خانه محصولات کاربری سبد خرید0
تفاوت ویپ و سیگار

تفاوت ویپ و سیگار

ویپ کشیدن جایگزین نسبتاً جدیدی برای سیگار کشیدن است. تا ده سال پیش عملاً سیگارهای الکترونیکی ناشناخته بودند. در واقع، حتی در حال حاضر هم افراد زیادی من جمله افراد سیگاری تفاوت سیگار کشیدن و ویپ کشیدن را نمی‌دانند، پس لازم است در این باره بیشتر صحبت کنیم.

مقایسه ویپ کشیدن با سیگار کشیدن

ترکیبات

هر یک نخ سیگار حاوی بیش از 4000 ماده شیمیایی است که 400 تای آن‌ها سمی‌ هستند و از این تعداد 43 مورد سرطان‌زا هستند. ترکیبات مضر سیگار شامل موارد ذیل ‌می‌شوند:

 • نیکوتین که در شش ثانیه اول بعد از استنشاق در مغز جذب ‌می‌شود. مصرف طولانی مدت نیکوتین بر قلب، رگ‌ها و ریه‌ها تاثیر ‌می‌گذارد.
 • کربن مونو اکسید که مقدار اکسیژن حمل شده توسط سلول‌های گلبول‌های قرمز را کاهش ‌‌می‌دهد.
 • قطران که نهایتاً در ریه‌ها تبدیل به ماده چسبناکی می‌شود.
 • آرسنیک که در سرطان پوست و ریه نقش دارد.
 • هیدروژن سیانید که ممکن است موجب حملات تشنجی، ضربان قلب نامنظم و سردرد شود.
 • فرمالدهید که در سرطان ریه نقش دارد.
 • متوپرن

اما سیگارهای الکترونیکی ترکیبات مضر بسیار کمتر دارند، ترکیباتی که بعضی از آن‌ها حتی در محصولاتی که روزانه مصرف می‌کنیم هم وجود دارد از جمله:

 • پروپیلن گلیکول که از آن در محصولاتی مثل مارگارین (کره گیاهی)، بستنی یخی، پودر کیک‌های آماده، شیرین‌کننده‌ها و نوشیدنی‌های غیر الکلی هم استفاده می‌شود.
 • گلیسیرین گیاهی که در میوه‌های کمپوت شده، سبزیجات کنسرو شده، ماست و شیر خشک هم پیدا می‌شود.
 • طعم دهنده‌ها که در محصولات مصرفی روزمره هم به کار می‌رود.
 • نیکوتین

اگر بخواهید ویپ کشیدن و سیگار کشیدن را از نظر ترکیبات با هم مقایسه کنید می‌بینید که سیگار تهدید جدی‌تری برای سلامتی مصرف‌کنندگان به شمار می‌رود.

استنشاق

وقتی سیگاری را روشن می‌کنید از تنباکو، مواد شیمیایی متعدد و کاغذ آن دود بلند می‌شود. این را هم در نظر داشته باشید که کاغذ سیگار با استفاده از مواد شیمیایی سفید می‌شود که ممکن است برای سلامتی مضر باشند. با سوختن سیگار، بیش از 4000 ماده شیمیایی تبخیر شده و وارد بدن مصرف‌کنندگان اولیه و ثانویه (افرادی که سیگار نمی‌کشند ولی در معرض دود سیگار هستند) می‌شوند.

در مقابل اما سیگارهای الکترونیکی از ایجویس‌ها (اسانس سیگارهای الکترونیکی) استفاده می‌کنند که در سیگار پر می‌شود و وقتی باطری فعال شد تبخیر می‌شوند. تحقیقات نشان داده است که این دود 95% کمتر از دود سیگار آسیب‌رسان است. همچنین دود سیگارهای الکترونیکی سرطان‌زا نیست.

بو

بوی سیگار برای بیشتر افراد زننده و آزار‌دهنده است مخصوصاً برای آن دسته از افرادی که سیگار نمی‌کشند و یا از سیگار کشیدن خوششان نمی‌آید. اما این تنها مشکل نیست، بوی زننده سیگار تا مدتی باقی می‌ماند و به انگشتان، مو و لباس‌های مصرف‌کننده می‌چسبد.

