خانه محصولات کاربری سبد خرید0
تفاوت جویس ویپ (فری بیس) و سالت نیکوتین چیست؟

تفاوت جویس ویپ (فری بیس) و سالت نیکوتین چیست؟

در مدت کوتاهی شاهد نوآوری عظیمی در صنعت ویپینگ بوده ایم؛ اما سالت نیکوتین‌ها چگونه این تحول را ایجاد کرده‌اند؟

سالت نیکوتین‌ها (معمولاً به اختصار به آن‌ها nic salts گفته می شود) چند سالی است که در بین ای لیکوئیدها وجود دارند؛ اما اخیراً به‌عنوان نوآوری بی‌نظیر برای ویپینگی به‌یادماندنی محبوبیت پیداکرده‌اند. همین ابتدای کار این موضوع را روشن کنیم که سالت نیکوتین‌ حاوی نمک NO است و بر میزان سدیم دریافتی شما تأثیری نخواهد داشت.

محبوبیت آن‌ها برای اولین بار در ایالات‌متحده رواج یافت و تقریباً این موضوع در ارتباط با با پاد سیستم JUUL بود که یک ای لیکوئید با 50٪ سالت نیکوتین را در آمریکا ارائه می‌کرد؛ اما به دلیل مقررات سخت‌گیرانه‌تر تعیین‌شده توسط دستورالعمل محصولات تنباکو در آمریکا که حداکثر سطح نیکوتین را تا 20٪ مجاز می‌داند، این مورد در حال حاضر فقط در اتحادیه اروپا در دسترس است.

در پاسخ به این افزایش سریع محبوبیت و تقاضا، ما به‌طور گسترده تحقیق کرده و طیف های سالت نیکوتین‌ خود را توسعه داده‌ایم تا در میان نوآورانه‌ترین‌ها در جهان قرار بگیریم. ما این راهنما را به‌دقت تهیه‌کرده‌ایم تا به شما در درک کامل سالت نیکوتین‌ها کمک کند و بتوانید آگاهانه آن‌ها را انتخاب یا حتی رد کنید.

نیکوتین فری بیس چیست؟

بهتر است رایج‌ترین شکل جایگزین و در دسترس نیکوتین (فری بیس) را به‌درستی بشناسیم تا تفاوت‌های آن با نیکوتین سالت‌ها را کاملاً متوجه شویم.

منشأ نیکوتین فری بیس مربوط به دهه‌ی 1960 است، زمانی که شرکت فیلیپ موریس اینترنشنال (صاحب برند مارلبرو) تحقیقاتی را انجام داد و متوجه شد که نیکوتین فری بیس می‌تواند محصولی خالص‌تر و لذت‌بخش‌تر تولید کند، ازاین‌رو در سیگار، محصولات جایگزین نیکوتین (ازجمله آدامس و چسب و غیره) و جویس های ویپ بسیار محبوب است. یادتان باشد که امکان خرید جویس ویپ به صورت حضوری و آنلاین در گوگرد فراهم است.

فری بیس سازی فرآیند تغییر نیکوتین از حالت طبیعی «سالت» به حالت بیس «خالص» است. این روش تأثیر نیکوتین را بدون افزایش دوز بیشتر می‌کند به همین دلیل است که در بین ویپرها محبوب است زیرا به‌طور بالقوه می‌تواند راه‌حل مقرون‌به‌صرفه تری ایجاد کند. همان‌طور که از نام آن پیداست، پروتون‌های سالت با استفاده از آمونیاک (ماده قلیایی) از بین می‌روند، زیرا آمونیاک سطح pH سالت را بالا می‌برد و آن را به حالت پروتون زدایی شده «فری بیس» تبدیل می‌کند. جهت خرید فری بیس از فروشگاه ما بازدید کنید.

بااین‌حال، ممکن است ایده آل‌ترین تجربه را برای همه ویپرها فراهم نکند و برخی سالت نیکوتین را ترجیح ‌دهند، اما علت آن چیست؟

تفاوت بزرگ جویس ویپ با نیکوتین سالت

بیشتر ویپرها هدف مشترکی دارند یعنی می‌خواهند حسی را که از ویپینگ به دست می‌آورند، مشابه سیگار کشیدن باشد. ازاین‌رو برای مؤثرترین عملکرد، نیکوتین رسانی به بدن باید تا حد امکان مشابه یک سیگار معمولی باشد.

