خانه محصولات کاربری سبد خرید0
ویپ چقدر نیکوتین دارد؟

ویپ چقدر نیکوتین دارد؟

ویپ کشیدن تبدیل به جایگزین معروفی برای سیگار شده است و افراد زیادی به سیگارهای الکترونیکی و دیگر دستگاه‌های ویپ روی آورده‌اند. با این حال بسیاری هستند که از تفاوت سطح نیکوتین بین سیگار و ویپ خبر ندارند. دقیقاً چه قدر نیکوتین در ویپ است و در مقایسه با سیگار چه فرقی دارد؟

جواب این پرسش‌ها سرراست نیست. اولاً مقدار نیکوتین در ویپ با مقدار آن در یک پاف از ویپ دو پرسش متفاوت با دو پاسخ بسیار متفاوت است.

ثانیاً عوامل بسیاری روی مقدار نیکوتین در ویپ اثر می‌گذارند؛ مثلاً غلظت نیکوتین ای‌جویس مورد استفاده، اندازه‌ی مخزن، قدرت دستگاه و مقاومت کویل.

نوع نیکوتین در سیگار و نوع نیکوتین در ویپ همیشه یکسان نیستند و این قضیه تفاوت‌ها را حتی بیش از پیش پیچیده می‌کند.

ما در این دستورالعمل توضیح می‌دهیم که خود نیکوتین و تفاوت بین نیکوتین در ویپ و سیگار چیست، مقدار نیکوتین در سیگار چه قدر است و چه طور باید مقدار نیکوتین در ویپ را محاسبه کنیم.

علاوه بر این یک روش سخت برای تخمین زدن مقدار نیکوتین در هر پاف به هنگام استفاده از ماد ویپ، پاد ویپ یا ویپ یک‌بارمصرف یاد می‌گیرید.

سر جایتان بنشینید، کویل‌هایتان را پر کنید و آماده شوید تا سفری به سمت یاد گرفتن، محاسبه و کنترل مقدار نیکوتین در ویپتان آغاز کنید.

نیکوتین چیست و چرا این قدر اعتیادآور است؟

نیکوتین در محصولات متنوع توتون از جمله سیگار، سیگار برگ، توتون جویدنی و جویس ویپ (یا ای‌جویس) یافت می‌شود.

نیکوتین محرّکی است که بر سیستم عصبی اثر می‌گذارد و با اعتیادآوری بالایی که دارد شناخته شده است. دلیلش این است که نیکوتین سبب ترشح دوپامین در مغز می‌شود که یک ناقل عصبی مربوط به حس لذّت و پاداش است. هجوم سریع حس لذّت ترک کردن این ماده را برای آدم سخت می‌کند.

سیستم حس پاداش مغز به مرور زمان برای ترشح دوپامین وابسته‌ی دارو شده و به اعتیاد منجر می‌شود.

نیکوتین بر دیگر ناقل‌های عصبی مغز مثل استیل‌کولین و نوراپی‌نفرین هم اثر می‌گذارد که می‌تواند خُلق، تمرکز و سطح انرژی را تحت تأثیر قرار داده و بیش از پیش موجب اعتیاد شود.

نیکوتین چه طور جذب بدن می‌شود؟

هنگامی که شخص دود سیگار یا بخار ویپ را که دارای نیکوتین است استنشاق می‌کند، سریع به ریه‌هایش می‌رسد، آن جا جذب جریان خون می‌شود و در بدن به چرخش در می‌آید.

از طریق پوست و غشاهای مخاطی مثل دهان، بینی و چشم‌ها هم می‌تواند جذب می‌شود.

ویپ کشیدن

هنگامی که شخصی ویپ می‌کشد، سیگار الکترونیکی یا دستگاه ویپ یک محلول مایع را حرارت می‌دهد (ای‌لیکوئید یا جویس ویپ هم شناخته می‌شود) که نیکوتین، رایحه، پروپیلن گلیکول و/یا گلیسیرین گیاهی دارد.

کویل درون دستگاه ای‌لیکوئید را حرارت داده، بخار می‌کند و به صورت آئروسول یا بخار استنشاق می‌شود. نیکوتین از طریق ریه‌ها جذب جریان خون شده و از آن جا در بدن و مغز گردش می‌کند.

