خانه محصولات کاربری سبد خرید0

ویپ چگونه کار میکند؟ معرفی اجزای ویپ

بسیاری از کسانی که برای ترک دخانیات به سمت ویپ می‌روند به‌خاطر حجم اطلاعات موجود دراین‌رابطه درمانده می‌شوند. شاید این‌طور به نظر نرسد؛ اما یادگیری اجزای تشکیل‌دهندة ویپ بسیار آسان است. این راهنما در مورد اجزای مختلف ویپ و اینکه کارکرد هر یک برای شما چیست توضیحاتی ارائه می‌کند.

پیش از هر چیز باید گفت که دو نوع اصلی ویپ وجود دارد: ویپ ماد و ویپ پاد. این دو شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. بااین‌حال به‌صورت کلی از اجزای یکسانی استفاده می‌کنند. جهت خرید ویپ ماد یا ویپ پاد میتوانید سری به فروشگاه آنلاین گوگرد بزنید.

کارتومایزر، تنک یا پاد

تنک (Tank) ویپ بر روی قسمت بالایی دستگاه متصل می‌شود؛ این مخزن محلولی را در خود نگه‌داری می‌کند که دستگاه شما آن را به بخار تبدیل می‌کند. نکتۀ مهم این است که همۀ دستگاه‌ها تنک ندارند. برخی از دستگاه‌ها برای محلول‌های چکیدنی ساخته شده‌اند که به آنها اتومایزر قطره‌ای قابل بازسازی یا RDA نیز گفته می‌شود. کمی جلوتر در مورد اینکه اتومایزر چیست توضیح می‌دهیم. بیشتر اتومایزر‌ها با تنک همراه‌اند که به‌صورت آهن‌ربایی یا پیچشی متصل می‌شود.

دهانه

همچنین به دهانه، لبی هم گفته می‌شود. دو نوع استاندارد دهانه که بر روی مخزن نصب می‌شود دهانۀ 510 و 810 است. قطر دهانۀ 810، 12.5 میلی‌متر است درحالی‌که قطر دهانۀ 510، 8.5 میلی‌متر است.

با اینکه ممکن است برای برخی اندازه دهانه مهم نباشد؛ اما این موضوع می‌تواند در بهبود کیفیت تجربۀ شخصی شما مؤثر باشد. به‌عنوان‌مثال، افرادی که دوست دارند به‌صورت مخفیانه دست به استعمال ویپ بزنند و از توان کم استفاده می‌کنند، می‌توانند از محلول غلیظ و دهانه با قطر 510 استفاده کنند چرا که حفرۀ جریان هوا بسیار کوچک‌تر است.

برای افرادی که دوست دارند دود بیشتری ایجاد کنند استفاده از دهانۀ 810 بسیار بهتر است. با قطر بیشتر دهانه، جریان هوا محدود نمی‌شود و شما می‌توانید بخار بیشتری را استنشاق کنید.

منفذ جریان هوا

به‌منظور داشتن تجربه‌ای کاملاً قابل شخصی‌سازی، داشتن منفذ جریان هوای قابل‌تنظیم ویژگی مهمی است. محل قرارگیری منفذ جریان هوا نیز می‌تواند بر کیفیت ویپ شما تأثیر بگذارد. منفذ جریان هوا در بالا محبوب است چرا که بلافاصله یکی از رایج‌ترین مشکلات ویپ که نشت کردن است را برطرف می‌کند. منفذ جریان هوا گاهی می‌تواند در قسمت بغلی اتومایزر نیز باشد.

اتومایزرها

بدون اتومایزر دستگاه ویپ شما کار نمی‌کند. اتومایزر مسئول ایجاد بخار است. به طور معمول اتومایزر همراه با مخزن فروخته می‌شود.

دسته‌بندی‌های کمی از اتومایزر وجود دارد که شما در زمان استفاده از ویپ باید در موردشان بدانید.

اتومایزر تنک قابل بازسازی (RTA)

همان‌طور که از نام آن پیداست، این تنک ها همان تنک هایی هستند که می‌توانید کویل خود را در آنها نصب کنید. این نوع از اتومایزر مورد علاقۀ آن‌هایی است که دوست دارند شیوه‌های ویپ کردن خود را شخصی‌سازی کنند. برخلاف RDA، RTA دارای تنکی است که می‌تواند محلول را در خود نگه‌ دارد.

اتومایزر قطره‌ای قابل بازسازی (RDA)

همان‌طور که در بخش پیشین اشاره شد همۀ ویپ‌ها تنک ندارند. برخی از اتومایزر قطره‌ای قابل بازسازی استفاده می‌کنند که در آن محلول را مستقیماً روی فتیله می پاشد. این نوع از اتومایزر برای افرادی که می‌خواهند به‌صورت زنجیره‌ای از ویپ کام بگیرند مناسب است چرا که می‌توانید میزان محلولی که وارد فتیله می‌شود را کنترل کنید. همچنین به جلوگیری از حرارت خشک کمک می‌کند.

