خانه محصولات کاربری سبد خرید0

مقایسه بخار ویپ و دود سیگار، تفاوت در چیست؟

اگر شما یک ویپر یا یک سیگاری هستید یا هیچکدام از این دو نیستید، یا هردوی آن هستید، در برخی موارد، احتمالاً از خود پرسیده اید که تفاوت بین دود سیگار و بخار سیگار الکترونیکی چیست. اگرچه ابرهای ساطع شده از دستگاه‌های ویپ (که بیشتر به عنوان سیگارهای الکترونیکی شناخته می‌شوند) می‌توانند شبیه به دود تولید شده توسط سیگارهای سنتی به نظر برسند، اما شباهت‌ها در همینجا به پایان می‌رسد.

در پنج دقیقه آینده، تفاوت بین بخار تولید شده توسط سیگارهای الکترونیکی و دود ناشی از محصولات تنباکوی احتراق سنتی را برجسته خواهیم کرد. بنابراین دفعه بعد که کسی در مورد ابرهایی که بازدم می کنید می پرسد، می توانید مطمئن باشید که اطلاعات درستی به او می دهید.

آیا «دود بخار» وجود دارد؟

اصطلاح “دود بخار” یا “دود تبخیر شده” اغلب توسط کسانی که اطلاعی ندارند برای توصیف ابرهای کمرنگ تولید شده توسط محصولات بخار استفاده می شود. در حقیقت، اصطلاح “دود بخار” چیزی شبیه به یک اکسیمورون است. چیزی می تواند بخار یا دود باشد، اما نه هر دو. این سردرگمی مشکل ساز است زیرا مطالعات متعدد تایید کرده اند که محصولات ویپ حاوی مواد شیمیایی سمی کمتری نسبت به سیگارهای سنتی هستند. استفاده روزانه از سیگار الکترونیکی ضرر بسیار کمتری برای سیستم قلبی عروقی، سیستم ریوی و سلامت عمومی شما دارد.

مخلوط کردن دود تنباکو با بخار، این افسانه را تداوم می بخشد که ویپینگ خطرناک است و می تواند افراد را به اشتباه تصور کند که بخار مضر است. پس از پایان خواندن این مقاله، می توانید به هر کسی که ممکن است در مورد این دو اصطلاح اشتباه گرفته شود، آموزش دهید.

بخار چیست؟

برای گیج‌کننده‌تر کردن اوضاع (می‌دانم، می‌دانم… متأسفم!)، ماده‌ای که توسط ویپ‌ها تولید می‌شود، در واقع بخار نیست.

از نظر فنی، بخار گازی است که در دمای پایین‌تر از “وضعیت بحرانی” خود قرار دارد. برای غیر دانشمندان، این بدان معنی است که بخار را می توان با افزایش فشار و در عین حال حفظ همان دما مایع کرد.

در مورد سیگارهای الکترونیکی، بخاری که از گرم کردن مایع الکترونیکی تولید می‌شود، اصلا بخار نیست. این یک آئروسل است.

آئروسل چیست؟

خیلی خوشحالم که پرسیدی! آئروسل معلقی از ذرات مایع فوق العاده ریز در یک گاز است. در مورد “بخار” سیگار الکترونیکی، آئروسل معلقی از میکرو قطرات مایع الکترونیکی در هوا است.

من هرگز نشنیده ام که کسی از اصطلاح “آئروسل” برای توصیف آنچه که توسط سیگارهای الکترونیکی تولید می شود استفاده کند. برای وضوح، من به استفاده از اصطلاح “بخار” ادامه می دهم.

در مورد دود چطور؟

دود فقط از طریق احتراق تولید می شود که بیشتر به عنوان سوزاندن شناخته می شود. این ترکیبی از ذرات جامد و مایع و همچنین گازهایی است که هنگام احتراق مواد پس از قرار گرفتن در معرض دمای به اندازه کافی بالا تولید می شوند.

