خانه محصولات کاربری سبد خرید0
تاریخچه ویپینگ

تاریخچه ویپینگ

در سال‌های اخیر، دنیای ویپینگ و سیگار الکترونیکی به میزان زیادی تکامل یافته است. بعید است که شما در شهرهای بزرگ کسی را در حال استفاده از سیگار الکترونیکی مشاهده نکرده باشید. امروزه انواع مختلف ویپ، ویپ ماد و لوازم جانبی مربوط به آن در بازار موجود است.

شاید دانستن این موضوع برایتان تعجب‌آور باشد که اولین سیگارهای الکترونیکی، بیش از سه دهه پیش وارد بازار شدند. برای آگاهی از تاریخچه کامل ویپینگ یا کشیدن سیگار الکترونیکی در ادامه با ما همراه باشید.

ویپینگ از چه زمانی رایج شد؟

جرقه تولید اولین سیگار الکترونیکی از زمانی زده شد که یک داروساز چینی به دنبال یافتن یک جایگزین برای سیگار بود. گفته می‌شود که این مرد چینی به نام Hon Lik ، به خاطر ابداع اولین کیت ویپ مدرن با استفاده از یک باتری کوچک و یک کیت تراشه برای تولید بخار معروف شده است. با این حال، برخی ادعا می‌کنند که فیلیپ موریس اولین مبدع سیگار الکترونیکی مدرن در اوایل دهه 1960 بوده است.

صرف نظر از این ادعاها، پس از گذشت چند سال، کیت ویپ Hon به محبوب‌ترین گزینه برای افرادی تبدیل شد که به دنبال ترک سیگار بودند. او شرکت خود را “رویان” ( به معنای “مثل دود”) نامید.

پس از تولید موفقیت‌آمیز سیگار الکترونیکی توسط رویان، توزیع این محصول به سراسر اروپا و خاورمیانه آغاز شد. پس از توسعه یک نمونه اولیه موفق از این محصول توسط رویان، توزیع کیت‌های ویپ در سراسر اروپا و خاورمیانه آغاز شد. پس از آن شرکت‌های مستقر در ایالات متحده به اسامی Smoke Anywhere و Vuse شروع به فروش کیت‌های مشابه در آمریکا کردند.

کیت‌های آمریکایی، با باتری‌ها و اتمایزرهای قابل شارژ و تعداد زیادی مشخصات مطلوب دیگر به بازار عرضه شدند. در سال 2007، ایالات متحده واردات سیگارهای الکترونیکی را متوقف کرد.

ویپ در چه زمانی اختراع شد؟

سابقه ویپینگ به هزاران سال پیش باز می‌گردد. مصریان از بخار آب و حمام‌های گرم برای اهداف زیبایی استفاده می‌کردند. شواهدی از این کارها به دوران کلئوپاترا برمی‌گردد. با این حال، دستگاه‌های ویپینگ مدرن برای اولین بار در اواخر قرن بیستم ظهور کردند.

سابقه اولین صدور اولین حق ثبت اختراع سیگار الکترونیکی، به سال 1927 باز می‌گردد. مخترع جوزف رابینسون، در اصل دستگاه «تولید بخار برقی» را برای تبخیر مواد دارویی ساخته بود. تا زمان ورود اولین سیگار الکترونیکی دارای حق ثبت اختراع به بازار در سال 1967، هیچگونه اراده‌ای برای استفاده از تنباکو در این دستگاه وجود نداشت.

هر دو دستگاه دارای تنظیمات مشابهی بودند. در هردوی آنها، از یک ابزار گرمایشی و یک کارتریج ایجاد کننده طعم برای تولید بخار استفاده می‌شد. این کارتریج‌ها مقدمه‌ای برای تولید پاد ویپ‌های مدرن به شکل امروزی بودند.

هر چند این اختراعات موجب ایجاد یک انقلاب در صنعت دخانیات شدند، اما با استقبال خوبی از سوی عموم مردم مواجه نشدند. تا قبل از ابداع سیگار الکترونیکی به صورت کیت‌های ابداعیHon Lik در سال 2003، هنوز ایده سیگار الکترونیکی در بین مردم جا نیفتاده بود.

چه کسی اولین دستگاه ویپینگ را ساخت؟

در سال 1963 هربرت آ. گیلبرت، سیگار الکترونیکی «بدون دود» را برای استفاده عموم مردم ابداع کرد. در دستگاه او از هیچ‌گونه تنباکو یا نیکوتینی استفاده نشده بود، در عوض در این دستگاه‌ها از تبخیر مایعات طعم‌دار استفاده می‌شد. حق ثبت اختراع این دستگاه، در سال 1965 صادر شد و پس از آن، گیلبرت شروع به کار بر روی چند ابزار مشابه دیگر کرد.

با این حال، سیگار الکترونیکی او هیچ سود تجاری برای او به ارمغان نیاورد. بیشتر مردم تا اواخر دهه 1960 از آسیب‌های سیگار آگاهی نداشتند؛ اما چند دهه بعد مردم با آگاهی از معایب سیگار، به دنبال جایگزین‌های دیگر برای تنباکو بودند.

