خانه محصولات کاربری سبد خرید0
تاریخچه و روند توسعه صنعت جویس ویپ

تاریخچه و روند توسعه صنعت جویس ویپ

باور اینکه صنعت تولید جویس ویپ بیش از یک دهه قدمت دارد، کمی دشوار است. گاهی فکر می‌کنیم که ویپینگ به تازگی اختراع شده و گاهی احساس می‌شود که ویپینگ از مدت‌ها قبل وجود داشته است. صرف نظر از اینکه شما به تازگی از سیگار الکترونیکی استفاده می‌کنید یا از مدت‌ها قبل از آن استفاده می‌کردید، باید بدانید که تاریخچه جویس ویپ واقعاً جالب است. ممکن است شما از تاریخچه تولید ایجویس یا تغییرات آن در طول زمان آگاهی نداشته نباشید، به همین دلیل ما در این مقاله قصد داریم به بررسی تاریخچه و تکامل صنعت جویس ویپ بپردازیم.

آزمایشگاه‌های چینی اولین مایعات الکترونیکی (مایع ویپ یا ایجوس) را توسعه دادند

احتمالاً با داستان اختراع سیگار الکترونیکی مدرن آشنا هستید. داروساز چینی Hon Lik اولین سیگار الکترونیکی را اختراع کرد. دلیل او برای این اختراع، ترک عادت به سیگار کشیدن بود. او در آن زمان فکر می‌کرد شاید بتواند بازاری برای فروش این محصول پیدا کند.

عقیده او مبنی بر تمایل مردم به استفاده سیگار الکترونیکی درست بود و به همین دلیل، کارفرمایش – شرکت رویان – این محصول را به سرعت به بازار عرضه کرد.در آن زمان، شرکت رویان اولین جویس ویپ را تولید کرد. طعم محصولات این شرکت، کمی متفاوت و الهام گرفته از طعم تنباکو بود. رویان به هر یک از جویس‌های خود یک کد اختصاص داد. در این میان، یک مایع الکترونیکی به نام RY4 با استقبال بی‌نظیر مشتریان مواجه شد.RY4 دارای طعم تنباکو و کارامل بود و مردم واقعاً این طعم را دوست داشتند. این طعم آنقدر محبوب بود که هنوز هم می‌توانید مایعات الکترونیکی الهام گرفته از RY4 را در بازار پیدا کنید.

سرانجام رویان نام خود را به دراگونیت تغییر داد و در سال 2013، منافع ویپ‌های شرکت دراگونیت توسط امپریال توباکو خریداری شد. با این حال، هنوز تا آن زمان صنعت تولید جویس در حال رشد و تکامل بود. در این دوره، تعداد زیادی شرکت چینی دیگر برای تولید ایجویس اقدام کردند. دو مورد از معروف‌ترین شرکت‌های اصلی تولید ایجویس چینی Dekang و Hangsen نام داشتند. هر دو شرکت هنوز هم فعال هستند.

معمولاً جویس‌های ساخت چین، با مشخصاتی از قبیل طعم ساده و کم شیرین بودن شناخته می‌شوند. با این حال، ذائقه و نظر مردم نسبت به این ویژگی‌ها بسیار متفاوت است. برخی افراد، از پروفایل‌های با طعم ساده‌تر استقبال می‌کنند. همه مصرف‌کنندگان به خوبی می‌دانند که جویس‌های شیرین نشده به دوام کویل آنها کمک می‌کند. با این حال، برخی از مردم، مایعات الکترونیکی ساخت چین را نوعی طعم «شیمیایی» خاص می‌دانند که به نظر آن‌ها چندان خوشایند نیست.

ظهور شرکت‌های کوچک تولیدکننده برندهای مختلف ایجویس

به محض محبوب شدن سیگار الکترونیکی در ایالات متحده و سایر نقاط جهان، به سرعت شرکت‌های کوچک تولید جویس تاسیس شدند. امروزه دیگر، نام و نشانی از بسیاری از این شرکت‌ها وجود ندارد، اما تعدادی از آنها توانستند به برندهای اصلی تولید ایجویس تبدیل شوند و هنوز هم به تولید جویس مشغول هستند.  

با گذشت زمان، طعم ایجویس‌ها شیرین‌تر شد. به تدریج، شرکت‌های بزرگ تولید ایجویس نیز شروع به استفاده از شیرین‌کننده‌های اضافی در محصولات خود کردند. به تدریج، شرکت‌های بزرگ شروع به تولید جویس‌های با طعم‌هایی مختلف از قبیل چیزکیک، بستنی وانیلی و طعم‌های مختلف میوه کردند. با این حال، به طور کلی پروفیل‌های طعم در آن روزها ساده‌تر بودند. به تدریج رقابت در بین شرکت‌ها برای تولید طعم‌های مختلف و جلب مشتری افزایش یافت. به عنوان مثال، ممکن بود یک شرکت با ترکیب طعم میوه‌های مختلف با طعم چیزکیک، جویس‌های با طعم چیزکیک توت فرنگی، چیزکیک تمشک و غیره را تولید کند.