پیش‌ازاین، ویپرها فقط این گزینه را داشتند که نیکوتین فری بیس را در جویس ویپ خود استفاده کنند که به دلیل مقدار pH بالاتر، بیشتر در سمت طیف قلیایی قرار دارد که دوزهای بالای آن برای مصرف‌کنندگان می‌تواند مطلوب نباشد.

بسته به تجربه قبلی مصرف‌کننده سیگار و ویپ، مقدار زیاد نیکوتین فری‌بیس می‌تواند به‌شدت برای گلو زننده باشد که در این صورت نمی‌توان از آن لذت کامل برد. پیامد آن این است که ویپرهای تازه‌کارتر اغلب محتوای نیکوتین مایع خود را کاهش می‌دهند تا تأثیر ملایم‌تری روی گلویشان داشته باشد.

بااین‌حال، این کار می‌تواند در مواردی بسیار ریسکی باشد، زیرا با کاهش سریع سطح نیکوتین، درصورتی‌که مصرف‌کنندگان هوس‌های اولیه خود را ارضا نکنند، ریسک زیادی وجود دارد که آن‌ها وسوسه شوند و دوباره به مصرف سیگار روی‌آورند.

گزینه دیگری که وجود دارد این است که مصرف‌کنندگان پک‌های بیشتری به پیپ می‌زنند تا هوس خود را برآورده کنند که این امر استفاده از جویس ها را بیشتر می‌کند و باعث کاهش صرفه‌جویی در هزینه‌های وعده داده‌شده، می‌شود و ممکن است بی‌انگیزگی ایجاد کند.

ازاین‌رو هنگام توسعه طیف‌های سالت نیکوتین، سعی می شود که نقطه مناسبی بین ارضای کامل میل به نیکوتین و دریافت تجربه‌ای بسیار ملایم (شبیه ابریشم) از کشیدن ویپ که بتوان آن را به‌دفعات موردنیاز استفاده کرد، پیدا کرد. قبل از اینکه راز دستیابی به آن را فاش کنیم، ابتدا به شما اطلاعات کاملی درباره چیستی سالت نیکوتین ارائه می‌دهیم.

سالت نیکوتین دقیقاً چیست؟

در ابتدا به این نکته‌ی مهم اشاره‌کنیم که این ماده بر پایه‌ی کلرید سدیم معمولی که به‌عنوان نمک خوراکی نیز شناخته می‌شود، نیست؛ بنابراین باعث نمی‌شود جویس ویپ شما طعم نمکی بدهد، یا میزان جذب سدیم شما را افزایش دهد.

این اصطلاح از شیمی می‌آید، جایی که نمک‌ها از واکنش‌های شیمیایی تشکیل می‌شوند که دارای بارهای مثبت (اسیدی) و منفی (باز) هستند.

در برگ‌های تنباکو، نیکوتین موجود در ترکیب شیمیایی نمک است. نکته مهم این است که شاید برگ‌های تنباکو فقط در حالت نمکی حاوی نیکوتین باشند و این نمک‌های نیکوتین دقیقاً همان‌هایی هستند که از نظر شیمیایی برای تولید نیکوتین فری‌بیس اصلاح می‌شوند.

بااین‌حال، ترکیب شیمیایی سالت نیکوتین‌ به طرز جالبی دارای یک باز ضعیف است که به دنبال ذرات باردار مثبت (پروتون) است تا بتواند پایدار شود (یونیزه شوند). ازآنجایی‌که یون‌ها به‌سختی در غشای سلولی ما حرکت می‌کنند، رسیدن آن‌ها به گیرنده‌های نیکوتین بدن ما سخت است.

سالت نیکوتین‌های اصلاح‌نشده‌ای که می‌توانند به PG/VG که ای لیکوئید را می‌سازد اضافه شوند، باید در دماهای بسیار ویپ شوند تا نیکوتین مؤثر واقع شود. حتی اگر این امر امکان‌پذیر باشد، جذب نیکوتین همچنان پایین‌تر از معادل فری بیس آن خواهد بود. ازاین‌رو، برای اینکه سالت نیکوتین‌ها در ویپینگ مؤثرتر باشند، نیاز به اصلاح شیمیایی دارند.

