خانه محصولات کاربری سبد خرید0
آیا ویپنگ موجب دیابت می شود

آیا ویپنگ موجب دیابت می شود؟

مطالعه‌ای اخیر در دانشکده‌ي بهداشت عمومی ‌بلومبرگ جانز‌هاپکینز در مریلند به این نتیجه رسیده است که احتمالاً بین استفاده از سیگار الکترونیکی و دیابت ارتباط وجود داشته باشد. با این حال، شواهد اصلا شفاف نیستند و حتی برخی از محققان این ارتباط را زیر سوال می‌برند.

تحقیقی که در دانشگاه بهداشت عمومی‌در بالتیمور انجام شد، حدوداً 600000 بزرگسال آمریکایی را از سال 2016 تا 2018 مورد بررسی قرار داد. محققان بر روی ارتباط بین بزرگسالانی که سیگار یا ویپ می‌کشیدند و احتمال ابتلای این افراد به دیابت تمرکز داشتند.

نتایج نشان داد که 9٪ از مصرف کنندگان فعلی سیگار الکترونیکی، 5.9٪ از مصرف کنندگان انحصاری سیگار الکترونیکی، و 10.2٪ از مصرف کنندگان هر دو (کسانی که سیگار و ویپ می‌کشند)، طبق اعلام خود افراد، دارای تشخیص دیابت هستند. نتایج در 3 مارچ در مجله‌ي American Journal of Preventive Medicine منتشر شد.

چرا این مطالعه احتمالاً رابطه‌ي واقعی بین ویپ کشیدن و دیابت را نشان نمی‌دهد

اطلاعات استفاده از سیگار الکترونیکی در این مطالعه، از شرکت‌کنندگان با این سوال از افراد جمع‌آوری شده است که آیا تا به حال از سیگار الکترونیکی یا سایر محصولات الکترونیکی «ویپ» استفاده کرده‌اید، حتی فقط یک بار در تمام زندگی‌تان؟ این مطالعه تنها کاربران سیگار الکترونیکی را به عنوان کاربران فعلی سیگار الکترونیکی که هرگز سیگارهای قابل احتراق را استفاده نکرده‌اند، تعریف کرده است و کاربران دوگانه هم به عنوان مصرف کنندگان هم‌زمان سیگار الکترونیکی و سیگارهای قابل احتراق تعریف شده‌اند. شرکت‌کنندگان مبتلا به دیابت توسط این پرسش‌ها شناسایی شدند: آیا تا به حال پزشک یا سایر متخصصان بهداشت به شما گفته‌اند که شما دیابت یا دیابت لب مرز دارید؟

بر اساس این روش، کسانی که حتی یک بار استفاده از سیگار الکترونیکی را گزارش کرده‌اند، به عنوان مصرف کننده‌ي سیگار الکترونیکی در نظر گرفته می‌شوند. اگر این شرکت‌کنندگان نیز گزارش دادند که توسط یک پزشک یا متخصص بهداشت به آن‌ها گفته شده است که دیابت یا دیابت مرزی دارند، محققان این را به عنوان یک ارتباط در نظر گرفتند.

جالب است بدانید که، بر اساس گزارش ملی آمار دیابت برای سال 2020، در میان بزرگسالان آمریکایی با سن 18 سال یا بیشتر، برآوردهای اولیه برای سال‌های 2016-2013 این بود:

  • 34.5 درصد از کل بزرگسالان ایالات متحده، بر اساس سطح گلوکز ناشتا یا A1C، دیابت داشتند.
  • 10.5 درصد از بزرگسالان، بر اساس افزایش گلوکز ناشتا و همچنین سطح A1C پلاسما، دیابت داشتند.
  • 15.3 درصد از بزرگسالان مبتلا به دیابت گزارش دادند که یک متخصص سلامت به آن‌ها گفته است که این بیماری را دارند.