با گذشت زمان، ذائقه ویپرها به سمت استفاده از طعم‌های جالب‌تر و خلاقانه‌تر سوق داده شد.به مرور زمان، شرکت‌هایی که برای تطبیق با ذائقه مشتریان کوششی نکردند، به آرامی محو شدند.

محبوبیت تدریجی عصاره تنباکو

پس از تغییر ذائقه و افزایش تقاضا برای استفاده از جویس‌های با مشخصات طعم جالب‌تر، برخی از شرکت‌های تولید ایجویس شروع به توسعه طعم‌دهنده‌های خود کردند. آنها اینکار را با خیساندن برگ‌های تنباکو در حلال‌ها و استخراج عصاره‌ طبیعی تنباکو انجام دادند. اگرچه استخراج عصاره تنباکو هرگز منجر به تولید جویس‌های با طعم شبیه به سیگار واقعی نشد؛ اما ساخت واقعی‌ترین جویس تنباکو با استفاده از این روش میسر شد. جویس‌های ساخته شده با استفاده از عصاره تنباکوی استخراج شده به طور طبیعی برای مدتی محبوب بودند، اما محبوبیت این جویس‌ها به سرعت از بین رفت؛ زیرا اکثر مشتریان ترجیح می‌دادند که از طعم‌های شیرین استفاده کنند.

شرکت‌های ویپ حرفه‌ای‌تر و نمایه‌های طعم شیرین‌تر شدند

تا اواسط دهه 2010، صنعت جویس ویپ در یک دوره رشد سریع قرار داشت. شرکت‌هایی که توانستند از مزایای آن مرحله رشد بهره‌مند شده و بقا یابند، شرکت‌هایی بودند که از امکانات جدید نظیر استفاده از اتاق تمیز و مکانیزه‌سازی فرایندها استفاده کرده بودند. همچنین این شرکت‌ها، از استانداردها و قوانین تدوین شده پیروی می‌کردند. همچنین شرکت‌هایی که برای اولین بار فهرست مواد متشکله محصولات را به برچسب محصولات خود اضافه کردند، امروزه به بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین شرکت‌های تولید ای‌جویس تبدیل شده‌اند.

یکی دیگر از دلایل موفقیت این شرکت‌ها، تولید محصولات مقاوم و باکیفیت و ایمن برای کودکان هستند. همینطور شرکت‌های موفق، از برچسب‌های چاپی حرفه‌ای بر روی محصولات خود استفاده می‌کنند. هنگامی که صنعت تولید ایجویس به نقطه‌ای رسید که ایجویس‌های واقعاً حرفه‌ای در قفسه‌های مغازه‌های فروش ویپ قرار گرفتند، مارک‌های ایجویس کوچک و نامعتبر به تدریج محو شدند.

در این زمان، شرکت‌های تولید جویس جهان علاوه بر تلاش برای تولید محصولات حرفه‌ای، به دنبال توسعه پروفایل‌های طعم جالب‌تر و پیچیده‌تر (بسیار شیرین‌تر) بودند. در اواسط دهه 2010، شرکت‌های تولید جویس ویپ، سوکرالوز که یک شیرین‌کننده بدون کالری است را به محصولات خود اضافه کردند. این امر موجب ایجاد واقعی‌ترین طعم‌های شیرینی شد که مشتریان تا آن زمان تجربه کرده بودند. در این دوره، تولید دو پروفایل طعم – یعنی غلات و کاسترد – آغاز شد. این طعم‌ها بسیار محبوب شدند و امروزه نیز به همین شکل تولید می‌شوند.

بحث بر سر محبوبیت سوکرالوز به عنوان یک شیرین‌کننده و مفید یا مضر بودن آن هنوز هم ادامه دارد. از یک سو، استفاده از این ماده در تولید ایجویس موجب ایجاد یکی از خوشمزه‌ترین ایجویس‌های شیرین شده‌ی ساخته شده تاکنون می‌شود. از سوی دیگر، سوکرالوز موجب ایجاد یک لایه از مواد بر روی اجزای دستگاه می‌شود که نهایتاً عمر کویل را کوتاه می‌کند. اگرچه اکثر ایجویس‌های رایج امروزی شیرین شده هستند، اما هنوز ایجویس‌های شیرین نشده برای مشتریانی که می‌خواهند کویل‌های اتمایزرشان دوام بیشتری داشته باشد، در بازار موجود است.