بهینه‌سازی سالت نیکوتین‌ها برای ویپینگ

درحالی‌که یک شیمیدان دوست دارد تمام جزئیات فنی را که اکنون می‌توانیم در مورد چگونگی تکمیل فرمول خود بگوییم، بشنود، ما نمی‌خواهیم شما را با گفتن اینکه دقیقاً چگونه ساختار مولکولی تغییر داده می شود خسته یا گیج کنیم. برای خلاصه کردن این پروسه طولانی باید بگوییم که همه‌چیز به سطوح pH مربوط است.

دانشمندان باهوش در آزمایشگاه این نظریه را مطرح کردند که برای تولید بخارپذیرترین سالت نیکوتین‌ها، باید اسیدیته سالت نیکوتین‌ را افزایش دهید تا بتوانید دوزهای بالاتری از نیکوتین را بدون این‌که گلو را بزند، به بدن برسانید.

اسیدها و نیکوتین به‌خوبی با یکدیگر پیوند دارند و اسیدهای خاصی وجود دارند که به‌طور طبیعی در هر سلول بدن انسان وجود دارند و سالت نیکوتین‌ها را هنگام تبخیر بسیار مؤثر می‌کنند.

در سالت نیکوتین ها از اسیدهای بنزوئیک و سیتریک، بسته به آنچه برای طعم نیکوتین سالت بهینه است استفاده می شود تا سه مزیت غیرقابل‌انکار ارائه شود:

 • تغییر ساختار شیمیایی نیکوتین به‌طوری‌که می‌تواند بسیار سریع‌تر توسط بدن ما جذب شود.
 • کاهش قابل توجه دمایی که سالت نیکوتین‌ها در آن بخار می شوند.
 • کاهش سطح pH که در هنگام ویپینگ، تجربه بسیار نرم‌تری برای گلو به همراه دارد.

از طریق بهینه‌سازی سالت نیکوتین بدین‌ شکل، ما می‌توانیم مشابه‌ترین غلظت نیکوتین را مانند یک سیگار تنباکویی معمولی در یک دوره زمانی مشابه به جریان خون برسانیم.

رقابت سالت نیکوتین در برابر جویس ویپ (فری بیس)

اکنون که دانشی در این مورد کسب کرده‌اید، می‌توانیم به‌سرعت تفاوت‌های کلیدی بین سالت نیکوتین و نیکوتین فری بیس را باهم مقایسه کنیم تا بتوانید انتخاب کنید که کدام‌یک برای شما بهتر هستند.

مهمترین حقایق در مورد نیکوتین سالت‌ها

 • حاوی بنزوئیک یا سیتریک اسید برای بهینه‌سازی
 • جذب سریع در جریان خون
 • اذیت نکردن گلو در دوزهای بالا
 • پیچیدگی طعمی محدود
 • تولید ابر محدود
 • مناسب تکنیک ویپینگ دهان به ریه
 • به‌طور بالقوه گران‌تر از نظر حجمی
 • قابل‌استفاده با بالاترین غلظت نیکوتین
 • مناسب برای ویپرهای تازه‌کار و مصرف‌کنندگان مختلط
 • بهترین عملکرد با دستگاه‌هایی با وات پایین‌تر
 • با استفاده از ای لیکوئید کمتر، می‌تواند به یک  ضربه (کلمه hit یا ضربه به احساس انقباض حلق هنگام تماس با نیکوتین و پروپیلن گلیکول زمان استنشاق بخارات ناشی از ویپ یا دود سیگار اشاره دارد) مانند سیگار دست یابد
 • طولانی‌ترین تاریخ‌مصرف به دلیل اکسیداسیون آرام‌تر