احتراق یک ماده می تواند تأثیر چشمگیری بر ترکیبات فیزیکی موجود داشته باشد. کربن شناخته شده ترین محصول احتراق است. سوزاندن یک ماده ترکیبات مورد نظر را تغییر می دهد و حتی مواد شیمیایی کاملاً جدید و سمی ایجاد می کند که بهتر است از آنها اجتناب کنید.

کشیدن سیگار نمونه خوبی از احتراق است. بر کسی پوشیده نیست که سیگار کشیدن و اعتیاد به نیکوتین خبر بدی برای سلامتی شماست. اما ممکن است از تعداد ترکیبات مضر موجود در دود سیگار تعجب کنید. علاوه بر قطران و مونوکسید کربن، دود حاصل از تنباکوی احتراق حاوی بیش از 7000 ماده شیمیایی مختلف است! بیش از شصت مورد از این مواد سرطان‌زا شناخته شده‌اند و سیگار کشیدن به شدت با شرایط سلامتی متعدد سیستم‌های ریوی، گردش خون و تنفسی مرتبط است.

علاوه بر سرطان ریه، دود تنباکو با افزایش خطر سکته مغزی، فشار خون بالا و بیماری قلبی مرتبط است. دلایل زیادی وجود دارد که چرا افراد سیگار را ترک می‌کنند و به سیگار کشیدن روی می‌آورند، که سلامتی و هزینه‌ها دو مورد اول هستند. سیگارهای الکترونیکی به راحتی در دسترس و مقرون به صرفه هستند، بنابراین جای تعجب نیست که میلیون ها نفر سیگار را به طور کامل ترک کنند.

تفاوت بین دود و بخار ویپ چیست؟

برای چشم انسان، دود و بخار می توانند بسیار شبیه به نظر برسند. در واقع، این دو ماده نمی توانند بیشتر از این متفاوت باشند. همانطور که در بالا ذکر شد، دود معلقی از میکروذرات جامد و گازها است، در حالی که “بخار” تولید شده توسط سیگارهای الکترونیکی آئروسل مایع معلق در هوا است. بخار علاوه بر مایع بودن، از چند جنبه مهم از جمله ترکیب شیمیایی، ماندگاری در محیط، طعم و دما با دود متفاوت است.

سوزاندن تنباکو به هیچ وجه مانند سوزاندن مایع الکترونیکی نیست.

تفاوت های شیمیایی بین دود و بخار

تنها ترکیبی که در ترکیب شیمیایی تنباکو و بخار سیگار الکترونیکی وجود دارد نیکوتین است. جدا از نیکوتین، بخار سیگار الکترونیکی همچنین حاوی گلیسیرین گیاهی، پروپیلن گلیکول و هر تعداد افزودنی طعم دهنده است.

تا زمانی که مایع الکترونیکی خود را از یک منبع معتبر خریداری می کنید، می توانید مطمئن باشید که حاوی هیچ چیز مضری برای سلامتی شما نخواهد بود (به جز خود نیکوتین، که برخی مطالعات نشان داده اند ممکن است سرطان زا باشد).

حتی بهتر از آن، تمام طعم‌دهنده‌های مورد استفاده در ای‌لیکوئید ها باید برای مصارف انسانی تأیید شوند و بیشتر آنها سابقه طولانی استفاده در طعم‌دهنده به محصولات غذایی مختلف دارند. ترک سیگار هرگز آسان تر نبوده است! ای‌لیکوئید ها بسیار بیشتر از سیگارهای الکترونیکی سنتی شناخته شده، مورد مطالعه و تحقیق قرار گرفته اند. کشیدن سیگار همراه با تمام ترکیبات آلی فرار غیرضروری به سرعت در پس زمینه محو می شود.

