خانه محصولات کاربری سبد خرید0
مقایسه کویل‌های مشبک با کویل‌های معمولی

مقایسه کویل‌های مشبک با کویل‌های معمولی: تفاوت در چیست؟

افرادی که به تازگی از دستگاه ویپ استفاده می‌کنند، اغلب با دیواری از اصطلاحات جدید مواجه می‌شوند. دانستن این اصطلاحات امری مفید و ضروری است، طوری که می‌توانید به سرعت تجربه ویپینگ را با سلیقه خود تنظیم کنید و در عوض، بیشترین بهره را از دستگاه خود ببرید.

بیایید یکی از اجزای ویپ را بررسی کنیم که بیش از همه نادیده گرفته می‌شود: کویل. در این مطلب به طور ویژه، کویل‌های مشبک (مش کویل) را با کویل‌های معمولی مقایسه می کنیم. تفاوت میان آن‌ها چیست؟ مزایا و معایب هرکدام چیست؟ خبر خوب این است که کویل‌های مشبک و کویل‌های معمولی در واقع بیشتر به هم، شبیه هستند تا اینکه تفاوت داشته باشند و هر دو کویل اساساً یک کار را انجام می‌دهند: تبخیر جویس ویپ. هرچند تفاوت‌هایی نیز میان آن‌ها وجود دارد. بیایید این موضوع را دقیقاً بررسی کنیم.

کویل ویپ چیست؟

قبل از اینکه به مبانی کویل‌های معمولی در برابر کویل‌های مشبک بپردازیم، فکر خوبی است تا بفهمیم کویل ویپ چیست و نقش آن در تبدیل جویس مورد علاقه شما به توده بخار دلپذیر چه چیزی می‌باشد.

کویل اساساً مقاومتی است که مبدل باطری شما جریان را از آن عبور می‌دهد تا جویس را چنان گرم کند تا تبخیر شود. «ضخامت و جنس کویل»، مقاومت کویل را از طریق قوانین مقاومت تعیین می‌کند. اما بیایید خودمان را با این قوانین خیلی خسته نکنیم.

جنس، ساختار و ضخامت کویل، همگی پویایی کویل خاصی را تغییر می‌دهند. این موضوع به این معنی است که چند عامل وجود دارد که تعیین می‌کند کویلی برای اهداف خاص شما تا چه حد مناسب است.

خوشبختانه مخازن «عالی» هم برای کویل معمولی و هم برای کویل مشبک در دسترس است، مهم نیست کدام یک را برای استفاده انتخاب می‌کنید، همچنان می‌توانید از یک تجربه ویپینگ فوق‌العاده بهره‌مند شوید. جهت خرید کویل ویپ می توانید با مشاوران فروش ما صحبت کنید.

کویل‌های معمولی

در کویل‌های معمولی، طول سیم به شکل فنر پیچیده می‌شود. انواع بسیار متفاوتی از کویل‌های معمولی وجود دارد، از کویل‌های ساده ‌گرد تا کویل‌هایی که از چند سیم برای ایجاد یک رشته استفاده می‌کنند. یکی از انواع کویل‌های معمولی که احتمالاً اسم آن را شنیده‌اید، کویل کلپتون است. در این حالت سیمی با قطر کمتر به طور محکم به دور سیمی با قطر بیشتر پیچیده می‌شود. اگر تاکنون سیم گیتار را دیده باشید، کاملاً ظاهری شبیه هم دارند.

از کویل‌های معمولی سال‌ها است که استفاده می‌شود، معنی این موضوع این است که در دسترس افرادی است که از دستگاه ویپ استفاده می‌کنند.

وقتی صحبت از ویپ با کویل‌های معمولی می‌شود، نوعاً از کویل‌های منفرد یا دوگانه استفاده می‌شود اما حتی مخازنی وجود دارد که از کویل‌های سه‌گانه و چهارگانه استفاده می‌کنند.

در اینجا برخی از مزایا و معایب کویل‌های معمولی ارائه شده است.

مزایا

 • گزینه‌های بیشتری در دسترس است
 • دوام ویپ جویس بیشتر از زمانی است که از کویل‌های مشبک استفاده می‌شود
 • ویپ گرم‌تر
 • ساخت و نصب آسان

معایب

 • سریع‌تر می‌سوزد
 • می‌تواند ناسازگار باشد
 • گرم شدن آهسته‌تر
 • می‌تواند وزن بیشتری روی باطری اِعمال کند
 • مسلماً طعم کمتری نسبت به کویل‌های مشبک ایجاد می‌کند

کویل‌های معمولی برای چه مواردی بهترین استفاده را دارند؟

کویل‌های معمولی قرن‌ها است که وجود دارند و همچنان مردم به دلایل خوبی آن‌ها را دوست دارند. گزینه‌های متنوع‌تری برای کسی که دوست دارد خودش کار را انجام دهد نیز وجود دارد.