آمار ذکر شده نشان می‌دهد که دیابت وضعیتی است که بیش از یک سوم آمریکایی‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. حتی اگر سیگار یا ویپ نکشند، می‌تواند تشخیص دیابت را برای آن‌ها مطرح شود. صرفاً به دلیل این که شرکت‌کنندگان خود را به عنوان مصرف‌کننده‌ي سیگار الکترونیکی و داشتن تشخیص دیابت اعلام کردند، به هیچ وجه اثبات نمی‌کند که مصرف سیگار علت مستقیم دیابت بوده است.

یکی دیگر از مشکلات کلیدی این تحقیق، روابط مستقیم جانز‌هاپکینز و مایکل بلومبرگ است. بلومبرگ یک مدافع سرسخت مخالف ویپ است و سال‌هاست که از برنامه‌هایی علیه سیگارهای الکترونیکی و ویپ حمایت می‌کند. پتانسیل سوگیری در این مورد، چیزی است که باید در هنگام تبلیغ نتایج در برابر سیگارهای الکترونیکی، در نظر گرفته شود.

در حالی که این مطالعه توسط بسیاری از مقاله‌های خبری در سرزنش ویپ کشیدن ذکر شده است، نتایج تحقیقات آن‌ها هنوز سرشار از عدم قطعیت است.

شیام بیسوال بیان کرده است: «یافته‌ها ثابت نمی‌کنند که ویپ کشیدن مستقیماً احتمال ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهد. بیسوال، محقق ارشد دانشکده‌ی بهداشت عمومی ‌دانشگاه جانزهاپکینز است. عدم قطعیت حتی از سوی یک محقق ارشد، نشانه‌ي روشنی است که نشان می‌دهد ارتباط به همان سادگی که این منابع رسانه‌ای اعلام کرده‌اند نیست.

جنبه دیگری از عدم قطعیت احتمالاً به دلیل روش اجرا شده می‌باشد. پرسشنامه‌ها، خودگزارش‌گری‌ها و نظرسنجی‌ها همگی تنها بر صداقت یک شرکت‌کننده متکی هستند، که در بهترین مواقع می‌تواند یک امر فریبکارانه باشد.

بررسی زمینه ها

بر کسی پوشیده نیست که بلومبرگ طی چند سال گذشته از طرفداران مخالف ویپ کشیدن بوده است. در سال 2019، بلومبرگ 160 میلیون دلار بودجه برای برنامه‌ي بشردوستانه‌ي بلومبرگ برای کاهش “اپیدمی ‌سیگار الکترونیکی جوانان” طراحی شده بود، ارائه داد. علاوه بر این، خیریه‌های بلومبرگ به راحتی به عنوان همکاران سازمان بهداشت جهانی بدون تنباکو یافت می‌شوند. علی‌رغم فواید واضح ویپ کشیدن در کمک به کاهش آسیب دخانیات، اغلب در این طرح‌ها با سیگار کشیدن ترکیب می‌شود.

ارتباط بین سیگار کشیدن سنتی و دیابت کاملاً شناخته شده و مستند است. مکانیسم اصلی که در آن سیگار منجر به دیابت و دیابت نوع II می‌شود، از طریق افزایش سطح قند خون ناشی از واکنش ناشی از نیکوتین است. این ارتباط بین سیگار و دیابت اکنون تنها بر اساس محتوای نیکوتین به سیگارهای الکترونیکی و ویپ کشیدن، راه پیدا کرده است.

با چنین رابطه‌ی شناخته شده‌ای بین سیگار کشیدن سنتی و دیابت، یک نگرانی در مورد این که چگونه هنوز درباره‌ی رابطه بین ویپ و دیابت تردید وجود دارد، ایجاد می‌شود. حتی از طریق مطالعه‌ي جانز‌هاپکینز نیز هنوز عدم قطعیت وجود دارد. روشن می‌شود که این رابطه ممکن است به وضوح به آن صورتی که بسیاری از مقالات خبری در سال‌های گذشته نشان داده اند، مضر نباشد.

