خانه محصولات کاربری سبد خرید0
جلوگیری از نشت مخزن ویپ

چگونه از نشت مخزن ویپ جلوگیری کنیم؟

شما مخزن ویپ خود را پر کرده‌ و چند کام گرفته‌اید که ناگهان متوجه می‌شوید که تمامی‌دستتان آغشته به جویس شده است. هیچ کس از مخزن دارای نشتی خوشش نمی‌آید. نه تنها به هم ریختگی و کثیفی ایجاد می‌کند، بلکه جویس شما را هم هدر می‌دهد.

گاهی اوقات علت نشتی مخزن مشخص است اما در بیشتر مواقع علت آن مخفی می‌باشد. وقتی که فقط می‌خواهید یک ویپ کشیدن آرامش بخش را تجربه کنید، نشتی می‌تواند آزار دهنده باشد.

با وجود این که بیشتر این توصیه‌ها اساساً مربوط به مخزن هستند، بعضی از آن‌ها برای پادهای نشتی‌دهنده نیز کاربرد دارند. در ادامه روش‌هایی معرفی می کنیم که می‌توانید به وسیله ی آن‌ها، نشتی مخزن ویپ خود را متوقف کنید.

چگونه از نشتی مخزن ویپ خود جلوگیری کنیم؟

الزامات هنگام ریختن جویس یا سالت

تکان دادن سریع جویس قبل از ریختن باعث می شود جویس اتمیزه شود به این منظور که مایع از حالت یک پارچه تبدیل به ذرات مخلوط با هوا می شود.
باید این نکات ضروری را رعایت کنید: هنگام ریختن جویس مراقب باشید نوک بطری به کویل برخوردی نداشته باشد، بلا فاصله بعد از پر کردن دستگاه درب مخزن ببندید (هرچه سریعتر بهت) و مطمئن شوید درب کاملا بسته شده است.
مخزن را سر و ته نگه داشته و جویس را آرام و با فشار کم وارد مخزن نماید.

مخزن خود را بیش از حد پر نکنید

با وجود این که ممکن است پر کردن کامل مخزن تا جای ممکن فکری وسوسه کننده باشد، اما این کار را نکنید. وقتی که درپوش محل پر کردن را جایگزین می‌کنید، این کار جویس را به اجبار وارد کویل می‌کند چون که جای دیگری ندارد که برود. هنگام پر کردن، یک فضای کوچک در مخزن جا بگذارید تا جویس شما فضا برای جا به جایی داشته باشد.

جریان هوا را هنگام پر کردن مخزن ببندید

یک ترفند کوچک و تمیز برای جلوگیری از نشتی، بستن جریان هوا هنگام پرکردن است. در مخزن‌های خاص، وقتی درپوش بالایی را می‌بندید، جویس سعی می‌کند فرار کند. اگر سوراخ‌های جریان هوا باز باشد، این تنها راه خروجی ممکن است و جویس شروع به نشت می‌کند.

Chimmeny یا دودکش را تمیز کنید

ریزش گاهاْ به دلیل پر شدن Chimmeny پیش می آید پس مجاز هستید با دستمال داخل آن را تمیز کنید اما کاملا مراقب باشید تا دستمال شما به هیچ وجه با کویل برخورد نکند زیرا این خود می تواند کویل را از بین ببرد و باعث نشتی شود.

اورینگ‌ها (واشر لاستیکی) را چک کنید

در مخزن (تانک) ویپ اورینگ‌ها به منظور آب‌بندی قطعات مختلف استفاده می‌شوند. اگر اورینگ‌ها پاره شده یا آسیب دیده باشند، باعث می‌شوند که جویس به محل‌هایی که نباید برود، رفته و باعث نشتی شود. حتی اگر شما هیچ‌وقت مخزن خود را نینداخته یا خراب نکرده باشید، اورینگ‌ها می‌توانند ضعیف شده و با گذشت زمان از کار بیفتند.

مخزن دستگاه خود را خارج کرده و عایقی که زیر شیشه قرار دارد را بررسی کنید. اگر که روی آن پارگی یا آسیب وجود داشته باشد، باید آن را تعویض کنید. اکثر مخزن‌ها همراه با اورینگ زاپاس عرضه می‌شوند پس جعبه‌ی مخزن خود را نگاه کنید.

