خانه محصولات کاربری سبد خرید0
علت طعم سوختگی در ویپ

علت طعم سوختگی در ویپ

اگر تا به حال دستگاهتان را روشن کرده‌اید و یک کام طولانی و عالی از ویپ‌تان گرفته‌اید که در نهایت به سرفه بر اثر یک بخار داغ و بدمزه منتهی شده باشد، بدانید که تنها نیستید. بخارهای سوخته، زننده و ناسالم هستند و تحت هر شرایطی باید از آنها دوری شود. به خواندن ادامه دهید تا بفهمید:

 • چه مشکلی پیش آمده؟
 • چرا ویپ من مزه‌ی سوختگی می‌دهد؟
 • و چگونه تعمیرش کنم؟
 • هیت‌های سوخته در مقابل هیت‌های خشک

قبل از اینکه وارد مکانیسم ایجاد هیت‌های سوخته بشویم، باید یک تمایز مهم ایجاد شود. بیشتر ویپرها علاوه بر هیت‌های سوخته، هیت‌های خشک را نیز تجربه خواهند کرد. این دو اصطلاح معمولاً به جای یکدیگر استفاده می‌شوند اما در واقع دو پدیده‌ی کاملاً متفاوت هستند. پس تکلیف هیت‌های خشک و سوخته چه می‌شود؟

برای درک هیت‌های خشک، ما باید به کارکرد‌های درون دستگاه ویپ‌تان نگاهی بیندازیم.

سیگار‌های الکترونیک چگونه کار می‌کنند؟

بیشتر سیگار‌های الکترونیک دارای طراحی و مکانیسم عملکرد مشابهی هستند، مگر اینکه از دستگاه ویژه و بخصوصی استفاده کنید، مثل یک ویپ اولتراسونیک. ساده‌ترین دستگاه‌های مکانیکی فقط دارای یک لوله برای نگه داشتن باتری و یک مخزن بر روی آن هستند. مخزن شامل یک کویل است که در نوعی ماده فتیله‌ای (معمولاً پنبه) پیچیده شده و فضایی برای قرار گرفتن ای لیکوئید وجود دارد. کویل و پنبه با یکدیگر «اتومایزر atomizer» نامیده می‌شوند. کاربر دکمه‌ای را فعال می‌کند که جریانی از سمت باتری به سوی کویل می‌فرستد و آن را گرم می‌کند، سپس حرارت به پنبه‌ی آغشته به ماده‌ی الکترونیک منتقل می‌شود. هنگامی که ماده الکترونیک داغ شود، به بخار تبدیل می‌شود (از نظر فنی ذرات آن در هوا معلق می‌شوند) تا کاربر آن را تنفس کند.

هیت خشک چیست؟

هیت خشک هنگامی رخ می‌دهد که فتیله شروع کند به خشک شدن، و جویس کافی در تماس با کویل برای تولید مقدار مناسب بخار وجود نداشته باشد. هیت‌های خشک نسبت به هیت‌های عادی دارای طعم و بخار کمتری هستند. از آنجایی که مقداری هوای داغ و خشک با ویپتان مخلوط شده‌ است، تنفس آن ممکن است بد طعم باشد یا حتی گلوی‌تان را آزار دهد. هیت‌های خشک زیادی هم ناخوشایند نیستند، اما شما باید آنها را به عنوان علامت هشداری در نظر بگیرید که ممکن است در حال سوزاندن کویل خود هستید.

هیت‌های سوخته چطور؟

اگر تا به حال یک هیت سوخته را تجربه کرده‌اید، پس نیازی به توصیف آن برای شما نیست. برای آن کسانی که به اندازه کافی خوش‌شانس (یا مواظب!) بوده‌اند که کاملاً از هیت‌های سوخته دور مانده‌اند، حس آن اینطوری است که: شما دستگاهتان را روشن می‌کنید و انتظار یک بخار لطیف و لذت‌بخش از نیکوتین طعم‌دار دارید، اما در عوض با دردی خفه کننده و طعمی زننده و سوخته روبرو می‌شوید. برایتان آشنا نیست؟

چه چیزی باعث یک هیت سوخته می‌شود؟

هنگامی که جویس کافی به کویل نرسد، فتیله‌ی پنبه‌ای خشک از گرمای کویل می‌سوزد و هیت‌های سوخته را ایجاد می‌کند. نتیجه یک دود تند و بد است که من مطمئنم برای سلامتی شما مفید نیست. اما دلایل اصلی هیت سوخته چیست؟

تمام شدن جویس

از معمول ترین علل ایجاد هیت‌های سوخته می‌توان به نداشتن جویس کافی درون مخزن (یا بر روی فتیله، اگر از چکاننده استفاده می‌کنید) برای مرطوب نگه داشتن کویل اشاره کرد. برای این اتفاق لازم نیست که مخزن حتماً خالی باشد.

