خانه محصولات کاربری سبد خرید0
مقدار مناسب نیکوتین در جویس

مقدار مناسب نیکوتین در جویس

نیکوتین یک آلکالوئید است که در گیاهان از خانواده تاجریزی مانند فلفل، گوجه فرنگی و سیب‌زمینی وجود دارد. این ماده فقط در تنباکو به اندازه کافی و فراوان وجود دارد و می‌توان نیکوتین موجود در تنباکو را استخراج و فرآوری کرد. نیکوتین در آزمایشگاه نیز قابل سنتز است، اما این فرآیند بسیار گران می باشد.

اثرات نیکوتین بر روی افراد مختلف، متفاوت است؛ یعنی ممکن است این ماده هم به عنوان یک ماده محرک و هم به عنوان یک ماده آرامش‌بخش عمل کند. کاربران پس از مصرف نیکوتین، اثرات متفاوت از جمله تغییر سطح خلق و خو، افزایش سطح هوشیاری و آرامش را گزارش کرده‌اند. معمولاً نیکوتین به عنوان یک ماده اعتیادآور از نظر جسمی و روانی تلقی می‌شود، به همین دلیل است که اکثر ویپرهایی که در ابتدا سیگاری بودند، از جویس‌های محتوی نیکوتین استفاده می‌کنند. جویس‌های تجاری، محتوی مقادیر متفاوتی از نیکوتین هستند (از جمله جویس بدون نیکوتین)؛ اما بیشتر ویپرها از جویس‌های محتوی نیکوتین استفاده می‌کنند.   

از آنجا که جویس‌های محتوی درصدهای مختلف نیکوتین در بازار وجود دارد؛ انتخاب نیکوتین با قدرت مناسب، یک تصمیم‌گیری مهم برای یک ویپر جدید محسوب می‌شود. ممکن است مصرف بیش از حد نیکوتین موجب ایجاد سرفه شود. این احتمال وجود دارد که در صورت مصرف جویس‌های محتوی درصد نیکوتین خیلی کم، احساس خوبی از ویپینگ نداشته باشید. ممکن است در صورت عدم آگاهی از قدرت نیکوتین مناسب برای خود، پول زیادی را برای خرید جویس هزینه کنید و در نهایت متوجه شوید که قدرت نیکوتین موجود در آن به اندازه کافی برای ارضای میل و هوس شما کافی نیست یا بالعکس.

جویس‌ها، در انواع مختلف محتوی مقادیر مختلف نیکوتین در بازار موجود می‌باشند. قدرت نیکوتین و درصد نیکوتین موجود در انواع ای‌جویس‌ها از صفر درصد نیکوتین آغاز شده و تا بیش از 50 mg/mL نیکوتین متغیر است. ممکن است قدرت نیکوتین، به جای غلظت بر حسب درصد بیان شده باشد. همه اینها در ابتدا می‌تواند گیج کننده باشد. ما در این مطلب قصد داریم به شما کمک کنیم که در زمان انتخاب و خرید، جویس با قدرت نیکوتین مناسب را خریداری کنید.

توجه داشته باشید که اطلاعات ارائه شده در این مقاله، به قدرت نیکوتین موجود در جویس‌های تجاری مربوط است. اگر می‌خواهید درباره تهیه جویس‌های دست‌ساز با رقیق کردن نیکوتین خالص اطلاعاتی به دست آورید، به مقاله ما در مورد نحوه تهیه جویس مخصوص مبتدیان مراجعه کنید.

نیکوتین معمولی یا سالت نیکوتین

شرکت JUUL نوعی از جویس به نام سالت نیکوتین را به بازار معرفی کرده است. این نوع جویس توانست نحوه استفاده تعداد زیادی از کاربران ویپ (با هدف ترک سیگار) را تغییر دهد. افزایش محبوبیت سالت نیکوتین های موجود در فروشگاه‌های آنلاین، به تنوع قدرت نیکوتین موجود در آنها مربوط است. قدرت نیکوتین موجود در این جویس‌ها، از حدود 3 یا 6 میلی‌گرم تا 25 میلی‌گرم یا حتی 60  میلی‌گرم متغیر است. سالت نیکوتین یا نیکوتین پروتونه، با استفاده از اسید (معمولاً اسید بنزوئیک) موجب نرم شدن حس گلو و قابل تحمل شدن غلظت‌های بالاتر نیکوتین برای ویپر می‌شود.