اگر بخواهیم سیگار کشیدن را با ویپ کشیدن مقایسه کنیم، ویپ کشیدن فقط رایحه مطبوع میوه‌ای، شکلاتی و نوشیدنی ایجاد می‌کند. علاوه بر این، بوی ویپ ها بعد از استفاده باقی نمی‌ماند و می‌توان آن‌ها را در محیط‌های باز و بسته استفاده کرد.

لکه

سیگار کشیدن سلامت دهان شما را به مخاطره می‌اندازد و باعث می‌شود دندان‌هایتان با لکه‌های بدرنگ زرد زشت شوند. قطران و نیکوتین سیگار در منافذ دندان باقی می‌مانند و وارد مینای میکروسکوپی دندان‌هایتان می‌شوند. علاوه بر این، انگشتان افراد سیگاری هم لکه می‌شود.

اما ویپ کشیدن، فارغ از میزان بخار تولید شده، باعث ایجاد لکه نمی‌شود.

تمیزی

سیگار کشیدن ذاتاً عادت کثیفی است. وقتی سیگاری باشید نمی‌توانید به راحتی از شر ته سیگار‌های بد شکل آن خلاص شوید. فرقی نمی‌کند یک فرد سیگاری چقدر تمیز و مرتب باشد، همیشه جایی در گوشه کنار خانه یا محل کار خاکستر باقیمانده از سوختن سیگار ریخته است و این مسئله واقعاً ناراحت‌کننده است.

سیگارهای الکترونیکی هیچ ته‌مانده‌ای ندارند چون هیچ چیزی در پروسه ویپ کشیدن نمی‌سوزد.

تاثیر سیگار کشیدن برای دیگر افراد

بیایید از منظر افراد ثانویه (افرادی که سیگار نمی‌کشند اما ممکن است اتفاقی دود سیگار را تنفس کنند) به سیگار کشیدن یا ویپ کشیدن نگاه کنیم. سیگارکشیدن همه افراد اطراف را در معرض خطرات سلامتی جدی ناشی از مواد شیمیایی موجود در دود سیگار قرار می‌دهد. در واقع خطرات سیگار برای سلامت افرادی که خودشان سیگار می‌کشند و افرادی که در معرض دود سیگار هستند برابر است.

اما، ویپ کشیدن هیچ خطری برای سلامتی افراد نزدیک به فردی که سیگار الکترونیکی می‌کشد ندارد. نگرانی اصلی درباره ویپ کشیدن این است که رایحه بخار ویپ ممکن است برای کودکان هوس‌برانگیز باشد.

صرفه اقتصادی

وقتی هزینه‌های ویپ کشیدن و سیگار کشیدن را مقایسه می‌کنیم می‌بینیم که سیگار کشیدن عادت گران‌تری است. اگر شما یه پاکت سیگار در روز مصرف کنید باید بسته به محل زندگی‌تان حدود 2 میلیون تومن در ماه بپردازید.

اما ویپ ها تقریبا یک میلیون قیمت دارند و بعد از آن تنها هزینه شما، هزینه پر کردن بطری است که هر یک بار آن مقدار کمی هزینه دارد. اگر در بلند‌مدت به جای سیگار کشیدن، ویپ بکشید پول زیادی پس‌انداز خواهید کرد. همچنین می‌توانید سلامتتان را در برابر هزاران ماده شیمیایی که پیش‌تر گفتیم از طریق سیگار وارد بدن می‌شوند تضمین کنید.

آیا ویپ وسیله ای امن است؟

بر اساس مطالعه‌ای که اخیراً انجام شده است، کشیدن ویپ بهتر از سیگار کشیدن است و به افراد سیگاری کمک می‌کند ترک کنند. وقتی فردی سیگار می‌کشد در واقع دارد نیکوتین و سایر مواد شیمیایی سوخته را به درون ریه‌هایش می‌کشد و مواد شیمیایی را وارد جریان خونش کرده و در تمام بدنش پخش می‌کند. برای خرید ویپ از ما همین الان با ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان بهره مند شوید.

ویپ ها برای آزاد کردن نیکوتین به جای اینکه تنباکو را بسوزانند از باطری برای گرم‌کردن مایع حاوی نیکوتین و تبدیل آن به ایروسول استفاده می‌کنند. بنابراین مقدار این مواد سمی ‌در ویپ کشیدن بسیار کمتر است.

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×