توان وات بیش از حد

پیش بردن توان وات دستگاه‌تان به بالاتر از حد آن یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای سوزاندن کویل‌تان است. بالاتر بردن توان به بیشتر از حد اعلام شده توسط سازنده دستگاه منجر به سریع‌تر بخار شدن جویس از کویل نسبت به دوباره تأمین شدن آن توسط مخزن می‌شود. این کار به سادگی باعث احتراق پنبه و ایجاد هیت‌های زننده و سوخته می‌شود.

مصرف هیت‌های بیش از حد

کشیدن مقدار زیادی هیت پشت سر هم، که «ویپینگ زنجیره‌ای» هم نامیده می‌شود، می‌تواند به سرعت باعث خشک شدن کویل‌ها و منجر به سوختگی شود.

مصرف جویس الکترونیک با VG بالا

پروپیلن گلیکول (PG) و گلیسیرین سبزیجات (VG) دو تا از موادی هستند که برای پایه تمامی جویس‌های الکترونیک بکار می‌روند. این مواد، مصارف و کیفیت‌های متفاوتی دارند، و ویپر‌های مختلف نسبت‌های متغیری از PG و VG را درون جویس‌شان ترجیح می‌دهند. PG در انتقال طعم از VG بهتر است، اما دارای ابرهای کوچکتری است و حس تند‌تری در گلو ایجاد می‌کند. مصرف کنندگان ساب-اُهم معمولاً جویساتی با VG بیشتر را ترجیح می‌دهند.

همچنین، VG از PG به طرز قابل ملاحظه‌ای غلیظ‌تر است. اگر جویساتی با VG بالا را در دستگاه‌هایی که برای بخار ساب-اُهم طراحی نشده‌اند مصرف کنید، در معرض خطر هیت‌های سوخته قرار خواهید گرفت. این اتفاق به این دلیل است که VG برای تأمین کویل‌ درون ویپ‌هایی که برای آن طراحی نشده‌اند، زیادی چسبناک است.

درست پرایم نکردن کویل

قبل از اینکه ویپ‌تان را مصرف کنید، باید به جویس اجازه دهید تا به خوبی پنبه‌ی دور کویل را مرطوب کند. ویپ کشیدن بلافاصله پس از عوض کردن کویل‌تان شاید یکی از معمول‌ترین علت‌های ایجاد هیت سوخته می‌باشد. ریسک این اتفاق بخصوص با کویل‌های نو بالا است چرا که کاملاً خشک بسته‌بندی شده‌اند. پرایم‌ کردن کویل به شما از پر بودن فتیله از جویس اطمینان می‌دهد. بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد هیت‌های سوخته برای کاربران، پرایم کردن است.

چگونه سوختگی کویل را تشخیص دهم؟

اگر یک هیت سوخته گرفته باشید، از سرفه و مزه بد باقی مانده در دهانتان مشخص می‌شود. البته، تمامی کویل‌ها به مرور خراب می‌شوند تا جایی که پنبه نیز بسوزد. در این موقع، وقتش فرا رسیده که کویل را دور بیاندازید و یک جدیدش را در دستگاه جایگزین کنید. اولین نشانه ای که نشان می دهد زمان کویل شما به پایان رسیده است، کاهش کیفیت بخار و طعم کلی آن است. همچنین ممکن است متوجه کاهش حجم بخار تولید شده‌ی دستگاه‌تان بشوید.

اگر مطمئن نیستید که کویل‌تان سوخته‌ است، بهتر است که آن را یک بررسی ظاهری بکنید. دستگاهتان را باز کنید و نگاهی به کویل بیاندازید. اگر متوجه سیاهی یا سوختگی شدید (مقداری رنگ و رو رفتگی فتیله عادی است)، وقتش رسیده‌ است که آن را درون سطل آشغال بیاندازید.

بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد هیت‌های سوخته چیست؟

بهترین راه برای جلوگیری از دریافت هیت‌های سوخته، درست پرایم کردن کویل‌های جدید قبل از روشن کردن‌شان است. پرایم کردن یک کویل شامل اطمینان از اینکه کویل و فتیله شما کاملاً با ای لیکوئید مرطوب شده است، قبل از روشن کردن اتومایزر است. چگونگی پرایم کردن کویل‌تان به نوع دستگاه مورد استفاده بستگی دارد.