اورینگ قدیمی ‌آسیب دیده را جدا کرده و اورینگ جدید را جایگزین کنید. مخزن خود را دوباره سر هم کرده و ببینید که آیا این کار، مشکل آن را درست کرده است؟

مخزن خود را از نظر وجود ترک بررسی کنید

اگر هر کدام از اجزای مخزن شما ترک خورده باشد، قطعا دلیل نشتی مخزن شما همین است. ترک روی شیشه‌ی مخزن ممکن است واضح باشد اما از اجزای دیگر نیز مطمئن شوید. ترک در حلقه ی کنترل هوا، چیمنی یا اجزای دیگر می‌تواند علت نشتی باشد.

با دقت تک تک اجزای مخزن را از نظر هرگونه آسیب یا نقص بررسی کنید. اگر آسیبی پیدا کردید بهترین راهکار تعویض آن قطعه است.

اگر شما باعث ایجاد آسیب نشده‌اید، باید درخواست خدمات پس از فروش را برای شرکت سازنده بفرستید. در غیر این صورت شما می‌توانید جهت خرید قطعه‌های خاص با سازنده تماس بگیرید. در بدترین حالت باید مجدداً یک مخزن جدید بخرید.

باتری دستگاه شما نیاز مبرم به شارژ دارد

دستگاه ویپ با باتری کار می کند و در صورتی که باتری سالم باشد زمانی که شارژ آن بالای ۲۰ درصد است ویپ بهترین عملکرد را خواهد داشت و اما اگر باتری خالی از شارژ باشد نیز عملکرد ضعیف می شود و باعث می شود مایع خام در دهان شما برود، یا به دلیل اشباع پنبه ریزش از زیر را تجربه کنید.

از جویس با PG پایین‌تر استفاده کنید

VG و PG دو تا از اجزای اصلی جویس هستند. بطری جویس شما معمولا نسبت VG به PG را بر روی خود دارد به عنوان مثال 70VG/30PG یا 60VG/40PG به دلیل این که PG واضحاً از VG رقیق‌تر است، بعضی از کویل‌ها برای کشش مناسب جویس با PG بالا مشکل دارند. این می‌تواند باعث شود که مخزن شما نشتی داشته باشد.

اگر شما از جویس ۵٠/۵٠ یا 60VG/40PG استفاده می‌کنید، یک جویس با VG بیشتر را امتحان کنید. این کار باعث می‌شود که کویل شما جویس را بهتر مکش کند. جویس ٧٠/٣٠ یا ٨٠/٢٠ ممکن است مشکل نشتی شما را به طور کامل رفع کند.

بیش از حد با قدرت نکشید

اگر در زمان دم بیش از حد با قدرت بکشید، باعث می‌شود که کویل شما مقدار جویس بیشتر از حد توان خود بکشد. این کار کویل را غرق می‌کند و باعث می‌شود که جویس اضافی از مخزن خارج شود. پس سعی کنید زمانی که میخواهید بکشید، دم آرام‌تری داشته باشید.

با وات بالاتر ویپ بکشید

اگر شما با واتی که به اندازه‌ی کافی بالا نباشد ویپ بکشید، فیتیله‌ی ویپ ممکن است جویس را با سرعت بیشتر از حدی که می‌تواند بخار شود، جذب کند. وقتی که چنین اتفاقی بیفتد، فیتیله‌ها می‌توانند اشباع شده و باعث شوند که مخزن شما نشتی دهد.

وات ویپ ماد خود را ۵-١٠ وات در هر نوبت افزایش دهید تا ببینید آیا این کار نشتی را قطع می‌کند. بیشتر کویل‌ها وات پیشنهادی را به صورت چاپ شده بر روی خود دارند. سعی کنید تا در محدوده‌ی امن بمانید تا مطمئن شوید که جویس خود را به خوبی ویپ می‌کنید.

مخزن را ایستاده نگه دارید

مخزن دستگاه شما طراحی شده است تا به یک شیوه‌ی خاص کار کند. به کنار یا رو به پایین، حالت‌هایی هستند که نباید باشد.
کج کردن یا خواباندن مخزن روی زمین می‌تواند باعث رفتن جویس به جا‌هایی که نباید باشد، شود. کج کردن مخزن در زمانی که ویپ می‌کشید مشکلی ایجاد نمی‌کند اما هرچیزی که باعث شود این حالت برای بیشتر از چند ثانیه ادامه پیدا کند، می‌تواند مشکل‌ساز شود.
همچنین حواستان باشد که مخزن و ماد خود را هنگام جا به جایی به صورت ایستاده حمل کنید تا از نشتی مخزن جلوگیری کنید.

