خانه محصولات کاربری سبد خرید0
سالت نیکوتین چیست

سالت نیکوتین چیست؟

چه شما یک فرد سیگاری باشید که قصد دارد اعتیاد را کنار بگذارد و چه یک مصرف‌‌کننده‌‌ی عادی ویپ باشید که به دنبال یک گزینه‌‌ی جایگزین است در هر دو حالت سالت‌‌نیکوتین‌‌ها به‌‌دردتان می‌‌خورند. به‌‌علاوه سالت‌‌نیکوتین جایگزین مطمئنی برای دخانیات سنتی است و در عین‌‌حال اثر خوشایندی هم برجا می‌‌گذارد.

تنباکو در بازار به‌‌صورت سالت‌‌نیکوتین و فری بیس موجود است. نیکوتین قدیمی‌‌ترین حالت شناخته‌‌شده برای نیکوتین به‌‌عنوان دخانیات است در حالی‌‌که سالت‌‌نیکوتین‌‌ها کشف جدیدی در صنعت ویپینگ به‌‌شمار می‌‌روند.

سالت‌‌نیکوتین‌‌ها شکلی از نیکوتین هستند که امکان مصرف راحت‌‌تر نیکوتین بدون سوزش گلوی معمول در مصرف سایر محصولات نیکوتین را فراهم می‌‌کنند. ماندگاری مایع سالت‌‌نیکوتین‌‌ هم بیشتر از دیگر گزینه‌‌هاست و نیکوتین موجود در آن غلیظ‌‌‌‌‌‌تر است.

سالت‌‌نیکوتین‌‌ چیست؟

سالت‌‌نیکوتین حالت طبیعی نیکوتین است که در برگ‌‌های آن یافت می‌‌شود. سالت‌‌نیکوتین‌‌ها پایدار هستند و در دمای خیلی‌‌بالا تبدیل به بخار می‌‌شوند. از این گذشته سالت‌‌نیکوتین‌‌ها حالت یونی دارند و در نتیجه می‌‌توانند به‌‌راحتی از لایه های بدن بگذرند و به گیرنده‌‌ها برسند و سرعت جذب آنها در بدن بیشتر می‌‌شود.

به‌‌دلیل همین موضوع، استخراج مستقیم سالت‌‌نیکوتین‌‌ از برگ‌‌ها و انتقال آن به بدن آن اثر دلخواه را به مصرف‌‌کننده نمی‌‌دهد. بنابراین برای استعمال سالت‌‌نیکوتین لازم است از روش‌‌های دیگر برای استخراج استفاده شود.

کارشناسان آزمایشگاه پاکس در آمریکا با دستکاری سالت‌‌نیکوتین‌‌ها سعی کرده‌‌اند نقاط‌‌ضعف انتقال را حذف کنند. آنها با ترکیب نیکوتین خالص با اسید بنزوئیک و دیگر ترکیبات آلی یک واکنش شیمیایی ایجاد کرده‌‌اند که به افزایش دسترسی زیستی آن کمک می‌‌کند. نیکوتین ترکیب‌‌شده با اسید بنزوئیک درمقایسه با دیگر حالت‌‌ها سریع‌‌تر به گیرنده‌‌ها می‌‌رسد.

نیکوتین فری بیس چیست؟

نیکوتین پایه که خالص‌‌ترین شکل نیکوتین است بعد از تخلیص از برگ‌‌های تنباکو به‌‌دست می‌‌آید. اما برای اینکه در این حالت گیرایی موردنظر را به مصرف‌‌کننده بدهد به دمای بالا نیاز دارد.

شرکت‌‌های سازنده از این روش که در آن نیکوتین با نمک و آمونیاک ترکیب می‌‌شود در تولید سیگار استفاده می‌‌کنند چراکه این ترکیب در برابر گرما حساس است.

ترکیب نیکوتین فری بیس مشابه نیکوتین موجود در برگ‌‌هاست و این نوع نیکوتین تا زمانی‌‌که درمعرض دمای بالا قرار نگیرد تغییر نمی‌‌کند. درنتیجه بسیاری از افراد سیگاری فقط تحمل غلظت‌‌های کم آن را دارند.

با روشن‌‌کردن سیگار پیوندهای آن شکسته می‌‌شوند و نیکوتین آزاد می‌‌شود و به‌‌همین صورت است که افراد سیگاری تاثیر شدید نیکوتین را احساس می‌‌کنند. به‌‌علاوه نیکوتین فری بیس ترکیب اصلی اکثر مایع‌‌های ویپ مورد استفاده در دستگاه‌‌های ویپینگ است.