سیگار

هنگامی که شخصی سیگار می‌کشد، برگ‌های توتون می‌سوزند و دودشان به درون ریه کشیده می‌شود. این دود به شکل بخار خود نیکوتین (و مواد شیمیایی سمی بی‌شمار دیگری) دارد که از طریق ریه جذب جریان خون می‌شود.

نیکوتین از آن جا به مغز می‌رود، به گیرنده‌ها متصل و منجر به ترشح دوپامین می‌شود. این امر باعث حس لذّت‌بخشی شده که همراه با سیگار کشیدن ایجاد می‌شود.

آیا بین نیکوتین سیگار و ویپ فرقی هست؟

شاید از خودتان بپرسید آیا فرقی بین نیکوتین بسته‌ی سیگار مورد علاقه‌یتان با ویپ مورد علاقه‌یتان وجود دارد؟ اول بیایید هر کدام را تجزیه و تحلیل کنیم.

نیکوتین توتون

نیکوتین یک ترکیب شیمیایی طبیعی است که در برگ‌های گیاه توتون یافت می‌شود و به هنگام سوزانده و استنشاق شدن جذب بدن می‌شود.

ای‌جویس خالص

ای‌جویس خالص یا فری بیس به ای‌لیکوئیدی می‌گویند که از نیکوتین به شکل خالص و طبیعیش ساخته شده باشد. رایج‌ترین نوع ای‌جویس همین است و با استخراج نیکوتین از برگ‌های توتون و اضافه کردنش به پایه‌ی پروپیلن گلیکول (PG) و گلیسیرین گیاهی (VG) همراه با رایحه‌ها ساخته می‌شود. نیکوتینی که در ای‌جویس خالص استفاده می‌شود از لحاظ شیمیایی دستکاری نشده است و به همین خاطر گلو را بیشتر اذیت می‌کند و جذب نیکوتین کمتری دارد. ای‌جویس خالص به طور معمول در مخزن‌ها و مادهای ویپ ساب‌اُهم استفاده می‌شود و برای بخار کردن به طور مناسب به وات بالاتری احتیاج دارد.

نیکوتین سالت (نمک)

ای‌جویس نیکوتین سالت (یا نیک‌سالت) یک ای‌لیکوئید با ترکیبی از نیکوتین و یک اسید آلی (بنزوئیک اسید) است. به همان شکل ای‌جویس معمولی جذب بدن می‌شود فقط به خاطر بنزوئیک اسیدی اضافه‌ای که دارد سریع‌تر جذب می‌شود. بنزوئیک اسید سطح pH نیکوتین را کم می‌کند و باعث می‌شود راحت‌تر جذب جریان خون شود.

وقتی بخار استنشاق شود، وارد ریه‌ها شده و از طریق آلوئول‌ها –کیسه‌های هوایی ریز درون ریه– جذب خون می‌شود. از آن‌جا در بدن پخش شده و بین اندام‌های مختلف مثل مغز، قلب و ریه‌ها توزیع می‌شود.

چه طور مصرف نیکوتین را محاسبه کنیم؟

حالا که شکل‌های مختلف نیکوتین را تجزیه و تحلیل کردیم، زمان آن رسیده که بفهمیم چه قدر جذب بدن‌هایمان می‌شود.

سطح نیکوتین در ویپ و سیگار می‌تواند بر مبنای چندین عامل، از جمله نوع دستگاه یا برند سیگار، توان محلول نیکوتین یا توتون و عادات سیگار یا ویپ کشیدن شخصی، با هم فرق کند. با این همه، چندین دستورالعمل عمومی هست که به هنگام محاسبه‌ی مقدار نیکوتین موجود ویپ در مقایسه با سیگار می‌توان از آن‌ها پیروی کرد.

سیگار

یک سیگار به طور میانگین حدود ۱۲ میلی‌گرم نیکوتین دارد ولی ممکن است این مقدار بر حسب برند یا نوع سیگار از ۸ تا ۲۰ میلی‌گرم تنوع داشته باشد.

برای تعیین دریافت کلّی، مقدار نیکوتین هر سیگار را در تعداد سیگارهایی که روزانه کشیده می‌شود ضرب کنید.