نصب کویل‌های دوگانه، سه‌گانه و چهارگانه نوعاً طرحی گرم‌تر و قوی‌تر از کویل‌های مشبک ارائه می‌کند. با این وجود، این تنظیماتِ مربوط به چند کویل معمولاً «به مبدل قدرتمندی نیاز دارد که بتواند نیروی کافی برای گرم کردن کویل‌ها را فراهم کند.»

کویل‌های معمولی همچنین گزینه مناسبی برای کسی است که به راحتی اهمیت می‌دهد. ساخت و نسبتاً نصب آن‌ها آسان است. از سوی دیگر، کویل‌های مشبک را به سختی می‌توان به شکل درست نصب کرد و آن‌ها به شدت روی ویپ جویس سنگینی می‌کنند، به این معنی که اغلب باید ویپ خود را شارژ کنید.

کویل‌های معمولی همچنان رایج‌ترین گزینه برای ویپینگ MTL هستند.

انواع رایج کویل‌های معمولی

سازه سیم‌ گرد ساده: سازه‌ سیم‌ گرد ساده، سیم منفردی است که به شکل فنر پیچیده می‌شود. این ساده‌ترین نوع کویل معمولی است که ساخته می‌شود و معمولاً افرادی که به شکل مبتدی از ویپ استفاده می‌کنند، آن را به عنوان اولین کویل می‌سازند. تنها چیزی که نیاز دارید، قرقره سیم و چیزی است که بتوانید دور آن بپیچید و کویل بسازید! سازه سیم ساده بسته به جنس و قطر (ضخامت) سیمی که به کار می‌برید، می‌تواند مقاومت تفاوتی داشته باشد.

در حالی که سازه‌ سیم گرد ساده، ساده‌ترین کویل است، به دلیل داشتن سطح کمتری برای تبخیر ویپ جویس، به اندازه نمونه‌های پیچیده‌تر خوش‌طعم نیست.

کویل کلپتون: کویل‌های کلپتون با انتخاب سیمی با قطر کمتر (نازک‌تر) و محکم بستن آن دور سیمی با قطر بیشتر (ضخیم‌تر) ایجاد می‌شوند. این کویل‌ها زمان گرم شدن پایین‌تری نسبت به سازه‌های سیم گرد ساده دارند اما سطح اضافی آن‌ها را خوش‌طعم‌تر می‌کند. اگر بخواهید خودتان انجام دهید، کویل‌های کلپتون مشکل‌تر از سازه‌های سیم گرد ساده هستند اما با کمی صبر و استفاده از ابزار مناسب، این امر امکان‌پذیر است.

کویل کلپتون ترکیبی: کویل کلپتون ترکیبی با انتخاب سیمی با قطر کمتر (نازک‌تر) و محکم بستن آن به دور دو سیم یا بیشتر با قطر بیشتر (ضخیم‌تر) ایجاد می‌شود. کویل‌های کلپتون ترکیبی حتی سطح بیشتری نسبت به کویل‌های کلپتون دارند و بنابراین حتی بخار و طعم بیشتری تولید می‌کنند.

این‌ها تنها تعداد کمی از رایج‌ترین کویل‌های معمولی است که با آن‌ها روبرو می‌شوید، اما انواع بیشتری از کویل‌های معمولی در اطراف ما وجود دارد.

کویل‌های مشبک

بین کویل معمولی و کویل مشبک چندین تفاوت وجود دارد اما مهم‌ترین موضوع این است که کویل مشبک معمولاً به شکل فنر مارپیچ نیست. آن‌ها معمولاً ورقه بسیار نازکی از سیم مشبک هستند که روی فتیله خم می‌شوند.

کویل‌های مشبک از نظر طراحی دارای مقاومت مشابه کویل‌های معمولی هستند اما همچنان به طور یکنواخت گرم می‌شوند. ساختار مشبک همچنین به این معنی است که آن‌ها سریع‌تر افزایش می‌یابند (گرم می‌شوند) و نسبت یه کویل‌های معمولی بیشتر واکنش نشان می‌دهند.

به این علت که در کویل‌های مشبک، سطح بیشتری با فتیله در تماس است، آن‌ها معمولاً بخار بیشتری تولید می‌کنند و طعم بهتری نسبت به کویل‌های معمولی دارند.

بیایید بعضی دیگر از مزایا و معایب کویل‌های مشبک را بررسی کنیم.

مزایا

 • دود ضخیم
 • طعم عالی (سطح بیشتر تبخیر ویپ جویس)
 • طول عمر بیشتر
 • ضربه‌های خشک کمتر (اگر به درستی نصب شود)

معایب

 • بخار زیاد
 • مصرف زیاد ویپ جویس
 • نصب صحیح دشوارتر است
 • شکننده

نگرانی‌هایی در مورد استنشاق بیش از حد بخار وجود دارد. اگر واقعاً برای ضخامت هرچه بیشتر بخار اصرار دارید، باید مراقب بیشتر شدن سرفه‌ها‌ باشید.