تفاوت‌‌های سالت‌‌نیکوتین و نیکوتین خالص

باتوجه به استقبال گسترده‌‌ای که اخیراً از سالت نیکوتین‌‌ها شده لازم است تفاوت‌‌های سالت‌‌نیکوتین و نیکوتین فری بیس روشن شود تا راحت‌‌تر بتوان یکی از آنها را برای مصرف انتخاب کرد.

سوزش گلو

میزان PH و قلیائیت مایع سالت نیکوتین کمتر از نیکوتین فری بیس است. درنتیجه سوزش گلوی ناشی از آن کمتر است که برای بسیاری از افراد تجربه‌‌ی خوشایندتری ایجاد می‌‌کند. از سوی دیگر نیکوتین فری بیس به‌‌خاطر وجود آمونیاک PH بالاتری دارد. بنابراین به‌‌خاطر ترکیب قلیایی شدیدش سوزش بیشتری در گلو ایجاد می‌‌کنند و بنابراین این دو نوع نیکوتین از نظر تاثیری که بر گلو می‌‌گذارند تفاوت‌‌های چشمگیری با هم دارند.

از آنجا که افزایش غلظت نیکوتین سبب شدت گرفتن تاثیر ناخوشایند آن می‌‌شود به‌‌سختی می‌‌توان اثرات مصرف جویس های فری بیس را بدون در نظرگرفتن گرفتگی مزمن سینه تصور کرد. بنابراین مصرف‌‌کنندگان باید برای جلوگیری از اثرات مضر آن مقادیر کمتری نیکوتین استفاده کنند. اما دوزهای پایین نیکوتین آن حس خوشایند موردنظر را ایجاد نمی‌‌کند و به همین دلیل افراد به سالت‌‌نیکوتین روی می‌‌آورند.

سوزش نیکوتین

مصرف‌‌کنندگان وقتی از سالت‌‌نیکوتین استفاده می‌‌کنند می‌‌توانند غلظت آن را تغییر دهند. از این گذشته موقع مصرف سالت‌‌نیکوتین تحمل مصرف نیکوتین مثلاً تا 50 میلی‌‌گرم افزایش می‌‌یابد. این دوزهای بالا تاثیر ناخوشایندی بر گلو ندارند و موقع مصرف سالت‌‌نیکوتین راحت‌‌تر می‌‌توان آن را استنشاق کرد.

اسید بنزوئیک قابلیت انتقال موثر سالت‌‌نیکوتین به گیرنده‌‌ها را دارد. غلظت‌‌های مصرفی معمول سالت‌‌نیکوتین عبارتند از 3-5 میلی‌‌گرم، 25-30 میلی‌‌گرم، 35-50 میلی‌‌گرم و بیشتر. بنابراین حتی مقادیر کم سالت‌‌نیکوتین هم سوزش شدیدی ایجاد می‌‌کند.

از اینها گذشته مقادیر بیشتر نیکوتین در هر کام به‌‌معنای آن است که باتری دستگاه بیشتر عمر خواهدکرد و مایع کمتری مصرف خواهدشد.

انتقال به گیرنده‌‌ها

سیگار بلافاصله نیکوتین را به گیرنده‌‌ها منتقل می‌‌کند. با هر کام مغز نیکوتین بیشتری دریافت می‌‌کند. در نتیجه وابستگی مغز به نیکوتین هم افزایش می‌‌یابد. کم‌‌بودن شدت اثرات در سالت‌‌نیکوتین این امکان را به شرکت‌‌های سازنده می‌‌دهد تا مقدار نیکوتین قابل‌‌توجه‌‌تری در مایع‌‌های ویپ استفاده کنند. به این‌‌ترتیب با هر کام نیکوتین بیشتری مصرف می‌‌شود.

پس سالت‌‌نیکوتین‌‌ها درمقایسه با نیکوتین فری بیس، نیکوتین بیشتری وارد گیرنده‌‌ها می‌‌کنند و اثری مشابه سیگار القا می‌‌کنند و وابستگی مصرف‌‌کننده به نیکوتین را اقناع می‌‌کنند.

دستگاه‌‌ها

برای مصرف نیکوتین فری بیس به ویپ پرقدرتی نیاز است چراکه ویپ های قدرتمند مقادیر کم نیکوتین را متعادل می کنند. برای مصرف سالت‌‌نیکوتین‌‌ها به دستگاه‌‌های کم‌‌وات مثل پاد سیستم‌‌ها نیاز است. درصورت استفاده از یک دستگاه با ظرفیت بالا به‌‌سختی می‌‌توان ترک نیکوتین را مدیریت کرد و این دستگاه‌‌ها احساس خارش شدیدی در گلو ایجاد می‌‌کنند.