مطمئن شوید که مخزن شما به صورت مناسب به هم متصل شده است

این ممکن است خیلی واضح به نظر برسد اما یکی از علل رایج نشتی است. مطمئن شوید که مخزن شما به صورت مناسب و محکم به هم متصل شده است. اگر شیشه‌ی مخزن شما به صورت کامل با اجزای دیگر آب‌بندی نشده باشد، باعث خروج جویس و نشتی می‌شود. همین طور اگر درپوش بالایی به صورت کامل پیچ نشده باشد، باعث نشتی از بالای مخزن می‌شود.

بررسی کنید که همه‌ی قطعاتی که به هم پیچ می‌شوند، به صورت صحیح سر هم شده‌اند و هیچ چیز لق نیست. البته مراقب باشید که بیش از حد نیز آن‌ها را سفت نکنید. زمانی که مقاومت احساس کردید، بیشتر فشار نیارید وگرنه ممکن است مخزن شیشه‌ای را بشکنید یا رشته‌های تأمین‌کننده‌ي انرژی را آسیب بزند.

کویل خود را چک کنید

کویل‌ها به صورت انبوه تولید می‌شوند، در نتیجه همیشه این احتمال وجود دارد که شما یک جنس خراب دریافت کنید. اگر کویل به درستی سر هم نشده باشد، ممکن است علت نشتی باشد.

ممکن است یک پارگی در پنیه، آب‌بندی از بین رفته یا یک مشکل کم‌تر واضح دیگر کویل وجود داشته باشد. اگر همه‌ی موارد دیگر را امتحان کرده‌اید و به نظر می‌رسد که هیچ کدام جواب نمی‌دهند، احتمال دارد که مشکل از کویل باشد.
سعی کنید کویل را با یک نمونه‌ی جدید جایگزین کنید و ببینید که آیا این کار کمک می‌کند. داشتن کویل خراب، بد است اما اتفاق می‌افتد.

دفعه‌ي بعد که مخزن خود را پر می‌کنید، قبل از انجام این کار، بستن جریان هوا را امتحان کنید. این کار مانع از خروج جویس از طریق سوراخ‌های جریان هوا می‌شود.
هنگامی‌که درپوش بالایی را بستید، می‌توانید جریان هوا را باز کنید. بعضی وقت‌ها ساده‌ترین راه‌حل‌ها، موثرترین آن‌ها هستند.

جمع بندی

مخزن دارای نشتی می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد، اما گاهی اوقات این مشکل به راحتی برطرف می‌شود. با انجام نکات ساده‌تری که ذکر کردیم شروع کنید. اگر آن‌ها مؤثر نبودند، کویل خود را بررسی کنید یا از جویس با VG بالاتر استفاده کنید.

سازندگان از مشکلات مربوط به نشتی آگاه هستند و در حال تلاش برای ساخت مخازن بدون نشتی هستند. امیدواریم در سال‌های آینده مخزن‌هایی داشته باشیم که بتوانند هر شرایطی را تحمل کنند و کاملاً بدون نشت باشند. تا آن زمان، اگر مخزن دارای نشتی دارید، این توصیه‌ها و راهکار‌ها را استفاده کنید. ویپ خوبی داشته باشید! آگاه و حرفه‌ای بمانید!

اگر قصد خرید تانک برای ویپ خود دارید، حتما ازمحصولات گوگرد بازدید کنید.

آیا این توصیه‌ها به رفع نشتی مخزن شما کمک کرد؟ آیا توصیه‌ای دارید که ما به آن اشاره نکردیم؟ تو قسمت نظرات برامون بنویسید.

3 دیدگاه

  1. خیلی ممنون واقعا عالی بود من هم محکم میکشیدم هم این که بیشتر وقتا ویپم رو خوابیده میزاشتم و همیشه اذیت میشدم اما الان با خواندن این مقاله دیگه مشکل رفع شد.
    راستی دستگاهم PX80 ویپرسو هست.

  2. کویل من از واشر انتهایی نشتی داره.ظاهرا همه کویل های pnp voppoo اینجوری هستن.
    چون با تعویض هم همین مشکلو داشتم

    • دقیقا من هم آرگاس ووپو رو دارم کویل pnp همین مشکل رو دارم واشر انتهای کویل اون سفیده تمامشون مشکل داره ولی انگار وقتی توی وات درست و محدوده درست نمیکشی نشتی میده مثلا محدوده قدرت ۳۲ وات تا ۴۰ هستش زیر ۳۲ بکشی ازش نشتی میده

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×