کشیدن سیگار 7000 ماده شیمیایی مختلف را در هوا و بدن آزاد می کند. سیگاری‌های تنباکو تحت تهاجم مستمر مونوکسید کربن و سایر مواد شیمیایی هستند، در حالی که مصرف‌کنندگان سیگار الکترونیکی می‌توانند بدون نگرانی پک کنند. اگرچه استعمال دخانیات پدیده ای نسبتاً جدید است، اما تمام مطالعات انجام شده تاکنون نشان داده اند که جایگزینی بسیار امن تر برای سیگار کشیدن است. بخار حاوی ترکیبات بالقوه سمی بسیار کمتری است، به این معنی که ترک سیگار و تغییر مصرف سیگار یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای سلامت خود انجام دهید.

چه چیزی به دود تنباکو طعم می دهد؟

پلی فنل های گیاهی ترکیبات اصلی هستند که به دود تنباکو طعم متمایز آن را می دهند.

برگ های تازه تنباکو برای کشیدن سیگار نامناسب هستند زیرا دود خشن و فاسد تولید می کنند که طعم بدی دارد و برای سلامتی انسان مضر است (حتی بیشتر از سیگارهای قدیمی معمولی). مصرف دود برگ‌های تنباکوی خشک‌نشده توصیه نمی‌شود، زیرا جدا از طعم بسیار ناخوشایند، سطوح بالای آمونیاک و نیکوتین برای سلامتی بسیار مضر است و حتی می‌تواند کشنده باشد!

برای تبدیل برگ‌های سبز تازه تنباکو به چیزی شبیه به داخل سیگار، تنباکو تحت فرآیندی قرار می‌گیرد که به آن پخت می‌گویند. روش‌های مختلفی وجود دارد، اما همه آنها به یک هدف عمل می‌کنند، یعنی کاهش مقدار کلروفیل (که به برگ‌ها رنگ سبز می‌دهد) و امکان اکسیداسیون و تخریب کاروتنوئیدهای موجود در تنباکو را فراهم می‌کند. نتیجه پخت مناسب تنباکوی شیرین، صاف و معطر است.

طعم ای‌لیکوئید ها چطور؟

در مقابل، بخار سیگار الکترونیکی طعم خود را از افزودنی‌های طبیعی و مصنوعی می‌گیرد که برای هدف صریح افزودن طعم گنجانده شده‌اند. تولیدکنندگان جویس فقط می توانند طعم دهنده هایی را که برای مصرف انسان تایید شده اند، وارد کنند.

چند سال پیش نگرانی هایی در مورد دی استیل (یک طعم دهنده محبوب الکترونیکی مایع) وجود داشت که می تواند پیامدهای منفی برای سلامت ریه داشته باشد. علیرغم طوفان رسانه ای که در اطراف این ترکیب خاص و پتانسیل مضر آن به راه افتاد، باید توجه داشت که سیگار بین 10 تا 100 برابر بیشتر از هر مایع الکترونیکی دی استیل دارد و هیچ گزارش بهداشتی منفی از این ماده خاص وجود ندارد. در افراد سیگاری یا ویپر گزارش شده است. ممکن است منصفانه بگوییم که خطرات ناشی از دی استیل به احتمال زیاد از حد معقول منفجر شده است.

اثرات ماندگار دود در مقابل بخار

اگر تا به حال وارد اتاقی شده اید که در آن افراد سیگار می کشیدند، مطمئناً با بوی ترش و کهنه ای که می تواند برای روزها باقی بماند آشنا خواهید شد. در واقع، عطری که در خانه‌ها توسط افراد سیگاری باقی می‌ماند، اغلب نیاز به تمیز کردن حرفه‌ای برای حذف کامل دارد. این یک واقعیت شناخته شده است که دود باقی می ماند.

علاوه بر بوی، دود تنباکو به دلیل لکه های زردی که روی سطوح و پارچه ها به جا می گذارد، بدنام است. بیشتر مردم با اثر رنگی که سیگار می‌تواند بر روی دندان‌ها داشته باشد، آشنا هستند، اما سیگار کشیدن بر روی پرده‌ها، مبلمان، دیوارها و هر چیز دیگری که تماس مکرر با ترکیبات متصاعد شده در دود سیگار ایجاد می‌کند نیز تأثیر می‌گذارد.