مثلاً: اگر کسی روزی ۲۰ سیگار بکشد، و هر سیگار ۱۲ میلی‌گرم نیکوتین داشته باشد، دریافت نیکوتین روزانه‌اش ۲۴۰ میلی‌گرم است.

ویپ کشیدن

سطح نیکوتین در ای‌لیکوئیدهای ویپ معمولاً بر حسب میلی‌گرم بر میلی‌لیتر (mg/ml) یا درصد بر حجم کل ای‌لیکوئید اندازه‌گیری می‌شود.

برای تعیین دریافت کلّی، مقدار نیکوتین بر میلی‌لیتر را در مقدار ای‌لیکوئید مصرفی روزانه ضرب کنید.

مثلاً: اگر کسی روزانه ۵ میلی‌لیتر ای‌لیکوئید بکشد، و ای‌لیکوئیدش ۶ میلی‌گرم بر میلی‌لیتر نیکوتین داشته باشد، دریافت نیکوتین روزانه‌اش ۳۰ میلی‌گرم است.

محاسبه‌ی مقدار نیکوتین در هر پاف

تعیین مقدار نیکوتین در هر پاف ویپ به خاطر عوامل مختلفی مثل مقاومت دستگاه، مقاومت کویل، جریان هوا، وات دستگاه و طول مدت پاف می‌تواند دشوار باشد. با این حال می‌توانید با استفاده از این روش عمومی مقدار نیکوتین را تخمین بزنید:

 1. روی برچسب ای‌لیکوئید یا در وب‌سایت تولیدکننده دنبال غلطت نیکوتین در ای‌لیکوئیدتان بگردید. به میلی‌گرم بر میلی‌لیتر اندازه‌گیری شده است (مثلاً: ۶ mg/ml).
 2. مخزن یا پاد را پر کنید
 3. غلظت نیکوتین را در حجم ای‌لیکوئید داخل سیستم مخزن یا پاد را ضرب کنید تا مقدار کلّی نیکوتین را پیدا کنید (مثلاً 6 mg/ml ضربدر 2 ml اندازه‌ی پاد = 12 mg مقدار کل).
 4. از ویپ استفاده کنید و پاف‌هایتان را بشمارید. می‌توانید از پاف‌شماری که روی خیلی از ویپ‌ها هست هم استفاده کنید.
 5. وقتی همه‌ی ای‌جویس درون مخزن را کشیدید، مقدار نیکوتین کل را تقسیم بر مقدار پاف‌ها کنید تا مقدار نیکوتین در هر پاف به دست بیاید. (مثلاً: 12 mg ÷ تعداد پاف‌ها).

مثلاً اگر یک پاد/مخزن ۲ میلی‌لیتری را با ای‌لیکوئید ۶ میلی‌گرم بر میلی‌لیتر پر کنید، کل مقدار نیکوتین ۱۲ میلی‌گرم است. اگر با ۱۰۰ پاف مخزن را تمام کنید مقدار نیکوتین در هر پاف تقریباً ۰.۱۲ میلی‌گرم است (۱۰۰ ÷ ۱۲).

به خاطر داشته باشید که این فقط یک تخمین است و مقدار نیکوتین می‌تواند بسته به بسیاری از عوامل فرق کند.

محاسبه‌ی مصرف نیکوتین با ویپ یک‌بارمصرف

بله، این کار را هم می‌توانید بکنید! چون یک‌بارمصرف‌ها هم از قبل با مقدار معینی از ای‌لیکوئید با توان معینی پر شده‌اند و بر حسب مناسبت با تعداد پاف‌های معینی درجه‌بندی شده‌اند که مصرف نیکوتین تخمینی شما در هر پاف را سرراست تعیین می‌کند.

مثلاً فرض کنیم یک ویپ یک‌بارمصرف ۵۰ میلی‌گرم بر میلی‌لیتر خریده‌اید که با ۱۲ میلی‌لیتر ای‌جویس پر شده است. درجه‌اش ۵۰۰۰ پاف است. برای تعیین مقدار نیکوتین در هر پاف، اول باید کل مقدار نیکوتین را با ضرب کردن مقدار نیکوتین بر میلی‌لیتر (۵۰ میلی‌گرم بر میلی‌لیتر) در مقدار کل ای‌جویس (۱۲ میلی‌لیتر) پیدا کنید. ۵۰ ضرب در ۱۲ مساوی ۶۰۰ میلی‌گرم کل مقدار نیکوتین در ویپ یک‌بارمصرف است.

