استفاده نکردن از ویپ برای مدتی نسبتاً طولانی باشد. این اشکال توأم باکمی صدای قُل‌قُل خواهد بود و برخی مواقع ممکن است هنگام مکش، اندکی جویس وارد دهانتان شود که حس خوبی نیست.

اینگونه باید مخزنی را که سرریز شده یا قل‌قل می‌کند درست کنید:

1.دستگاه را تکان کوچکی دهید. آن را سفت بگیرید تا از دستتان نیفتد (چنین چیزی را تجربه کرده‌ام) و با انگشت به آن ضربه بزنید. جویس اضافی بیرون خواهید ریخت.

 1. به‌جای پک زدن، قلم ویپ را آهسته فوت کنید. این کار (بدون فشار دادن دکمه) باعث بیرون ریختن جویس اضافی از سوراخ جریان هوا خواهد شد.

پیچاندن دستمال به دور دستگاه برای جذب جویس فکر خوبی است، چون اینگونه لباس و دست و صورت شما کثیف نمی‌شود.

اگر هنوز هم ویپ نشتی دارد و علتش را پیدا نکردید، چند راه برای یافتن علت نشتی و چگونگی برطرف کردن مشکل وجود دارد:

اینگونه می‌توانید اشکال نشتی ویپ را برطرف کنید:

 1. دقت کنید که مخزن را درست پرکنید. مخزن‌های مختلفی وجود دارند، به همین دلیل طرز پر کردن آنها متفاوت است.
 2. در مخزن را سفت ببندید، البته نه به‌اندازه‌ای که باز کردنش دشوار شود. سفتی آن باید در حدی باشد که نشت نکند.
 3. تعویض کویل یا پاد را امتحان کنید. اگر سایر شیوه‌ها را امتحان کرده و جواب نگرفته‌اید، احتمالاً نیاز به تعویض کویل‌ها یا پادهاست.
 4. مطمئن شوید که از ولتاژ/وات مناسب استفاده می‌کنید. ممکن است که بررسی این نکته را فراموش کرده باشید یا به‌صورت تصادفی تغییر کرده باشد، به همین دلیل مراقب این موضوع باشید.
 5. مخزن را بررسی کنید تا مبادا صدمه‌دیده باشد. ممکن است ترک برداشته باشد، بنابراین خوب بررسی کنید و اگر ترک را پیدا کردید در صورت امکان شیشه آن را تعویض کنید.

11. اگر کویل ویپ طعم سوختگی دهد باید چه کنم؟

شاید برخی مواقع هنگام مصرف ویپ، طعم سوختگی احساس کنید. طعم فتیله سوخته برای ویپر بسیار ناخوشایند است (البته اگر بتوان آن را طعم نامید) به همین دلیل قطعاً دوست دارید به هر قیمتی از بروز آن جلوگیری کنید.

اگر با چنین مشکلی، هنگام استفاده از کویل کاملاً جدید مواجه شدید، احتمالاً برای استفاده از ویپ عجله داشته‌اید و نگذاشتید که کویل کامل خیس شود.

اما به‌احتمال‌زیاد، کویل جدید خود را خراب نکرده‌اید، پس برای حل مشکل طبق دستورالعمل ذیل عمل کنید.

اگر ویپ طعم سوختگی می‌دهد برای برطرف کردن این مشکل این کارها را انجام دهید:

 1. 1. یک لحظه درش را بازکنید. برخی مواقع وکیوم شدن باعث نوعی مکش می‌شود که مانع از جذب جویس توسط فتیله کویل می‌گردد.
 2. در را دوباره ببندید و مکشی سریع و کوتاه، بدون فشار دادن دکمه آتش انجام دهید تا اینکه جویس به فتیله برسد.
 3. بگذارید 10 دقیقه بماند و احتمالاً مشکل برطرف خواهد شد.

اگر طعم سوختگی از بین نرفت، احتمال اینکه کویل را خراب کرده باشید وجود دارد و باید آن را تعویض کنید.

اگر کویل شما کاملاً جدید نبود و سناریوی فوق برایتان اتفاق افتاد، به این معنی است که عمر کویل تقریباً به پایان رسیده و نیاز به تعویض دارد. به همین سادگی.

12. چگونه باید دستگاه ویپ را نگهداری کنم؟

اگر شما هم مثل اعضای گوگرد باشید، هرگز ویپ را زیاد از خود دور نخواهید کرد. باآنکه ویپ‌ها بسیار سازگارند و اغلب راحت در جیب یا کیف جا می‌شوند، اما همین مزیت ممکن است مشکل‌ساز نیز شود.