مهمترین حقایق در مورد نیکوتین فری‌بیس

 • فاقد مواد افزودنی
 • جذب آرام‌تر در جریان خون
 • نامطلوب در دوزهای بالاتر
 • بیشترین پیچیدگی طعم
 • تولید ابر بیشتر
 • مناسب هر دو روش ویپینگ مستقیم به ریه و دهان به ریه
 • اغلب از نظر حجمی ارزان‌تر
 • قابل‌استفاده با کمترین غلظت نیکوتین
 • مناسب برای ویپرهایی با نیاز کم به نیکوتین
 • بهترین عملکرد با دستگاه‌های با توان الکتریکی بالاتر برای ویپینگ مؤثرتر
 • به‌طور بالقوه ای لیکوئید بیشتری برای ضربه گلو مانند سیگار موردنیاز است
 • تاریخ انقضای کمتر به دلیل اکسیداسیون سریع‌تر

آیا از نظر ایمنی در آن‌ها تفاوتی وجود دارد؟

وقتی صحبت از تفاوت بین ای لیکوئید نیکوتین سالت و نیکوتین فری‌بیس جویس ویپ می‌شود، تنها تفاوت اسید بنزوئیک یا سیتریک اضافه‌شده است. ازآنجایی‌که هر دو به‌طور طبیعی در بدن ما وجود دارند، نیکوتین سالت‌ها در مقایسه باهمتای خود یعنی نیکوتین فری بیس از نظر ایمنی برابر هستند.

علاوه بر این، برنامه مشهور بین‌المللی سازمان بهداشت جهانی در زمینه ایمنی شیمیایی نیز توصیه می‌کند که انسان حداکثر  از این اسید را به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز مصرف کند که این مقدار تقریباً  برای مردان بریتانیایی با وزن متوسط  یا  برای زنان بریتانیایی با وزن متوسط است. با توجه به اینکه  جویس ویپ نیکوتین سالت حاوی تنها چند میلی‌گرم اسید بنزوئیک یا سیتریک است، تقریباً غیرممکن است که کسی بتواند مقدار خطرناکی را از طریق استعمال ویپ مصرف کند.

کدام دستگاه‌ها با نیکوتین سالت مورداستفاده قرار می‌گیرند؟

نیکوتین سالت‌ها به‌طور ایده آل برای سیستم‌های ویپ پاد و دستگاه‌های ویپ با توان پایین مناسب هستند. یک قانون کلی در هنگام خرید دستگاه‌های مناسب برای نیکوتین سالت‌ این است که مطمئن شوید کویل/پاد مقاومت 1 اهم یا بالاتر دارند. این کویل‌های با مقاومت بالا یک ویپ خنک‌تر تولید می‌کنند که برای ویپرهای دهان به ریه ایده‌آل است.

ویپ پادها معمولاً با توان خروجی کمتر، مقاومت بالاتر و کویل کوچک‌تری دارند. این ترکیب باعث ایجاد ابرهای کوچک‌تر با غلظت بالاتر نیکوتین اتمیزه شده می‌شود. نتیجه این ویژگی‌ها، اختیار و ضربه بیشتر است. مزیت دیگر این است که دستگاه‌های کم‌مصرف معمولاً کم‌حجم هستند. آن‌ها همچنین معمولاً برای افراد سیگاری که تازه به مصرف ویپ می‌پردازند، مطلوب هستند.

دستگاه‌های کم‌مصرف در دو گزینه موجود هستند: سیستم باز (پادهای باقابلیت پر کردن مجدد) و سیستم بسته. دستگاه‌های سیستم باز را می‌توان پس از اتمام به‌صورت دستی دوباره پر کرد. مزیت سیستم‌های باز این است که هر محصول نیکوتین سالتی را می‌توان با آن‌ها استفاده کرد، به این معنی که دسترسی به طیف وسیع‌تری از مارک‌ها و طعم‌ها وجود دارد.

دستگاه‌های سیستم بسته به‌صورت پیش پرشده با غلظت نیکوتین مناسب برای مطابقت با خروجی دستگاه، فروخته می شوند. نیازی نیست پاد را دوباره پرکنید. (به‌سادگی یک پاد را پس از خالی شدن دور بیندازید و آن را با یک پاد از پیش پرشده جدید جایگزین کنید.) کسانی که تازه استعمال ویپ را آغاز می‌کنند و آن را با سیگار جایگزین می‌کنند، بهتر است در صورت دسترسی، با یک دستگاه پاد سیستم بسته شروع کنند.