از نظر دیابت، ارتباط بین سیگار کشیدن سنتی و ویپ با توجه به محتوای نیکوتین بین این دو، حتی بیشتر می‌شود. سیگارهای سنتی معمولاً دارای محتوای نیکوتین 10 میلی گرم در هر سیگار هستند که یک تا دو میلی گرم از آن در طول فرآیند سیگار کشیدن وارد بدن فرد سیگاری می‌شود. در سوی دیگر، بسیاری از علاقه‌مندان ویپ، میزان نیکوتین بسیار کمتری نسبت به سیگارهای سنتی را انتخاب می‌کنند، حتی برخی از آن‌ها حالت نیکوتین صفر در جویس خود را ترجیح می‌دهند.

در حالی که طیف وسیعی از گزینه‌ها در رابطه با درصد نیکوتین در جویس‌ها وجود دارد، مطالعه‌ای در سال 2019 نشان داد که هنگام بررسی جویس‌هایی با محتوای نیکوتین مشابه، جذب نیکوتین به طور قابل‌توجهی کمتر از سیگارهای قابل احتراق است. تحت تأثیر بودن با نیکوتین کم یا بدون نیکوتین در هنگام کشیدن ویپ، به این معنی است که خطر ابتلا به دیابت و دیابت نوع دوم به شدت کاهش می‌یابد.

برای نشان دادن بیشتر این نکته، مطالعه‌ی دیگری به این نتیجه رسید که برای دست‌یابی به جذب نیکوتین مشابه با سیگار کشیدن، باید جویس حاوی نزدیک به 50 میلی گرم در هر میلی لیتر را انتخاب کرد. این به طور کلی یک جویس با قدرت بسیار بالا است که معمولاً فقط در سالت نیکوتین یافت می‌شود.

سالت نیکوتین، همان‌طور که به صورت محاوره‌ای به آن اشاره می‌شود، تا حدودی از آنچه که معمولاً در هنگام ویپ کشیدن در نظر گرفته می‌شود، فاصله دارد، زیرا عموماً بیشتر به طور مستقیم برای ترک سیگار از طریق جذب نیکوتین بالا برای مبارزه با ترک سیگار استفاده می‌شود. ویپرهایی که سالت نیکوتین را انتخاب می‌کنند ، معمولاً کسانی هستند که به طور خاص به دنبال راه‌هایی برای دریافت مقادیر بالای نیکوتین هستند، که تنها بخش کوچکی از ویپ کشیدن، برای بسیاری از افراد است.

خلاصه

این مطالعه‌ي جدید از دانشکده بهداشت عمومی بلومبرگ ‌جانز‌هاپکینز، منبع استنادهای متعددی از بسیاری از مقالات خبری بوده است. در حالی که این مقالات نتایج مطالعه را به عنوان شواهد قطعی در نظر می‌گیرند، حتی محققان ارشدی که در این مطالعه شرکت کرده‌اند هنوز عدم قطعیت دارند. احتمالاً به دلیل مخالفت شفاف بلومبرگ در برابر ویپ کشیدن، این عدم قطعیت‌ها نسبتاً نادیده گرفته شده‌اند تا این تصور ذهنی تقویت شود که ویپ کشیدن دارای مشخصات خطر مشابهی با سیگار کشیدن سنتی است.

این باور که سیگارهای الکترونیکی و ویپ‌ها تقریباً پتانسیل‌های سنتی سیگارها برای ایجاد دیابت را دارند، عمدتاً بی اساس است. از نظر خطر ابتلا به دیابت به دنبال مصرف نیکوتین، این امر حتی بیشتر از این نیز نفی می‌شود، به ویژه هنگامی‌که کاربرانی را که جویس های با کمتر از 50 میلی گرم در میلی لیتر نیکوتین را انتخاب می‌کنند، در نظر بگیریم. همان‌طور که مطالعات دیگر نشان می‌دهند، قند خون تقریباً به اندازه‌ی سیگار کشیدن معمولی افزایش نمی‌یابد.

رویکرد عمل گرایانه به این موضوع، مشاهده‌ي نتایج مطالعه با شک و تردید سالم به دلیل پشتوانه‌ي ضد ویپ کشیدن واضحی است که تحقیق دارد. قبل از تعیین همبستگی واقعی باید مطالعات بیشتری انجام شود.

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×