پرایم کردن کویل‌های مخزنی

تقریباً تمامی کویل‌های قابل جایگزین برای ویپ‌‌های مخزن‌دار دارای روند پرایم کردن مشابهی هستند.

 • کویل را از بسته‌بندی فویلی خارج کنید.
 • ازطریق سوراخ‌های فتیله، مقداری از جویس را مستقیم بر روی فتیله بچکانید.
 • مخزن‌ را سر هم کنید.
 • آن را با جویس الکترونیک‌تان پر کنید.
 • مخزن را ببندید و آن را برای ۱۰ دقیقه کنار بگذارید.

اگر دستگاهی با توان وات متغیر دارید، بهتر است که مقداری کمتر از حداقل دمای توصیه شده شروع کنید و بعد بیشترش کنید. اگر ۳۰ ثانیه بین هر بار مصرف فاصله بگذارید، به جویس فرصت کافی می‌دهید تا کاملاً فتیله را مرطوب کند.

برای کویل‌های نو عادی است که مقداری چکه کنند، چرا که ممکن است جویس اضافی درون خود کویل جمع شده باشد. اگر این مشکل ادامه داشت، مقداری بالا بردن توان وات دستگاه را امتحان کنید. همیشه در توان وات توصیه شده بمانید تا از سوزاندن کویل‌تان جلوگیری کنید!

پرایم کردن ویپ پاد‌ها

اگر از پاد‌هایی با قابلیت دوباره پر شدن استفاده می‌کنید، روند پرایم کردن آنها حتی از مادهای مخزن‌دار هم راحت‌تر است. از آنجایی که کویل قابل خارج‌شدن نیست، باید کل پاد را پرایم کنید. حالا چگونه انجامش می‌دهیم.

 • ویپ پادتان را با جویس مورد نظرتان پر کنید.
 • پاد را برای حداقل ده دقیقه کنار بگذارید.
 • چند نفس از دستگاه بدون باتری بگیرید. این کار جویس اضافه را از پاد به درون کویل می‌کشد، و در برابر ایجاد هیت‌های سوخته یا خشک محافظت می‌کند.
 • بعد از ده دقیقه، دستگاه را روشن کنید و چند کام کوتاه و با فاصله از دستگاه بگیرید.

گاهی اوقات کویل‌های درون ویپ پادها به مقداری «سوزاندن» قبل از عملکرد مناسب نیاز دارند. با کوتاه و کم نگه داشتن کام‌های اولیه‌تان می‌توانید به این پروسه سرعت ببخشید بدون اینکه به کویل‌‌تان فشار بیاورید.

راه‌های دیگر برای جلوگیری از ایجاد هیت‌های سوخته

اگر مشکل از پرایم کردن کویل نیست، شاید نیاز باشد تا نگاهی به عادت‌های ویپ کشیدنتان بیاندازید. بهترین تمرین‌ها برای جلوگیری از ایجاد هیت‌های خشک شامل گذاشتن وقت کافی میان کام گرفتن‌ها، ویپ نکشیدن با توان وات بالا و استفاده نسبت مناسب بین VG و PG برای دستگاه‌تان است. اگر به این توصیه‌ها گوش داده‌اید و هنوز هم هیت‌های خشک را تجربه می‌کنید، ممکن است کویل‌تان یا دستگاه‌تان مشکلی داشته باشد، یا حتی به پایان عمر خود رسیده باشد.

چند وقت یکبار باید کویل‌ها را عوض کنم؟

بطور کلی، شما باید به محض اینکه متوجه کاهش کیفیتی در طعم، مقدار ویپ یا وضعیت ظاهری فتیله پنبه‌ای شدید کویل‌ها را عوض کنید. معمولاً، این روند بین ۱ تا ۴ هفته طول می‌کشد.

مدت زمان ماندگاری کویل‌های شما به عوامل مختلفی بستگی دارد. بعضی از این عوامل شامل مقدار ویپ کشیدن شما، نوع طعم‌هایی که دوست دارید (برخی از مارک‌ها و طعم‌های معروف به دلیل کوتاه کردن طول عمر کویل‌ها بدنام هستند.)، و توان واتی که شما ویپ می‌کشید هستند.

یکی دیگر از عواملی که می تواند بر تعداد دفعات نیاز به تعویض کویل تأثیر بگذارد این است که «دهان تا شش» (MTL) ویپ می‌کشید یا «مستقیم تا شش» (DTL).

MTL در مقابل DTL

بخار MTL و DTL از چندین جنبه مهم در مورد طول عمر کویل متفاوت است. در ویپ کشیدن نوع MTL، بخار قبل از اینکه هوای اضافی برای کشیدن آن به شش‌ها تنفس کنید مستقیم وارد دهانتان می‌شود. در DTL، شما با یک نفس بخار را مستقیم از کویل‌ها وارد شش‌هایتان می‌کنید.