برخی ترجیح می‌دهند از این روش استفاده کنند، هرچند بیشتر کسانی که از ویپ استفاده می‌کنند به دلیل راحتی ترجیح می‌دهند از تنک استفاده کنند.

اتومایزر قابل بازسازی

این نوع از اتومایزر به طور معمول برای نوع خاصی از ویپ پاد تولید می‌شود. این اتومایزر به شما امکان می‌دهد که برای ویپ‌های بسیار کوچک‌تر نیز کویل بسازید. بااین‌حال، استفاده از این نوع مخزن به‌ندرت دیده می‌شود؛ زیرا افرادی که استفاده از ویپ های قلمی را ترجیح می‌دهند، مخزن‌های ویپ مربوطه را برای راحتی خریداری می‌کنند.

باتری

همۀ ویپ‌ها از باتری استفاده می‌کنند. برخی از ویپ پادها باتری قابل تعویض ندارند، درحالی‌که ویپ‌های بزرگ‌تر دارای باتری قابل‌تعویض‌اند. بیشتر افراد باتری‌های قابل تعویض را ترجیح می‌دهند چرا که می‌توانند درحالی‌که یکی از آن‌ها در حال شارژ شدن است از دیگری استفاده کنند. انواع مختلفی از باتری برای انواع مختلفی از ویپ وجود دارد و شما باید باتری‌ای بخرید که بهترین کارایی را با دستگاه شما دارد. افرادی که به‌تازگی شروع به استفاده از ویپ کرده‌اند ترجیح می‌دهند از باتری‌های درونی استفاده کنند که به‌صورت عادی در ویپ پاد وجود دارد. در عوض، افراد حرفه‌ای ترجیح می‌دهند دستگاهی بخرند که قابلیت خارج‌کردن باتری و شارژ آن را داشته باشد تا عمر باتری بیشتر شود.

باتری‌های بیرونی

باتری‌های بیرونی بر اساس طول و قطرشان مشخص می‌شوند. به‌عنوان‌مثال، یکی از باتری‌های معمول باتری 18650 است. عدد 18 به معنی قطر باتری و عدد 65 به معنی طول باتری است. همچنین باتری‌های دیگری مثل 20700،21700، و 26650 نیز وجود دارد. پیش از خرید باتری همیشه باید مشخصات دستگاه ویپ خود را بررسی کنید.

باتری‌های درونی

ویپ پادها به طور معمول دارای باتری‌های درونی هستند و تا دستگاه را باز نکنید قابل تعویض نیستند. ویپ‌هایی که از این نوع باتری استفاده می‌کنند برای شروع مناسب‌اند. برای شارژ کردن این نوع باتری کافی است دستگاه را به شارژر متصل کنید.

صفحه‌نمایش

برای ویپ مادهایی که قابل تنظیم هستند صفحه‌نمایش بخشی ضروری است. صفحه‌نمایش به شما اجازه می‌دهد میزان وات، مقاومت کویل، ولتاژ، آمپر و گاهی اوقات تعداد کام را ببینید. باقی ویپ‌ها حالت‌های متفاوتی مثل خاموش‌کردن، منحنی توان متغیر، تنظیم دما، مقدار باتری و بای‌پس دارند.

اُهم متر

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها اهم متر است، به‌ویژه اگر مخزن را خودتان می‌سازید. اهم متر میزان مصرف فعلی سیم‌پیچی که در اتومایزر نصب کرده‌اید را نمایش می‌دهد. بسته به دستگاهی که دارید و نحوۀ کام گرفتن از ویپ خود، می‌توانید توان وات دستگاه را با تداوم بیشتری پیگیری کنید.

حالت‌ها

ویپ‌های پیشرفته حالت‌های مختلفی دارند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها تجربۀ خود را شخصی‌سازی کنید. محبوب‌ترین حالت‌ها، حالت قدرت و تنظیم دما هستند. به‌خاطر داشته باشید که دیگر دستگاه‌ها ممکن است حالت‌های متفاوتی داشته باشند.

تنظیم دما

ویپ‌های مدرن دارای تنظیمات دما هستند که به شما اطمینان می‌دهد که دستگاهتان بیش از حد داغ نمی‌کند. این حالت برای افرادی که به‌تازگی شروع کرده‌اند عالی است چرا که از بیش از حد داغ شدن سیم‌پیچ یا باتری جلوگیری می‌کند. زمانی که دستگاه به آستانۀ دمایی که تنظیم کرده‌اید برسد، دستگاه شما تولید بخار را تا زمانی که خنک شود متوقف می‌کند. درصورتی‌که این حالت بر روی ویپ شما در دسترس باشد می‌توانید میزان آن را تنظیم کنید.