سپس کل مقدار نیکوتین (۶۰۰ میلی‌گرم) را تقسیم بر تعداد پاف‌های دستگاه (۵۰۰۰) می‌کنیم.

۶۰۰ تقسیم بر ۵۰۰۰ مساوی ۰.۱۲ میلی‌گرم نیکوتین در هر پاف.

دیگر عوامل مؤثر بر مصرف نیکوتین

ما روش محاسبه‌ی مقدار نیکوتین مصرفی را تعیین کردیم، پس حتماً همین مقدار می‌شود، مگر نه؟

در واقع قبل از این که سطح دقیق مصرف نیکوتینمان را معین کنیم، باید به چند موضوع دیگر بپردازیم. البته خیالتان راحت باشد، کمی آموزش سبک کمک زیادی می‌کند. بیایید دو نوع آدم مختلف در مسابقه‌ی بوکس را مقایسه کنیم.

نفر اول –بیایید نامش را بوکسور الف بگذاریم– بیشتر دوران بزرگسالیش را به طور حرفه‌ای تمرین کرده است و یکی از بهترین‌های دنیا به شمار می‌رود. نفر بعد –بوکسور ب– نیمه‌حرفه‌ای است و فقط چند سالی تمرین کرده است.

اگر از جفتشان بخواهید مشت بزنند، چه کسی مشت محکم‌تری می‌زند؟ معلوم است، بوکسور الف!

این چه ربطی به دستگاه ویپ دارد؟

دستگاه هر چه قدر قوی‌تر باشد، نیکوتین بیشتری در هر پاف دریافت می‌کنید. ولی عناصر دیگری هم به این موضوع بستگی دارند که توضیح خواهیم داد.

ویپ کشیدن MTL در مقایسه با DTL

فرض کنید می‌خواهید مصرف نیکوتینتان را دقیق محاسبه کنید. در این صورت باید حواستان به ترفندهای ویپ کشیدن و نوع دستگاه مورد استفاده باشد، چون می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی روی جذب نیکوتین بگذارد.

حالا ویپ کشیدن MTL و DTL را معرفی می‌کنیم. اما این دو دقیقاً چه معنایی می‌دهند؟

ویپ کشیدن MTL (دهان‌به‌ریه) و DTL (مستقیم‌به‌ریه) دو سبک مختلف هستند که تجربیات ویپ کشیدن متفاوتی ایجاد می‌کنند:

 • در ویپ کشیدن MTL یک پاف بخار در دهانتان می‌گیرید، یک لحظه نگهش می‌دارید و بعد وارد ریه می‌کنید. این سبک ویپ کشیدن تجربه‌ای مشابه با سیگار کشیدن به وجود می‌آورد و اغلب برای افرادی که تازگی به ویپ رو آورده‌اند یا سعی دارند سیگار را ترک کنند پیشنهاد می‌شود. برای ویپ کشیدن MTL به طور معمول از دستگاه‌هایی با وات پایین استفاده می‌شود که در هر پاف بخار کمتری تولید می‌کنند.
 • از طرف دیگر در ویپ کشیدن DTL پاف بخار را مستقیم به ریه می‌فرستند؛ شبیه یک نفس عمیق. این سبک ویپ کشیدن ابرهای بزرگ‌تری از دود تولید می‌کند و اغلب مورد استفاده‌ی کسانی است که دنبال تجربیات سنگین‌تر ویپ کشیدن هستند. ویپ کشیدن DTL به طور معمول با دستگاه‌هایی که وات بالا دارند و با هر پاف بخار بیشتری تولید می‌کنند انجام می‌شود.

با کلیک بر روی این جا درباره‌ی تفاوت بین ویپ کشیدن MTL و DTL اطلاعات بیشتری کسب کنید.