برخلاف سالت نیکوتین، سطوح بسیار بالای نیکوتین معمولی (گاهی اوقات نیکوتین خالص یا فری بیس نامیده می‌شود) موجب حالت ناخوشایندی در گلو می‌شود. در این مورد، استثنائاتی هم وجود دارد؛ اما معمولاً در جویس‌های محتوی نیکوتین به میزان18 mg/mL ، از نیکوتین معمولی استفاده می‌شود و جویس‌های با قدرت بیش از این مقدار با سالت نیکوتین ساخته می‌شوند. بسیاری از مصرف‌کنندگان بر این عقیده‌اند که ضربه به گلوی جویس‌های محتوی 6 میلی‌گرم نیکوتین معمولی، کم و بیش شبیه سالت نیکوتین ‌20-25 mg  است.

سالت نیکوتین با چنین غلظت‌های بالایی، مترادف با استفاده از پاد سیستم‌ها (دستگاه‌های ویپ با کام‌دهی کمتر) و سایر ویپ‌های مخصوص مبتدیان است. این دستگاه‌ها، دارای قدرت و خروجی دود کم هستند. اتمایزرهای ریز موجود در ویپ پادهایی از قبیل JUUL ، برای ایجاد تجربه رضایت‌بخش برای کاربر واقعاً به سطوح بالاتر نیکوتین نیاز دارند.

بهترین غلظت نیکوتین برای شما چیست؟

بهترین غلظت نیکوتین

اگر ویپر مبتدی هستید، باید برای انتخاب غلظت نیکوتین به دو عامل اصلی توجه کنید: عادت سیگار کشیدن و نوع دستگاهی که قصد دارید از آن استفاده کنید. ما در اینجا، برای کمک به شما در جهت خرید، پیشنهادات خود را بر اساس خروجی دود دسته‌بندی می‌کنیم؛ زیرا این مورد عاملی است که در نهایت میزان نیکوتین مصرفی شما در هر پُک را تعیین می‌کند.

اگر عادت به سیگار کشیدن در جمع دارید یا در نهایت، چند نخ سیگار در روز مصرف می‌کنید، احتمالاً باید از مقادیر پایین‌ نیکوتین استفاده کنید. اگر روزانه 10 تا 20 نخ سیگار می‌کشید، در وسط این طیف قرار دارید. در صورتی که بیش از یک بسته در روز سیگار می‌کشید، به احتمال زیاد مقدار مصرف نیکوتین روزانه شما بالاتر خواهد بود.

به خاطر داشته باشید که موارد مطرح شده در اینجا، صرفاً پیشنهاد هستند. شما می‌توانید از این پیشنهادات به عنوان نقطه شروع استفاده کنید، اما اگر متوجه شدید که ویپ قوی‌تر یا ضعیف‌تری را ترجیح می‌دهید، از امتحان کردن نیکوتین با سطح قدرت‌های دیگر نترسید. به یاد داشته باشید که نیکوتین بدون دود، خطری برای سلامتی بیشتر افراد ایجاد نمی‌کنند. بهترین قدرت نیکوتین مناسب برای شما، چیزی است که شما را از سیگار دور نگه می‌دارد!

دستگاه‌های با تولید دود کم

دود کم، شبیه به دود تولید شده توسط سیگار است. این گروه‌بندی شامل اکثر پادسیستم‌های موجود در بازار و همچنین دستگاه‌های ویپینگ دهان به ریه (MTL) با جریان هوای بسیار باریک می‌باشد. سالت نیکوتین‌های با قدرت بالا، محبوب‌ترین انتخاب‌‌ها برای دستگاه‌های این گروه هستند. (بسیاری از تولیدکنندگان جویس، دیگر محصولات با نیکوتین معمولی و با قدرت بیش از 6 میلی‌گرم در میلی‌لیتر تولید نمی‌کنند).

  • نیکوتین معمولی: 12-24 میلی‌گرم در میلی‌لیتر،
  • نیکوتین سالت: 30-60 میلی‌گرم در میلی‌لیتر.