ویپ MTL از نیکوتین قدرتمندتری نسبت به DTL بهره می‌برد، و هنگامی که با جریان هوای محدودتری ترکیب می‌شود، تجربه‌ای نزدیک‌تر به سیگار ایجاد خواهد کرد. ویپ‌ نوع DTL بخار شدید‌تری با ابر‌های بزرگتری ایجاد می‌کند و حس لطیف‌تری دارد.

ویپ نوع DTL از کویل‌های ساب-اُهمی استفاده می‌کند که برای درست کردن ابرهای بزرگ به مقدار زیادی جویس نیاز دارد. در مقایسه با کویل‌های ساب-اُهم، کویل‌هایی که برای ویپ نوع MTL طراحی شده‌اند دوام بیشتری دارند. علت این دوام بیشتر بخاطر جریان کمتر جویس بر روی کویل‌ها است، و آن‌ها با توان وات کمتری کار می‌کنند.

تمام جویسات الکترونیک یکسان تولید نمی‌شوند

بعضی از جویسات الکترونیک نسبت به بقیه زودتر کویل‌های شما را از بین می‌برند. VG به داشتن تفاله‌های بیشتری نسبت به PG شهرت دارد. افرادی که ویپ با جویس حاوی VG بالا مصرف می‌کنند کویل‌هایشان را زودتر از دیگران می‌سوزانند.

بین رنگ ای لیکوئید‌تان و اینکه چقدر سریع باعث تجمع تفاله روی کویل شما می شود که منجر به ایجاد هیت سوخته می شود، ارتباطی وجود دارد. بطور کلی، هرچه جویس الکترونیک تیره‌تر باشد، پسماند بیشتری باقی خواهد گذاشت. هچنین، بسیاری از مصرف کنندگان ویپ متوجه شده‌اند هر چه جویسی شیرین‌تر باشد، کویلشان سریع‌تر از رده خارج می‌شود.

اگر می خواهید بیشترین طول عمر را از کویل‌های خود ببرید، باید جویساتی با رنگ روشن، طعم میوه‌ای و محتوایی با VG کم مصرف کنید.

تمام کویل‌ها یکسان تولید نمی‌شوند

یک راه مطمئن برای جزغاله کردن کویل‌هایتان، بردن توان وات آنها به بالاتر از حد توصیه شده توسط سازنده است. که می‌شود گفت، تمام سازنده‌های مختلف برخورد متفاوتی با طرز تولید کویل‌هایشان دارند. طیف متنوعی در طول عمر بین مارک های مختلف کویل وجود دارد. حتی در مارک‌ها هم، مدل های مختلف می توانند طول عمر بسیار متفاوتی داشته باشند. قبل از اینکه متعهد به خرید شوید، تحقیقات خود را انجام دهید.

یک جست‌وجوی سریع در مقالات بی‌شمار ویپینگ در اینترنت می‌تواند به شما ایده خوبی درباره آنچه می‌خرید، قبل از اینکه پول را خرج کنید، به شما می‌دهد.

اگر کویل جدید من طعم سوختگی دهد چه؟

اگر کویل‌تان را به درستی پرایم کرده باشید اما هنگام مصرف طعم سوختگی دهد، شاید یک ایراد فنی دارید. تولید محصولات دور ریختنی مثل کویل‌ها در مقادیر عظیمی انجام می‌شود. این فرآوری در مقیاس بزرگ به این معنی است که، متأسفانه، همیشه چند جنس معیوب وجود خواهد داشت که از بخش کنترل کیفی رد می‌شوند. خبر خوب این است که استانداردهای تولید در شرکت های پیشروی تولید ویپ بسیار برتر از استانداردهای چند سال پیش است.

نکات اصلی

هیت‌های سوخته آخرین چیزی هستند که کسی خواهانش باشد. برای جلوگیری از خفه شدن بر اثر دود پنبه‌ی سوخته، این چند قدم مهم را دنبال کنید

 • کویل‌تان را درست پرایم کنید
 • زنجیره‌ای ویپ نکشید! ۱۰ ثانیه اضافه‌تر در بین پاف‌ها می‌تواند شما را از یک دنیا عذاب نجات دهد
 • در حد توان وات توصیه شده توسط سازنده بمانید.
 • اگر هیت‌های خشک گرفتید، ادامه ندهید! وضعیت را ارزیابی کنید و ببینید چگونه می توانید آن را اصلاح کنید

ویپر‌های عزیز، به دور از سوختگی بمانید!

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×