ورود نیکوتین سالت به بازار تولید جویس ویپ

در نیمه دوم دهه 2010، نوع جدیدی از ایجویس – ایجویس نیکوتین سالت – وارد بازار شد. تا آن زمان، همیشه در ایجویس‌ها از نیکوتین خالص استفاده می‌شد. نیکوتین خالص، زیستی‌ترین شکل نیکوتین است و همان چیزی است که در محصولات جایگزین نیکوتین مانند قرص‌ها و آدامس‌های حاوی نیکوتین از آن استفاده می‌شود. با این حال، استفاده از نیکوتین خالص در ایجویس دارای یک محدودیت است و آن این است که استنشاق نیکوتین خالص، به دلیل قدرت بالای نیکوتین می‌تواند مشکل‌ساز باشد. استفاده از یک سیگار الکترونیکی کوچک با ایجویس محتوی نیکوتین خالص، عملاً به اندازه سیگارهای معمولی حاوی تنباکو رضایت بخش نیست؛ زیرا استنشاق حجم زیادی از نیکوتین برای ایجاد حس رضایت مشابه سیگار معمولی بسیار ناخوشایند است.

مزیت نیکوتین سالت این است که PH خنثی‌تری نسبت به نیکوتین خالص دارد. همین امر سبب می‌شود در صورت استفاده از جویس‌های با قدرت نیکوتین بالاتر،pH پایین‌تر بوده استنشاق آن بسیار آسان‌تر باشد. در ایجویس های محتوی نیکوتین خالص، به ندرت مقادیر نیکوتین بالاتر از 18 میلی‌گرم در میلی‌لیتر موجود است؛ زیرا اکثر افراد نمی‌توانند قدرت نیکوتین بالاتر از این مقدار را تحمل کنند.

از طرف دیگر، می‌توان با استفاده از نیکوتین سالت، ایجویس‌های با قدرت نیکوتین 50 میلی‌گرم در میلی‌لیتر و حتی بالاتر تهیه کرد. برای ویپرهای جدیدی که معمولاً از دستگاه‌های ویپینگ بسیار کوچک استفاده می‌کنند، ایجویس نیکوتین سالت اهمیت زیادی دارد.

بلوغ صنعت تولید ایجویس

صنعت تولید ایجویس، در پایان دهه 2010، کاملاً به بلوغ رسید و وارد اولین مرحله تثبیت عمده خود شد. در این زمان، برخی از شرکت‌های قدیمی‌تر تولید کننده ایجویس (مایعات الکترونیکی) تعطیل شدند و سایر برندهای کوچک، توسط شرکت‌های بزرگ‌تر خریداری شدند و به رشد خود ادامه دادند. به طور کلی در طی این مرحله تثبیت، صنعت تولید ایجویس به طور قابل توجهی بالغ‌تر شد. در این زمان، شرکت‌ها بسته‌بندی خود را با استفاده از طرح‌ها و رنگ‌های جدید به روزرسانی کردند.

در ابتدای دهه 2020، برندهای مختلف تولید ایجویس بسیار کمتر از گذشته بودند. احتمالاً در یک مقطع زمانی، صدها شرکت تولید‌کننده ایجویس در ایالات متحده وجود داشته است که بسیاری از آنها فقط به مشتریان محلی ارائه خدمات می‌دادند. تا سال 2021، شاید فقط تعداد معدودی برند تولید ایجویس باقی مانده بود. با این حال، برندهایی که هنوز باقی مانده بودند، ایجویس‌های با طعم‌های بی‌نظیری را تولید می‌کردند و سطح کیفیت محصولات خود را به طور چشمگیری ارتقا داده بودند.

نیکوتین بدون تنباکو، جهش بزرگ بعدی صنعت جویس ویپ

در آغاز دهه 2020، تولید نیکوتین بدون تنباکو موجب ایجاد یک جهش عمده در صنعت تولید ایجویس شد. اکثر شرکت‌های صنعت ویپینگ، سعی می‌کنند برای تولید محصولات خود تا حد امکان از دخانیات فاصله بگیرند. با این حال، هنوز برای تهیه اکثر محصولات صنعت ویپینگ، از نیکوتین استخراج شده از تنباکو استفاده می‌شود.

برخی از این تغییرات، در حوالی سال 2021 برای مصرف‌کنندگان قابل مشاهده بود. به عنوان مثال برای تولید برخی از محصولات، از نیکوتین تولید شده در آزمایشگاه (نیکوتین سنتزی) و یا از نیکوتین استخراج شده از گیاهانی مانند بادمجان استفاده شد. با این حال، تا همین اواخر، هزینه تولید نیکوتین بدون تنباکو آنقدر زیاد بود که امکان استفاده از آن در جویس ویپ و فروش آن به عنوان یک محصول مقرون به صرفه وجود نداشت. حل این چالش، با بهبود تکنیک‌های سنتز نیکوتین آسان‌تر شد و در حال حاضر، چندین شرکت در حال تولید ایجویس با نیکوتین بدون تنباکو هستند. احتمالاً این مورد طی چند سال آینده رایج‌تر خواهد شد. برای تهیه و خرید ایجویس میتوانید سری به بخش فروشگاهی ما بزنید.

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×