قطران موجود در دود تنباکو جمع می شود و رنگ متمایز زرد یا قهوه ای به سطوح می دهد. نه تنها دیدن این باقیمانده ناخوشایند است، بلکه حذف آن تقریباً غیرممکن است.

آنهایی از ما که از سیگارهای الکترونیکی استفاده می کنند، کاملاً از خطر تجمع باقی مانده در امان نیستند. گلیسیرین گیاهی، یکی از دو ماده اصلی که پایه تمام مایعات الکترونیکی را تشکیل می دهد، پتانسیل ایجاد یک لایه نازک را دارد که بیشتر روی سطوح شیشه ای مانند پنجره ها قابل مشاهده است. “بقایای بخار” به ویژه در شیشه جلو اتومبیل قابل توجه است، اما خوشبختانه برای ما، تمیز کردن آن نسبت به تمیز کردن دود سیگار کار بسیار کمتری دارد. همچنین، بوی آن تقریباً به مدت طولانی باقی نمی ماند. علاوه بر این، عطر بخار مایع الکترونیکی برای اکثر مردم بسیار قابل تحمل‌تر است.

تفاوت دما بین دود و بخار

انتهای یک سیگار سوزان داغ است. ممکن است از گرمای آن تعجب کنید. انتهای یک سیگار می تواند به دمای بیش از 900 درجه سانتیگراد برسد!

در مقابل، سیگارهای الکترونیکی در دمای بسیار پایین‌تری بخار تولید می‌کنند. آنها معمولاً از 200 درجه سانتیگراد تجاوز نمی کنند. این تفاوت عمیق در دما به این معنی است که به طور کلی بخار سیگار الکترونیکی نسبت به دود سیگار بسیار کمتر محرک است. اگر بعد از یک دوره پرهیز سیگار کشیدن را امتحان کرده اید، احتمالا خودتان شاهد این موضوع بوده اید.

این یک تصویر رایج است: افرادی که برای اولین بار سیگار را امتحان می کنند، به ناچار نصف ریه خود را خراب می کنند. وقتی تنباکو می‌سوزد، دود در دمای بالا می‌سوزد. این تنها یکی از دلایل این تأثیر است.

جمع بندی

جدای از شباهت بصری بین دود و بخار (عمدتاً این واقعیت که هر دو معلق ذرات در یک گاز هستند)، این دو ماده نمی توانند بیشتر از این متفاوت باشند. دود و حتی از بزرگ‌ترین ابرهای زیر اهم گرم تر و مضرتر بوده و برای مدت طولانی‌تری در اطراف معلق است.

متأسفانه به دلیل شباهت‌های ظاهری بین بخار سیگار الکترونیکی و دود سیگار، تصورات اشتباهی بین تفاوت آنها وجود دارد. آن دسته از ما که از استفاده از سیگارهای الکترونیکی خود لذت می بریم باید بتوانیم با امواج اطلاعات نادرست که در آنجا وجود دارد مبارزه کنیم. درک عمومی در مورد مقررات و قوانین می تواند بسیار تأثیرگذار باشد، و آخرین چیزی که ما نیاز داریم محدودیت های بیشتر است.

بنابراین دفعه بعد که کسی از شما در مورد «دود بخار»ی که استنشاق می‌کنید سؤال می‌کند، تمام دانشی را که برای تصحیح آن نیاز دارید خواهید داشت. اما به یاد داشته باشید، حتی اگر بخار به اندازه دود برای شما مضر نیست، باید حواس تان باشد و هنگام پف کردن، نسبت به نیازهای دیگران همدلی داشته باشید. از کشیدن ویپ در حضور افراد غریبه اجتناب کنید، حتی اگر دود واقعی سیگار نباشد. اگر شک دارید، فقط بپرسید! همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. مجازات برای ویپینگ در داخل خانه می تواند بسیار سخت باشد، اما تحمل افکار عمومی حتی سخت تر است.

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×