تنظیمات وات یا ولتاژ

یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای شخصی‌سازی کردن خروجی بخار دستگاه از طریق تنظیمات وات یا ولتاژ است. با کنترل میزان قدرتی که دستگاه شما از اتومایزر عبور می‌دهد، می‌توانید بخاری غلیظ یا رقیق ایجاد کنید. وات بیشتر به طور معمول باعث ایجاد بخار بیشتر می‌شود. این قابلیت برای افرادی که می‌خواهند شگردهای جدید را امتحان کنند عالی است. در مقایسه، قدرت کمتر طعم قوی‌تری به شما می‌دهد و بهترین همنشین با نمک نیکوتین است.

حالت‌های دیگر

دستگاه‌های مختلف به طور معمول حالت‌های اضافه‌ای نیز دارند. این حالت‌ها به طور معمول مربوط به تغییرات دما یا حالت قدرت هستند. این حالت‌ها ممکن است شامل تنظیمات دمای خاصی برای انواع خاصی از سیم‌پیچ‌ها مانند تیتانیومی، فولادی و نیکرومی باشد.

کام شمار

این یکی از افزونه‌های سرگرم‌کنندة صفحه‌نمایش است؛ زیرا تعداد کام‌های شما را می‌شمارد. همچنین این ویژگی می‌تواند برای افرادی که می‌خواهند میزان دفعات استفاده از ویپ خود را اندازه‌گیری کنند مفید باشد. می‌توانید از آن برای پیگیری تعداد کام‌هایی که قبل از سوختن فتیله می‌توان انجام داد استفاده کنید. همچنین می‌تواند تعداد کام‌هایی که پیش از اتمام باتری مانده را بشمارد. این معیارها می‌توانند برای بهینه‌سازی دستگاه شما و اطمینان از داغ نشدن بیش از حد آن استفاده شوند.

درگاه شارژ یو‌اس‌بی

دو نوع معمولی از درگاه‌های شارژ در دستگاه ویپ، میکرو یو‌اس‌بی و یواس‌بی سی هستند. اینها همان کابل‌هایی هستند که برای شارژ تلفن‌های همراه مانند سامسونگ استفاده می‌شوند.

دکمه های کنترلی

وجود دکمه های کنترلی در بیشتر ویپ‌های مدرن امری استاندارد است. برای مخزن‌های قابل بازسازی ضروری است که بتوان توان را به‌منظور رسیدن به چیزی که می‌خواهید کنترل کرد. بیشتر ویپ‌ها دارای دکمه های کنترلی هستند، تنها تفاوت در میزان پیچیدگی آن‌ها است. ویپ‌ پادها عموماً داری یک یا دو دکمه‌اند که برای خاموش و روشن‌کردن و تغییر حالات مورداستفاده قرار می‌گیرند. باقی دستگاه‌ها از نمایشگرهای لمسی استفاده می‌کنند تا دسترسی بیشتری به حالات را فراهم کنند.

دکمۀ کام‌دهی

دکمۀ کام‌دهی همان دکمه‌ای است که برای کام گرفتن باید فشار دهید. بعضی از دستگاه‌ها ممکن است به‌جای داشتن دکمه از حالت خودکار استفاده کنند که با دم شما فعال می‌شود. کاربرد دیگر این دکمه در پادها روشن و خاموش‌کردن دستگاه است. بدین منظور باید آن را به طور معمول چند بار فشار دهید. همچنین ممکن است ترکیبی از دکمه‌ها وجود داشته باشند که به شما اجازۀ قفل‌کردن دستگاه را می‌دهند تا مبادا به طور تصادفی دکمۀ دیگری را فشار دهید.

نتیجه‌گیری

درحالی‌که اطلاعات زیادی در مورد قطعات ویپ وجود دارد، بسیاری از آنها بدیهی و واضح هستند. همیشه ابتدا دفترچۀ راهنما را بخوانید چرا که عملکردها را به شما توضیح می‌دهد. چه قصد دارید استعمال دخانیات را ترک کنید یا قصد دارید شگردهای جالب و جدید را امتحان کنید امیدواریم این اطلاعات برای شما مفید بوده باشد. اگر می‌خواهید در مورداستفاده از ویپ و دستگاه‌های ویپ اطلاعات بیشتری کسب کنید  مطمئن شوید که خبرنامۀ ما را دنبال می‌کنید. ما شما را به‌روز خواهیم کرد!

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×