باآنکه مخزن‌ها به‌خوبی عایق می‌شوند و نشتی از آنها نادر است، جاذبه همچنان می‌تواند دشمن جدی محسوب شود. کیف یکی از اعضای گروه ما پس از نشتی خیلی زیاد مخزن ویپش، برای هفته‌ها بو می‌داد چون در آن را خوب نبسته و تنها داخل کیف انداخته بود. البته وی درس خوبی گرفت و بعید است که دیگر چنین اشتباهی را تکرار کند.

اما نگران نباشید چون چنین اتفاقاتی طبیعی هستند و همه ما مرتکب خطاهایی ازاین‌دست شده‌ایم. برای جلوگیری از اتفاقاتی که روزتان را خراب می‌کند باید کمی دقت و توجه داشته باشید. پس مطمئن شوید که همه‌چیز در جای خود سفت است (اما خیلی سفت نکنید که موقع پر کردن مخزن نتوانید در آن را بازکنید). همچنین دستگاه را به‌صورت وارونه در جیب یا کیف خود قرار ندهید. پس خطر نکنید.

13. چگونه می‌توانم بهترین طعم را از دستگاه استخراج‌کنم؟

هرازگاهی، ویپرها با مشکل دیگری مواجه می‌شوند که عدم استخراج طعم کافی از دستگاه است. البته این مشکل به‌اندازه طعم سوختگی فتیله ناخوشایند نیست اما بی‌طعم بودن یا بخار کم چندان مطلوب نیست.

این مشکل را می‌توان برخی مواقع به‌سادگی با تعویض کویل حل کرد، حتی اگر به مرحله «طعم سوختگی» نرسیده باشد. آسان‌ترین راه برای تشخیص اینکه آیا کویل عامل مشکل است یا خیر، جدا کردن کویل و بررسی دقیق آن است.

آنچه باید به دنبالش باشید خاکستری شدن فتیله است. اگر از جویس رنگی استفاده کنید، دیدن فتیله دشوار می‌شود، اما بار هم می‌توانید تشخیص دهید که آیا فتیله سفید، کم‌رنگ یا خاکستری‌تر از حد معمول شده است یا خیر. اگر خاکستری بود آن را بیرون بیندازید، به همین راحتی. حالا باید طعم دلپذیری را احساس کنید.

اگر کویل در ظاهر بدون مشکل است، شاید ایراد از جویس یا از نسبت PG/VG آن باشد، به همین دلیل نیاز به اعمال تغییرات است. علاوه‌براین، اگر از بیش از یک طعم در کویلی یکسان استفاده کرده‌اید، بقایای جویس قبلی با جویس جدید مخلوط می‌شود، که طعمی تقریباً ناخوشایند و خنثی ایجاد می‌کند و برای حل مشکل بهتر است کویل را تعویض کنید.

یادتان باشد، برای اینکه نهایت طعم را از دستگاه بگیرید از آزمایش کردن هراس نداشته باشید.

زمانی که اعتمادبه‌نفس کافی برای استفاده از محاسبه‌گر جویس داشتید از آن برای تهیه ترکیب سفارشی استفاده کنید؛ مقدار نیکوتین و همچنین نسبت PG/VG را تنظیم و حتی طعم‌ها را با هم مخلوط‌کنید.

شاید این موضوع خیلی پیشرفته به نظر آید اما نشانه آزادی عمل در ویپینگ در مقایسه با سیگار کشیدن است. در دنیای ویپینگ هر کاری که دلتان بخواهد می‌توانید انجام دهید.

نتیجه‌گیری

چقدر اطلاعات زیادی بود! اما آشنایی با اصول اولیه ویپینگ بسیار شبیه به دوچرخه‌سواری است، چون به‌محض اینکه یاد بگیرید دیگر فراموشش نخواهید کرد. و نهایت خواسته گوگرد این است که تجربه ویپینگ شما تا حد امکان بدون استرس و لذت‌بخش باشد. هدف اصلی ما این است که انتقال شما از تنباکو به ویپینگ به‌راحتی انجام شود و هرگز دیگر سراغ سیگار نروید.

تلاش زیادی برای تهیه این راهنما انجام دادیم تا اینکه مطمئن شویم که می‌توانید نهایت خروجی را از ویپ کیت خود بگیرید. با مطالعه این راهنما مطمئن هستیم که می‌توانید کلیه مشکلاتی را که احیاناً در تجربه جدید خود با آنها مواجه شوید، حل‌وفصل کنید.

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×