کویل‌های مشبک برای چه مواردی بهترین استفاده را دارند؟

از زمان استفاده از کویل‌های مشبک، زمان زیادی نمی‌گذرد. هم از نظر جغرافیایی و هم از نظر انواع ویپینگ که کویل‌های مشبک را می‌توان در آن‌ها مورد استفاده قرار داد، استفاده از چنین کویل‌هایی گسترده‌تر شده است. بدون شک کویل‌های مشبک را در هر چیزی از «دستگاه فرستادن مستقیم بخار ویپ به ریه» تا «دستگاه ویپ بخار ابتدا در دهان، جمع کردن آن و سپس فرو دادن به ریه» پیدا می‌کنید.

کویل‌های مشبک همچنین برای مبدل‌های با وات پایین‌تر عالی هستند که برای متراکم شدن و بخار طعم‌دار به خروجی‌هایی با توان بالا نیازی ندارند، در حالی که کویل‌های معمولی به این موارد نیاز دارند.

یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌ها برای فردی که می‌خواهد کویل مشبک را امتحان کند، مصرف زیاد ویپ جویس در آن‌ها است. افزایش سطح تماس با فتیله به این معنی است که هر بار مایع بیشتری مصرف می‌شود.

کویل‌های مشبک را نمی‌توان در هر مخزنی نصب کرد و نیاز به مخزنی دارد که برای قرار دادن کویل مشبک طراحی شده باشد. معمولاً این مخزن‌های مشبک گیره‌هایی دارند که شما انتهای کویل مشبک را وارد می‌کنید و سپس گیره‌ها را محکم می‌کنید.

همچنین نصب صحیح کویل‌های مشبک دشوارتر از کویل‌های معمولی است. در مورد کویل‌های مشبک، باید اطمینان حاصل کنید هنگام نصب آن‌ها روی سطح، تاخوردگی ایجاد نمی‌شود، در غیر این صورت ممکن است نقطه داغ ایجاد شود. همچنین باید اطمینان حاصل کنید ماده فتیله که معمولاً پنبه است، کاملاً محکم به کل کویل مشبک فشار داده شده باشد، در غیر این صورت نقاط داغ و ضربه خشک بدی خواهید داشت.

سوالات متداول

تفاوت میان کویل‌های معمولی و مشبک چیست؟

بزرگ‌ترین تفاوت میان کویل‌های معمولی و مشبک به نحوه جذب انرژی از مبدل و تبدیل انرژی الکتریکی به بخار مربوط می‌شود.

کویل‌های مشبک بدون نیاز به وات بالا، سطح گرمایش بزرگ‌تری برای ارائه بخار بزرگ‌تر ایجاد می‌کنند.

از سوی دیگر، کویل‌های معمولی با زور به توده بزرگ بخار دست می‌یابند. آن‌ها سطح کوچک‌تر را با افزایش تعداد کویل‌ها و توان ورودی جبران می‌کنند.

آیا کویل‌های مشبک ضربه بیشتری می‌زنند؟

از نظر ضربه به گلو، کویل‌های مشبک معمولاً ضربه نرم‌تری نسبت به کویل‌های معمولی ایجاد می‌کنند. کویل‌های معمولی منفرد معمولاً ضربه متوسطی ارائه می‌دهند. شدت ضربه به گلو نیز با تعداد کویل‌های معمولی افزایش می‌یابد.

کویل‌های مشبک ویپِ خنک‌تری ارائه می‌کنند، بنابراین اگر بخار گرم‌تری را ترجیح می‍دهید، استفاده از چند کویل معمولی راه‌حل این مساله است.

آیا کویل‌های مشبک بیشتر از کویل‌های معمولی دوام می‌آورند؟

به علت توزیع یکنواخت گرما در سراسر مقاومت، کویل‌های مشبک بیشتر دوام می‌آورند.

کویل‌های معمولی آسیب می‌بینند چرا که بخش‌هایی از کویل بیشتر از بقیه قسمت‌ها گرم می‌شود و باعث می‌شود زودتر بسوزد. آن‌ها همچنین مستعد ابتلا به نقاط داغ هستند.

کویل‌های مشبک همچنین باطری شما را ذخیره می‌کنند. آن‌ها معمولاً برای ارائه ابر و بخار مشابه، به نیروی کمتری نسبت به پیکربندی چند کویل معمولی نیاز دارند.

جمع بندی

استفاده از کویل‌های مشبک روندی رو به افزایش در دنیای ویپینگ دارد. آن‌ها مزایای زیادی نسبت به کویل‌های معمولی آزمایش شده دارند.

در حالی که کویل‌های معمولی به علت سادگی زیبا هستند، برای رسیدن به ابر یا بخار مطلوب به دستگاه‌هایی نیاز دارند که که به طرز قابل توجهی قدرتمند‌تر هستند.

کویل‌های مشبک راه‌حلی با دوام بیشتر برای فردی است که می‌خواهد ابر و بخار خوش‌طعم را با توان کمتری دریافت کند. بزرگ‌ترین نگرانی درباره کویل‌های مشبک، مصرف زیاد ویپ جویس و برای بعضی از افراد، احساس خنک‌تر بودن و کمتر رضایتبخش بودن آن است.

بهترین راه برای اینکه بفهمید چه نوع کویلی را ترجیح می‌دهید، این است که آن‌ها را امتحان کنید.

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×