خانه محصولات کاربری سبد خرید0
آیا ویپینگ باعث ایجاد ریه پاپ کورنی می شود؟

ریه پاپ‌ کورنی چیست و آیا در اثر وِیپینگ ایجاد می‌شود؟

وقتی استفاده از ویپ را آغاز می‌کنید یا حتی شروع به تحقیق در مورد ویپ‌ها و جویس ها می‌کنید، احتمالاً زمان زیادی طول نمی‌کشد که به اصطلاح «ریه پاپ‌ کورنی» بربخورید.

این نامِ کمی بی‌ضرر، شدت بالقوه این بیماری ریوی را پنهان می‌کند، اما ریه پاپ‌ کورنی دقیقاً چیست و آیا در اثر ویپینگ ایجاد می‌شود؟

ریه پاپ کورنی چیست؟

ریه پاپ کورنی، نام غیرپزشکیِ برونشیت انسدادی است، بیماری ریوی نسبتاً نادری که در اثر استنشاق طولانی مدت برخی از مواد شیمیایی ایجاد می‌شود. این بیماری اولین بار هنگامی کشف شد که بر کارگرانی تاثیر می‌گذاشت که در کارخانه ذرت بو داده کار می‌کردند و ماده شیمیایی طعم‌دهنده دی‌استیل را در زمانی که با روغن داغ مخلوط می‌شد، استنشاق می‌کردند. اکنون مشخص شده است که این بیماری می‌تواند ناشی از مواد شیمیایی غیر از موردی باشد که برای طعم دادن به تنقلات موجود در سینما استفاده می‌شود، اما این نام مستعار باقی مانده است.

ریه پاپ کورنی چیست؟

ریه پاپ کورنی بر برونشیل‌ها یا مجاری کوچک هوا در شش‌های شما تاثیر می‌گذارد که برای جذب موثر اکسیژن ضروری هستند. وقتی مواد شیمیایی همچون دی‌استیل به صورت بخار استنشاق می‌شوند، می‌توانند به این لوله‌های کوچک در ریه شما آسیب برسانند. همان‌طور که بدن شما تلاش می‌کند تا آسیب را بهبود بخشد، گاهی اوقات ممکن است صدمه‌ای ایجاد شود که به باریک کردن این لوله‌های کوچک هوا بینجامد که پیش از این نیز باریک بودند. این امر منجر به مشکل در تنفس می‌شود چرا که ظرفیت ریه کاهش می‌یابد.

ریه پاپ کورنی با وجود نام کمی مبهم، بیماری ریوی بالقوه جدی است. این بیماری بدون پیوند ریه که زندگی را محدود می‌کند، می‌تواند برگشت‌ناپذیر باشد و جالب این است که پیوند ریه یکی از علل متداول ریه پاپ کورنی است. چندین روش درمانی می‌تواند علائم ریه پاپ کورنی را کاهش دهد، از جمله استروئیدها و داروهای اشتنشاقی که راه‌های کوچک هوایی را گسترش می‌دهند. اثربخشی درمان‌های موجود به سطح آسیبی که قبلاً وارد شده است، بستگی دارد.

دی‌استیل چیست؟

دی‌استیل ترکیبی آلی است که به طور طبیعی در نوشیدنی‌های الکلی، محصولات شیر کشت شده، تنباکو و بعضی از میوه‌ها وجود دارد. این محصول فرعیِ فرایندِ تخمیر، چه طبیعی و چه القایی است و هنگامی که استخراج می‌شود، مایع زردرنگی را تشکیل می‌دهد که می‌تواند به عنوان طعم‌دهنده به محصولات دیگر اضافه شود.

دی‌استیل طعم‌دهنده‌ای معمولی است که در صورت نیاز به طعم کره‌ای استفاده می‌شود و هیچ خطر شناخته شده‌ای مرتبط با مصرف آن در غذا یا نوشیدنی وجود ندارد. لازم نیست نگران باشید اسپری با طعم کره باعث ریه پاپ کورنی در شما شود.

مشکلات دی‌استیل زمانی رخ می‌دهد که بخار شده و استنشاق می‌شود. این امر می‌تواند هنگامی باشد که همچون موردِ کارگران کارخانه ذرت بو داده، به روغن داغ اضافه شود یا زمانی باشد که به عنوان طعم‌دهنده در جویس سیگار الکترونیکی استفاده شود. این که چرا این ترکیب باعث آسیب به ریه‌ها می‌شود، به طور کامل شناخته شده نیست، اما اکنون استفاده از دی‌استیل در محصولات غذایی مشمول اقدامات امنیتی شدیدتر است.