جویس ویپ سالت نیکوتین با غلظت بالا (  +) نباید با دستگاه‌های ساب اهم استفاده شود، زیرا می‌تواند نیکوتین بیش‌ازحد را به‌صورت یک‌باره به بدن می‌رساند و اثرات ناخوشایندی مانند سردرد، حالت تهوع یا ضربان قلب نامنظم ایجاد کند. به‌عبارت‌دیگر، شما بیمار خواهید شد.

اگر به دنبال یک سیستم ویپ پاد یا قلم ویپ شیک هستید، ما برای شما مهیا کرده‌ایم. نگاهی به طیف وسیعی از دستگاه‌های مجزا و با کاربرد آسان، ازجمله ویپ ها بیندازید.

کدام دستگاه‌ها با نیکوتین فری بیس استفاده می شوند؟

مخازن ساب اهم برای ای لیکوئیدهای نیکوتین فری‌بیس ایده آل هستند. این مخازن ابرهای پف‌کرده‌ای از بخار و طعمی تند تولید می‌کنند. این دو اتفاق زمانی رخ می‌دهند که کویل‌های مقاومت پایین که کمتر از 1 اهم هستند با باتری‌ای که می‌تواند وات بالایی ارائه دهد، جفت شوند.

مخازن ساب اهم به اطمینان از تبخیر امن‌تر و هموارتر و رساندن کارآمدتر غلظت‌های کم‌تر نیکوتین کمک می‌کنند. کویل‌های مقاومت پایین، بخار گرم‌تر و ابرهای بزرگ‌تری تولید می‌کنند که برای ویپرهای مستقیم به ریه مناسب‌تر هستند.

کاربرانی که از ابرهای بزرگ، طعم و محتوای کمتر نیکوتین لذت می‌برند، تمایل به انتخاب این مخازن دارند. ای لیکوئیدهای فری‌بیس (یا همان جویس ها) همچنین می‌توانند با پادها برای تجربه‌ای متفاوت‌تر استفاده شوند، اما پاد سیستم‌ها نمی‌توانند غلظت‌های پایین‌تر نیکوتین را اتمیزه کنند.

طیف گسترده‌ای از مخازن ساب اهم جذاب ما را در اینجا بررسی کنید.

کدام را انتخاب کنم؟

اگر هر یک از عبارات زیر در مورد شما صدق می‌کند، نیکوتین سالت انتخاب مناسبی برای خرید خواهد بود:

 • می‌خواهم سیگار را ترک کنم
 • قبلاً ویپینگ را امتحان کرده‌ام اما ناموفق بوده است
 • من یک دستگاه ویپینگ خیلی فنی یا گران‌قیمت نمی‌خواهم
 • من به سطح نیکوتین بالاتری نسبت به ای لیکوئیدهای فری‌بیس (اصطلاحا جویس ها) نیاز دارم

امیدواریم این راهنما همه موارد لازم را برای انتخاب آگاهانه در مورد اینکه کدام نوع ای لیکوئید نیکوتین برای شما مناسب است، در اختیار شما قرار داده باشد. بااین‌حال، اگر هنوز سؤالات بی‌پاسخی دارید، بدون درنگ برای مشاوره و راهنمایی‌های بی‌طرفانه تخصصی و همینطور خرید نیکوتین سالت با ما تماس بگیرید.

سؤالات متداول

آیا نیکوتین سالت بدتر از جویس ویپ است؟

سالت نیکوتین‌ها گزینه‌ای بی‌خطر برای استفاده هستند، اما به‌شدت گلو را می‌زنند که ممکن است برخی از مصرف‌کنندگان ویپ از آن لذت نبرند. این ضربه گلو در جویس ویپ با نیکوتین فری‌بیس آنقدر قوی نیست.

آیا سالت نیکوتین شبیه جویس ویپ است؟

تفاوت بین نیکوتین سالک و جویس ویپ معمولاً در غلظت نیکوتین و سپس افزودن اسید بنزوئیک یا سیتریک است.

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×