دستگاه‌های با تولید دود متوسط

 تقریباً می‌توان از دستگاه‌های این گروه، برای هر طیف محصولی استفاده کرد. این مورد، شامل پادسیستم‌های با کویل‌های ساب اهم یا مقاومت پایین، مخازن MTL سبک و حتی مخازن ساب اهم با کشش بسیار محدود می‌باشد.

  • نیکوتین معمولی: 6-12 میلی‌گرم در میلی‌لیتر،
  • نیکوتین سالت‌ها: 20-30 میلی‌گرم در میلی‌لیتر.

دستگاه‌های با تولید دود زیاد

دستگاه‌های تولید دود زیاد شامل مخازن قدرتمند ساب اهم و اتمایزرهای قابل تعویض با کانال‌های جریان هوای بزرگ می‌باشند. احتمال دارد پیدا کردن سالت نیکوتین برای این دسته آسان نباشد، زیرا دود تولید شده در این دستگاه‌ها آنقدر زیاد است که ممکن است به راحتی مقادیر نیکوتین دریافتی بدن بیش از حد شود. اکثر ویپرهایی که از دستگاه‌های ساب اهم استفاده می‌کنند، جویس‌های نیکوتین معمولی با قدرت بسیار کم را انتخاب می‌کنند. ممکن است با توجه به حجم دود تولید شده توسط برخی از این دستگاه‌ها، حتی مقادیر 6 میلی‌گرم در میلی‌لیتر جویس نیز بسیار قوی باشد!

  • نیکوتین معمولی: 1.5-6 میلی‌گرم در میلی‌لیتر،
  • سالت نیکوتین: 1.5-6 میلی‌گرم در میلی‌لیتر.

ما به کسانی که قصد ترک سیگار دارند یا به ویپرهای جدید توصیه می‌کنیم که یک دستگاه با تولید دود کم (اعم از پاد سیستم‌ها یا مخزنMTL) را امتحان کنند. این‌ موارد، حس کشیدن سیگار را القا می‌کنند و ممکن است در ترک سیگار نیز به سیگاری‌ها کمک کنند.

اما بسیاری از افراد، ویپینگ دهان به ریه را ترجیح می دهند. در این صورت، ممکن است استفاده از یک پادسیستم قدرتمندتر یا یک مخزن ساب اهم بهترین انتخاب برای این افراد باشد. ممکن است مجبور شوید انواع مختلف دستگاه‌ها را آزمایش کنید. در این زمینه، هیچ درست و غلطی وجود ندارد!

تبدیل درصد به mg/ml

تبدیل درصد نیکوتین به mg/ml

فرض کنیم که شما نیکوتین با قدرت‌های مختلف را امتحان کرده‌ و محصولی را پیدا کرده‌اید که میل شما را ارضا می‌کند. حتی بعد از اینکار، باز هم ممکن است در انتخاب مقدار نیکوتین مد نظر خود دچار سردرگمی شوید. گاهی تولید‌کنندگان، قدرت نیکوتین را بر حسب درصد بیان می‌کنند ( مثل 0.3٪، 0.6، 2.5٪ و 5٪ و غیره).

تفاوت بین قدرت نیکوتین مندرج بر حسب mg/ml و مقادیر بیان شده بر حسب درصد چیست؟ چگونه باید این مقادیر را به هم تبدیل کرد؟

قدرت نیکوتین بر حسب میلی‌گرم در میلی‌لیتر

بیشتر اوقات، قدرت نیکوتین جویس‌ها بر حسب میلی‌گرم در میلی‌لیتر (mg/ml) بیان می شود. این بدان معناست که به ازای هر میلی‌لیتر جویس موجود در بطری، مقدار مشخصی نیکوتین در آن بطری وجود دارد. قدرت نیکوتین بیان شده بر حسب میلی‌گرم در میلی‌لیتر، به عنوان مثال قدرت mg/ml 6 جویس، بدان معناست که هر میلی‌لیتر جویس حاوی 6 میلی‌گرم نیکوتین است. اگر می‌خواهید مقدار کل نیکوتین موجود در یک بطری یا یک مخزن را اندازه‌گیری کنید، کافی است فقط قدرت بر حسب میلی‌گرم بر میلی‌لیتر را در حجم کل جویس ضرب کنید.