برای مصرف سالت‌‌نیکوتین‌‌ها نباید از دستگاه‌‌های ساب‌‌اهم استفاده کرد چراکه ولتاژ بالایی دارند و نمی‌‌توانند میزان سالت‌‌نیکوتین‌‌ را متعادل کنند.

ایجویس

وقتی پای صحبت نیکوتین خالص به میان می‌‌آید مصرف‌‌کننده باید برای دریافت حس خوشایند نیکوتین مقدار بیشتری مایع ویپ به دستگاه اضافه کند. اما درمورد سالت‌‌نیکوتین‌‌ها، غلظت‌‌های بالاتر در هر کام در مقایسه با مصرف مایع‌‌های معمول بدان معناست که برای رسیدن به حس دلخواه به مقادیر کمتری ایجویس نیاز است.

از آنجا که سرعت ورود سالت‌‌نیکوتین به بدن زیاد است درمقایسه با حالت معمول مایع کمتری مصرف می‌‌شود.

مزایای استفاده از سالت‌‌نیکوتین‌‌ نسبت به نیکوتین فری بیس

مزایای استفاده از سالت‌‌نیکوتین‌‌ عبارتند از:

سطح ایمنی

سالت‌‌نیکوتین‌‌ها اثرات ناخوشایندی مثل خارش گلو ایجاد نمی‌‌کنند. علاوه بر این مصرف‌‌کنندگان می‌‌توانند مقادیر قابل‌‌توجهی از این ماده را مصرف کنند بدون اینکه سلامتی‌‌شان به مخاطره بیفتد که این خودش یک مزیت درمقایسه با مصرف سیگار است.

ترک دخانیات

برای افرادی که به‌‌دنبال رهایی از اعتیاد هستند استفاده از سالت‌‌نیکوتین برای ویپینگ یک گزینه‌‌ی جایگزین محسوب می‌‌شود. مغز باتوجه به میزان وابستگی سطح نیکوتین موردنیاز را دریافت می‌‌کند. درنتیجه می‌‌توان با مصرف کمترسالت‌‌نیکوتین‌‌ها ‌‌در دفعات کمتر احساس خوشایند نیکوتین را تجربه کرد.

جایگزین سیگار

در محلول سالت‌‌نیکوتین‌‌ خبری از مواد سرطان‌‌زا و سمی موجود در سیگار نیست که این بدان معناست که مایع سالت‌‌نیکوتین همان غلظت را بدون اثرات مضر سیگار به‌‌دست می‌‌دهد. بنابراین اگر به‌‌دنبال راهی مطمئن برای مصرف دخانیات هستید محلول سالت‌‌نیکوتین بهترین گزینه‌‌ی پیش روی شماست.

نگهداری

از آنجا که محلول سالت‌‌نیکوتین شکل پایدار نیکوتین است ماندگاری بالایی دارد و درتماس با هوا و دیگر تغییرات محیطی به‌‌سرعت اکسید نمی‌‌شود.

تجهیزات نگهداری سطح پایین

مزیت دیگر این است که جویس‌‌های سالت نیکوتین‌‌ به دستگاه‌‌های کم‌‌وات نیاز دارند که همین امر نگهداری آنها را راحت‌‌تر می‌‌کند و بیشتر موردپسند مبتدی‌‌هاست.

معایب استفاده از سالت‌‌نیکوتین‌‌ نسبت به نیکوتین خالص

اگرچه محلول سالت‌‌نیکوتین‌‌ خیلی مناسب‌‌تر از نیکوتین خالص است اما چند نقطه‌‌ضعف دارد.

ابرهای بخار کوچکتر

سالت‌‌نیکوتین برای افرادی که عشق دود هستند مناسب نیست چراکه به‌‌خاطر مقادیر کم ایجویس مصرفی و سیگارهای الکترونیکی کم‌‌وات مصرفی برای استعمال آنها بخار کمتری تولید می‌‌کند.

تغییر طعم

هرچه میزان نیکوتین در مایع ویپ بیشتر باشد طعم نیکوتین کمی تندوتیزتر خواهد بود. از آنجاکه محلول سالت‌‌نیکوتین به شما این امکان را می‌‌دهد که از سالت‌‌نیکوتین‌‌های قوی‌‌تری استفاده کنید طعم مایع به‌‌طور قابل‌‌ملاحظه‌‌ای تغییر می‌‌کند مخصوصاً اگر بخواهید ویپ را با دستگاه‌‌های ساب‌‌اهم مصرف کنید.