آیا ریه پاپ کورنی در اثر ویپینگ ایجاد می‌شود؟

تحقیقات در مورد عوارض جانبی بلند مدت ویپینگ ادامه دارد اما تا امروز هیچ مورد تایید شده‌ای مبنی بر این امر وجود ندارد که ویپینگ مستقیماً به ریه پاپ کورنی منتهی شده باشد. می‌توان ادعا کرد ویپینگ عامل کمک کننده است اما به نظر می‌رسد شواهد اندکی برای پشتیبانی از این ادعا وجود دارد.

اولین مورد از این بیماری که اغلب از نظر پزشکی با ویپینگ مرتبط دانسته می‌شد، در نوجوانی کانادایی در سال 2019 رخ داد که به مدت چندین ماه به شدت از ویپ با جویس طعم‌دار و THC استفاده می‌کرد. در واقع این مورد، برونشیت شدید بود، نه برونشیت انسدادی و بنابراین ریه پاپ کورنی نبود.

همان‌طور که در قسمت قبل ذکر شد، ویپینگ به ریه پاپ کورنی منتهی نمی‌شود، بلکه مواد شیمیایی همچون دی‌استیل که در بعضی از جویس های ویپ استفاده می‌شوند، عامل این موضوع هستند. مایعاتی با طعم کره‌ یا خامه به احتمال زیاد حاوی دی‌استیل هستند، همان‌طور که احتمالاً از طعم‌دهنده استفاده شده در ذرت بو داده انتظار دارید. اما اخیراً در سال 2016، مطالعه‌ای در دانشگاه هاروارد نشان داد 75% از همه جویس های طعم‌دارِ ویپ حاوی دی‌استیل به عنوان جزء ترکیبی است.

خوشبختانه در پی ممنوعیت‌ها در بسیاری از کشورها و افزایش درک از خطرات، دی‌استیل اکنون به ندرت در جویس های ویپ به کار می‌رود. اگرچه دی‌استیل در ایالات متحده ممنوع نیست، تعداد کمی از جویس هایی که به تازگی تولید شده‌اند، حاوی آن هستند و برچسب زدن بهتر در مواردی که هنوز از دی‌استیل استفاده می‌شود، اجتناب از آن را آسان می‌سازد.

اما قبل از اینکه به علت ترس از امنیت خود به سیگار برگردید، بهتر است بدانید تنباکو می‌تواند حاوی 100 تا 700 برابر دی‌استیلِ بیشتر نسبت به جویس های ویپ باشد. جالب اینجا است که با وجود اینکه یک بسته سیگار صدها برابر بیشتر از یک بطری جویس ویپ حاوی دی‌استیل است، هرگز یک مورد تایید شده از ریه پاپ کورنی که مستقیماً به سیگار مرتبط باشد وجود نداشته است.

علائم ریه پاپ کورنی

علائم اصلی ریه پاپ کورنی می‌تواند چندین هفته پس از آسیبی ظاهر شود که از مواد شیمیایی استنشاق شده ایجاد شده است. این موضوع در مقایسه با بیماری‌های ریوی مشابه همچون COPD (بیماری مزمن انسدادی ریه) نسبتاً سریع است که می‌تواند سال‌ها طول بکشد تا گسترش یابد و بر سلامت شما تاثیر بگذارد.

علائم ریه پاپ کورنی

شایع‌ترین علائم عبارتند از:

  • تنگی نفس شدید
  • سرفه خشک مداوم
  • خس‌خس سینه
  • خستگی

این علائم مشابه سرماخوردگی است. اما این علائم در ریه پاپ کورنی به جای بهبود تدریجی، طی هفته‌ها و ماه‌ها گسترش می‌یابند و بدتر می‌شوند.

اگر هنگام استفاده از ویپ، هر یک از این علائم طولانی مدت را تجربه کردید، فوراً استفاده از آن را متوقف کنید و به پزشک متخصص مراجعه کنید. شاید آن‌ها علامت ریه پاپ کورنی نباشند و در واقع احتمالاً نیستند اما بهتر است ایمن باشید تا اینکه متاسف باشید.

جمع بندی

ریه پاپ کورنی یا برونشیت انسدادی، بالقوه تهدیدکننده زندگی است اما خوشبختانه نادر است. غیرممکن نیست اما بسیار بعید است که ریه پاپ کورنی در اثر ویپینگ ایجاد شود، به ویژه اکنون که استفاده از دی‌استیل در مایع ویپ به شدت کاهش یافته است.

بدون شک خطر ویپینگ از سیگار کشیدن کمتر است اما این امر به این معنی نیست که ویپینگ کاملاً بی‌خطر است. هر کسی تصمیم می‌گیرد از ویپ و جویس ویپ استفاده کند، باید خطرات آن را درک کند، هرچند این خطرات نادر باشد.

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×