بی‌علاقگی مردم، تنها مانعی نبود که گیلبرت با آن روبرو بود. یکی از چالش‌های دیگر او، لزوم استفاده از باتری در دستگاه ابداعی او بود. با توجه به اینکه هنوز فناوری تولید باتری تا پایان قرن تکامل نیافته بود، می‌توان گفت که ایده گیلبرت کمی جلوتر از زمان خودش بود.

تاریخچه مختصر ویپینگ

دستگاه‌های ویپینگ طی 80 سال گذشته با سرعت چشم‌گیری تکامل یافته اند. در ادامه مروری بر تاریخچه ویپ ارائه می‌شود.

دهه 1930

جوزف رابینسون مفهوم سیگار الکترونیکی را در سال 1927 اختراع کرد و در سال 1930 مجوز آن را دریافت کرد. برخلاف محصولاتی که امروزه می‌شناسیم، اختراع رابینسون در درجه اول برای استفاده پزشکی کاربرد داشت. او می‌خواست وسیله‌ای را برای تبخیر گیاهان دارویی بسازد. این فناوری برای آن زمان بسیار چشمگیر و جامع بود. در دهه 1920 افراد زیادی سیگار می‌کشیدند، اما در آن زمان دستگاه‌های الکترونیکی قابل حمل چندان رایج نبودند.

با این حال، این اختراع هرگز به صورت تجاری در دسترس عموم مردم قرار نگرفت و در عوض به عنوان نقطه شروعی برای ساخت و تولید ابزارهای نسل بعدی عمل کرد.

دهه 1960

در حدود سال 1963 مخترع آمریکایی به نام هربرت ای. گیلبرت این دستگاه را ساخت و در سال 1965 حق ثبت اختراع آن را دریافت کرد. نمونه‌های اولیه او حاوی نیکوتین نبودند و او از نظر تجاری به موفقیتی دست نیافت.

گیلبرت بر این عقیده بود که به دلیل عدم استقبال شرکت‌های بزرگ دخانیات از ایده سیگار بدون تنباکو، دستگاه‌های ابداعی او به موفقیت تجاری نرسیدند. همچنین بر اساس برخی گزارشات، برخی از شرکت‌ها منتظر فرارسیدن تاریخ انقضای حق ثبت اختراع گیلبرت قبل از توزیع دستگاه او بودند تا بتوانند دستگاه او را با برند خود به فروش برسانند.

با این حال، هیچ مدرکی مبنی بر موفقیت تجاری سیگار الکترونیکی گیلبرت وجود ندارد. این ایده برای عموم مردم کاملاً جدید بود و انطباق آن با بازار نیاز به گذشت زمان داشت.

سال 1979

در سال 1979، فیل ری که یک مهندس کامپیوتر بود، برای توسعه اولین سیگار الکترونیکی تجاری با دکتر نورمن جاکوبسون همکاری کرد. نویسنده Laurie Collier Hillstrom توضیح می‌دهد که مردان در آن زمان واژه «ویپینگ» را به جای «سیگار کشیدن» انتخاب کرده و مورد استفاده قرار می‌دادند. دلیل این انتخاب این بود که در مکانیسم این سیگارها از فرآیند احتراق استفاده نمی‌شد.

تیم آنها تحقیقات قابل توجهی را بر روی روش‌های استفاده از نیکوتین در این دستگاه و بهینه‌سازی و عرضه آن به بازار انجام داد. ابداع آنها سروصدای کمی ایجاد کرد، ولی فناوری آنها نتوانست موفقیت کافی را در بازار کسب نماید.

دهه 1990

 در اوایل دهه 1990، اخبار زیادی در مورد سیگارهای الکترونیکی و ویپینگ منتشر شد. در این زمان، شرکت‌های متعددی تلاش کردند دستگاهی بسازند که سهم عمده‌ای از بازار را به خود اختصاص دهد و موجب پیشرفت این فناوری جدید شود.

با این حال، تعدادی از این شرکت‌ها سعی کردند که مجدداً از روش‌های مورد استفاده قرار گرفته توسط ری و جاکوبسون در اواخر دهه 1970 استفاده کنند.

در این دوران، صرفنظر از منابع صرف شده برای تحقیق و توسعه این طرح‌ها، هیچ شرکتی نتوانست یک محصول کاربرپسند را تولید کند. در این زمان، چند شرکت بزرگ دخانیات سعی داشتند جایگزینی برای سیگار تولید کنند و به دنبال دریافت تاییدیه FDA بودند؛ ولی به این دلیل که محصولشان ذیل ابزارهای دارورسانی طبقه‌بندی می‌شد، نتوانستند این تأییدیه دریافت کنند.

با اینحال، سال‌های آخر دهه 1990، عصر توسعه ویپینگ بود. در این زمان، چندین محصول قبل از جلب توجه کافی و رسیدن به موفقیت جهانی وارد بازار شدند و شکست خوردند.