راهنمای استفاده از مایع سالت‌‌نیکوتین برای تازه‌‌کارها

برای اینکه تازه‌‌کارها با مایع‌‌های ویپ سالت‌‌نیکوتین آشنا شوند و بفهمند این مایع‌‌ها چگونه اثر نیکوتین را القا می‌‌کنند لازم است از سازوکار آنها اطلاع پیدا کنند. در ادامه به چند مورد از عوامل دیگری که موقع مصرف سالت‌‌نیکوتین به‌‌عنوان یکی از ترکیبات مایع ویپ باید درنظر گرفته شوند اشاره می‌‌کنیم:

غلظت نیکوتین

هر قسمت از سالت‌‌نیکوتین‌‌ها حاوی درصد بالایی نیکوتین است. بنابراین باید بر این اساس میزان مایع ویپی را که در دستگاه قرار می‌‌گیرد کنترل کنید. همچنین می‌‌توانید دوز مایع را بسته به سطح تحمل خودتان تنظیم کنید. از این گذشته برای مدیریت استعمال دخانیات و کنترل ولع شدید اطمینان حاصل کنید که میزان نیکوتین در ویپ با میزان مصرف سیگارتان همخوانی داشته باشد.

نوع دستگاه‌‌ها

نوع دستگاهی که استفاده می‌‌کنید بستگی به نیکوتین مصرفی موردنظرتان دارد. برای غلظت‌‌های پایین (3 تا 5 میلی‌‌گرم) فقط باید به‌‌سراغ دستگاه‌‌های توان‌‌بالا نظیر مخازن اهم بروید. ظرفیت بالا و سطوح پایین تجهیزات باعث می‌‌شود نیکوتین با طعم قوی دریافت شود.

برای افرادی که به‌‌دنبال کاهش مصرف نیکوتین هستند غلظت‌‌های 20 تا 30 میلی‌‌گرم ایده‌‌آل است. این مقادیر کافی هستند و باعث غالب‌‌شدن طعم نیکوتین نمی‌‌شوند. بنابراین برای این مقادیر از دستگاه‌‌های با توان متوسط استفاده کنید. برای کنترل موثر اعتیاد به نیکوتین هم می‌‌توانید به‌‌سراغ دستگاه‌‌های توان پایین بروید.

درمورد سطوح 50 میلی‌‌گرم و بیشتر برای اینکه بهترین تجربه را از ویپینگ داشته باشید از یک دستگاه با توان کم‌‌تر کمک بگیرید چراکه میزان نیکوتین در این غلظت خیلی زیاد است.

میزان ایجویس

برای داشتن یک تجربه‌‌ی ویپینگ بهتر مقدار کمی ایجویس داخل دستگاه بریزید زیرا در هر کام مقدار کافی نیکوتین دریافت می‌‌کنید به‌‌خصوص اگر تازه‌‌کار باشید.

سوالات پرتکرار

آیا ویپ‌‌های سالت‌‌نیکوتین مطمئن هستند؟

سالت‌‌نیکوتین‌‌ها مطمئن‌‌تر از ایجویس‌‌های قدیمی هستند چون باعث احساس خارش و درشتی در گلو نمی‌‌شوند. اما با این‌‌حال اگر مصرف‌‌شان کنترل نشود اعتیادآور هستند.

آیا سالت‌‌نیکوتین‌‌ها باعث بیماری می‌‌شوند؟

وقتی از سالت‌‌نیکوتین در یک ویپینگ‌‌ماد ساب‌‌اهم یا یک دستگاه با توان‌‌بالا استفاده می‌‌کنید گلویتان اذیت می‌‌شود. درنتیجه وقتی گلویتان تحریک شود مستعد عفونت و بروز بیماری می‌‌شود.

آیا سالت‌‌نیکوتین‌‌ها باعث ایجاد سنگ کلیه می‌‌شوند؟

وقتی محصولی حاوی نیکوتین باشد احتمال بروز اختلالات کلیوی افزایش می‌‌یابد؛ بنابراین اگر دچار عارضه‌‌ی کلیوی هستید نباید در ویپینگ مقدار زیادی سالت‌‌نیکوتین مصرف کنید.

نتیجه‌‌گیری

اگر به‌‌دنبال آن هستید که تجربه‌‌ای عالی از استفاده از ویپ نصیبتان شود سالت‌‌نیکوتین را به‌‌عنوان یک جایگزین موثر و مطمئن برای نیکوتین فری بیس انتخاب کنید. در این حالت نیکوتین راحت‌‌تر و مطمئن‌‌تر از نیکوتین دریافتی از برگ‌‌های تنباکو در سیگارهای سنتی در دسترس‌‌تان قرار می‌‌گیرد.

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×