به عنوان مثال، اگر یک مخزن ویپ 5 میلی‌لیتری، با 6 میلی‌گرم بر میلی‌لیتر ویپ‌جویس پر شده باشد، 5 mL × 6 mg/mL = 30 mg نیکوتین در مخزن خود دارید. به همین ترتیب، یک بطری 10 میلی‌لیتری محتوی 6 mg/mL جویس در مجموع حاوی 60 میلی‌گرم نیکوتین است.

قدرت نیکوتین بر حسب درصد

قدرت نیکوتین بر حسب درصد بسیار مشابه مورد قبل است، اما درک آن کمی ساده‌تر است. در درصدها، به جای ترکیب جرم (به میلی‌گرم) و حجم (بر حسب میلی‌لیتر)، از حجم هر دو استفاده می‌شود. به زبان ساده، ارقامی مانند 0.3٪ یا 1.8٪ فقط به شما می‌گوید که چه مقدار مایع در بطری نیکوتین موجود است.

این بدان معنی است که اگر مقداری ویپ‌جویس حاوی 1.2٪ نیکوتین داشته باشید؛ هر مقدار از مایع مورد استفاده، حاوی 1.2٪ نیکوتین است و 98.8٪ باقیمانده شامل PG، VG  و طعم دهنده‌ها خواهد بود.

از نظر فنی، توصیف مقدار نیکوتین بر حسب درصد، اندازه‌گیری «نیکوتین بر حسب حجم» نامیده می‌شود. به عنوان مثال، درصدهای درج شده بر روی یک بطری مشروب، «الکل بر حسب درصد حجمی» یا به اختصار ABV است. گاهی اوقات «مقدار نیکوتین بر حسب حجم» با نام اختصاری NBV بیان می‌شود. در صورت تمایل می‌توانید درصد جرمی را نیز محاسبه کنید، اما معمولاً شرکت‌های تولیدکننده جویس این کار را انجام نمی‌دهند. ویپرها با جویس بر حسب میلی‌لیتر سروکار دارند، بنابراین تولیدکنندگان نیز از همین واحد استفاده می‌کنند.

تبدیل از mg/ml به درصد و بالعکس

تبدیل قدرت نیکوتین بر حسب میلی‌گرم در میلی‌لیتر (mg/mL) به درصد بسیار آسان است. کافی است مقدار نیکوتین بر حسب mg/mL را بر 10 تقسیم کنید. بنابراین، اگر یک جویس6 mg/mL  دارید، این مقدار معادل با جویس 0.6%  (0.6 درصدی) است. یک جویس 25 mg/mL، حاوی 2.5%  نیکوتین است و اگر نیکوتین خالص با قدرت بالای 72 mg/mL داشته باشید، مقدار نیکوتین موجود در آن برابر با 7.2 درصد خواهد بود.

در اینجا، تبدیل واحدها به ساده‌ترین شکل ممکن توضیح داده شد. برای تبدیل معکوس از درصد به mg/mL، کافی است درصد را در 10 ضرب کنید.

شما ازین پس هرگز جویس اشتباهی سفارش نمی‌دهید!

اگر خیلی در درس ریاضی ضعیف نیستید، اکنون می‌توانید جویس مد نظر خود را با اطمینان خاطر سفارش دهید و جویس‌های با محدوده قدرتی بخرید که به احتمال زیاد میل به نیکوتین شما را ارضا می‌کنند. همچنین می‌توانید توضیح دهید که mg/mL به چه معناست؟ درصد نیکوتین موجود در جویس به چه معناست؟ و به راحتی می‌توانید تبدیل آنها به یکدیگر را انجام دهید. مهم نیست محصول مد نظر خود را به کدام فروشگاه می‌دهید، چرا که دقیقاً می‌دانید چه چیزی را دریافت می‌کنید. اما اگر در اولین تلاش موفق نشدید، تسلیم نشوید! به دلیل تنوع بسیار زیاد نیکوتین موجود در بازار، در نهایت خواهید توانست قدرت جویس با بهترین کارآیی برای خود را بشناسید.

لطفاً نظرات خود را با ما در میان بگذارید! آیا تاکنون جویسی را امتحان کرده‌اید که به نظرتان خیلی قوی یا ضعیف بوده است؟ قدرت نیکوتینی که به شما در ترک سیگار کمک کرد، چه قدرتی بوده است؟

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×