سال 2003

همانطور که می‌دانیم ویپینگ، واقعاً در سال 2003 رایج شد. در این سال، کیت ویپ مدرن Hon Lik به بازار آمد و تقریباً بلافاصله به موفقیت جهانی رسید. کیت او شامل باتری‌های الکترونیکی استاندارد، غلاف‌ها (پادها) و اتمایزرهایی بود که امروزه همه ما آنها را می‌شناسیم. او شرکت رویان را تاسیس کرد و در حوالی سال 2006 شروع به فروش این کیت‌ها در سراسر آسیا، اروپا و خاورمیانه کرد.

2006 تا 2008

ویپینگ از سال 2006 تا 2008 در ایالات متحده و اروپا رایج شد. در این زمان، در حالی که هنوز ویپینگ یک مفهوم جدید بود، عموم مردم به دنبال یافتن جایگزین‌های دیگر برای سیگار بودند. با این حال، ورود سیگارالکترونیکی به بازار، چالش‌های مخصوص خود را به همراه داشت.

چندین کشور، واردات سیگارهای الکترونیکی را به دلیل محتوای نیکوتین بالای آنها به حالت تعلیق درآوردند. ترکیه یکی از اولین کشورهایی بود که واردات سیگار الکترونیکی را به دلیل فقدان اطلاعات عمومی در مورد ایمنی و عوارض جانبی احتمالی آن ممنوع کرد.

سازمان جهانی بهداشت (WHO) تولیدکنندگان ویپ را موظف کرد که روی هیچ برچسبی از محصولاتشان ادعا نکنند که سیگارهای الکترونیکی کاملاً بی‌خطر هستند. با این حال، بر اساس مطالعات بهداشت عمومی انگلستان، استفاده از سیگارهای الکترونیکی 95٪ ایمن‌تر از کشیدن سیگار است.

آینده صنعت تولید سیگار الکترونیکی

در مطالعه انجام شده توسط شرکت بین‌المللی یورومانیتور تخمین زده شده است که تقریباً 68 میلیون نفر در سراسر جهان از محصولات ویپ استفاده می‌کنند. در اوایل دهه 2000، ویپ‌مادها و سیگارهای الکترونیکی دارای تنوع کمی بودند. در این زمان، برندهای متعددی از این محصول در بازار وجود داشت، اما فناوری همه آنها تا حد زیادی مشابه بود.

امروز اوضاع به میزان زیادی متفاوت شده است. شما می‌توانید انواع مختلفی از سیگارهای الکترونیکی، انواع مدل‌های ویپ ماد و سایر دستگاه‌های با فناوری پیشرفته را تقریباً از هر کجای دنیا به صورت آنلاین خریداری کنید.

با اینکه امروزه سیگار کشیدن به تدریج از نظر اجتماعی کمتر قابل قبول شده است، به نظر می‌رسد که آینده کشیدن سیگار الکترونیکی بسیار روشن باشد. امروزه، افراد بیشتری فناوری و ویژگی‌های سیگار الکترونیکی را درک کرده‌اند.

احتمالاً محبوبیت سیگار الکترونیکی در چند سال آینده افزایش خواهد یافت و تعداد زیادی از شرکت‌های بزرگ تولید کننده این محصول وارد بازار خواهند شد. هر سال، غول‌هایی از قبیل سیلیکون ولی، شرکت‌های بزرگ تولید دخانیات و چندین شرکت بزرگ دیگر، دستگاه‌های جدیدی را توسعه داده و به بازار عرضه می‌کنند.

به نظر می‌رسد که رویکردهای آتی صنعت تولید سیگار الکترونیکی به سمت برآورده ساختن اهدف زیر متمایل است:

  • تولید دستگاه‌های کوچکتر: سازندگان سیگار الکترونیکی همیشه در تلاش بوده‌اند که دستگاه‌های کوچک‌تر و جمع و جورتری را تولید و روانه بازار نمایند. بنابراین، می‌توان انتظار داشت در چند سال آینده دستگاه‌های کوچک‌تری به بازار عرضه شوند.
  • شفافیت بیشتر: امروزه مردم می‌خواهند بدانند در ویپ یا سیگار الکترونیکی آنها از چه موادی وجود دارد و مکانیسم عملکرد آنها به چه صورت است؟ شرکت‌ها موظفند در مورد نحوه عملکرد دستگاه‌های خود و هرگونه عوارض جانبی بالقوه استفاده از این دستگاه‌ها شفاف‌تر باشند.
  • تولید دستگاه‌های مقاوم‌تر: در گذشته، سقوط از ارتفاع می‌توانست منجر به خرابی دستگاه شود. امروزه ویپ‌ها، محکم‌تر و بادوام‌تر ساخته می‌شوند و به همین دلیل، احتمال خراب شدن دستگاه‌های امروزی بسیار کمتر است.

جمع‌بندی

بدون شک، در تاریخچه تولید سیگار الکترونیکی آزمون و خطاهای زیادی وجود داشته است. چندین دهه طول کشید تا یک مخترع بتواند یک نمونه اولیه تجاری موفق ویپ را تولید کند. امروزه، ویپینگ در سراسر جهان بسیار رایج و متدول است.

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×