آیا تفاوتی بین ویپ کشیدن MTL و DTL در دریافت نیکوتین وجود دارد؟

ویپ‌های MTL  به طور عمومی نسبت به DTLها در هر پاف نیکوتین کمتری دارند. دلیلش این است که در ویپ کشیدن به روش MTL پاف‌های کوچک‌تر و ضعیف‌تری می‌گیرید، به این صورت مقدار کمتری از ای‌لیکوئید بخار شده و نیکوتین کمتری استنشاق می‌شود. در ویپ کشیدن DTL بر خلاف مدل دیگر پاف‌های بزرگ‌تر و قوی‌تری می‌گیرید، ای‌لیکوئید بیشتری بخار شده و در هر پاف نیکوتین بیشتری استنشاق می‌شود.

دستگاه‌های ساب‌اُهم چه طور هستند؟

دستگاه ساب‌اهم یک دستگاه ویپ کشیدن است که کویلی با مقاومت کمتر از یک اُهم دارد. به هنگام استفاده از یک دستگاه ساب‌اهم، کویلش سریع‌تر و با دمای بیشتری داغ می‌شود که ابرهایی بزرگ‌تر از بخار با رایحه‌ای شدیدتر می‌سازد در رابطه با سطح نیکوتین، ویپ کشیدن با ساب‌اهم می‌تواند بر توان آسیب اثر بگذارد. از آن جایی دستگاه‌های ساب‌اهم بخار بیشتری تولید می‌کنند، می‌توانند نیکوتین بیشتری در هر پاف ایجاد کرده و مصرف کلّی را شدیدتر کنند. در نتیجه بسیاری از کسانی که ویپ می‌کشند، به هنگام استفاده از دستگاه ساب‌اهم، ای‌لیکوئیدی با توان پایین‌تر انتخاب می‌کنند.

انتخاب دستگاه مناسب برای ای‌جویس شما

باید حواستان به انواع مختلف نیکوتین (خالص یا نمک نیکوتین) و نوع دستگاهی که استفاده می‌کنید باشد. بیایید این طور فرض کنیم که شما موارد زیر را دارید:

 • یک مخزن با ۵۰ میلی‌گرم ای‌جویس نیک‌سالت
 • کویل ساب‌اهم
 • یک ماد که روی ۱۰۰ وات تنظیم شده است

با این موارد حتی یک پاف ویپ کشیدن می‌تواند به آسانی باعث شود مقدار بیش از حدی نیکوتین جذب کنید و حالتان خراب شود. نیکوتین بیش از اندازه سبب ایجاد علائم زیر می‌شود:

 • تهوع و استفراغ
 • سردرد
 • گیجی
 • ضربان قلب سریع یا نامنظم
 • دشواری در تنفس
 • عرق کردن

ای‌جویس نیک‌سالت نسبت به ای‌جویس قدیمی غلظت بالاتری از نیکوتین دارد که یعنی قوی‌تر از آن است.

دستگاه‌های ویپ کشیدن قوی می‌توانند بیشتر و سریع‌تر نیکوتین تولید کنند که باعث افزایش خطرناک دریافت نیکوتین می‌شود.

بنابراین توصیه می‌شود ای‌جویس نیک‌سالت را با دستگاه ویپ قوی نکشید. در عوض یک ویپ پاد ضعیف با مقاومت کویل ۰.۸Ω یا بیشتر انتخاب کنید.

سخن پایانی

فهمیدن فرق بین سطح نیکوتین در سیگار و ویپ برای هر کس که به دنبال تنظیم کردن مقدار دریافتی نیکوتینش باشد ضروری است.

با این که می‌توانید با محاسبه‌ی تخمینی دریافت نیکوتینتان در هر پاف، برآوردهایی نزدیک به واقعیت داشته باشید، ولی عوامل بسیاری مثل مقاومت کویل، مقدار وات دستگاهی که با آن ویپ می‌کشید و میزان جریان هوا هم در این مسئله درگیر هستند که تعیین دقیق مقدار نیکوتین را سخت می‌کنند.

در عوض با استفاده از توان ای‌جویس (بر حسب میلی‌گرم بر میلی‌لیتر) و مقدار ای‌جویسی که در مخزن جا می‌شود مقدار دریافتی نیکوتینتان را محاسبه کنید. این ساده‌ترین و سرراست‌ترین راه کنترل و فهمیدن مقدار دریافتی نیکوتینتان است.

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×